لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

راهنماي خريد جارو برقي و جاروشارژي

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مهم‌ترين عامل در خريد جارو برقي، ميزان قدرت آن است

از نظافت گريزي نيست؛ چه در خانه‌اي با اتاق‌هاي تو در تو و يک هشتي بزرگ و چه در پنت هاوس يک برج چشم نواز.

روزگار عوض شده و خانه ها دگرگون شده‌اند اما هنوز هم آشغال همان آشغال‌هاي قديم است؛ جارو هم که بايد زد. اگرچه چرخ زمانه چرخيده و حوض پرآب و جاروهاي نم‌زده را گم کرده است، نظافت اما به همان قرار با روزگار پيش آمده.

جاروي دست‌ساز مادر خاطره شده و جاروهاي برقي، ديگر يک وسيله لوکس يا مکمل جاروهاي دستي براي نظافت خانه نيستند؛ آنها حاکمان مطلق نظافت خانه‌اند با قدرت‌هاي متفاوت و البته کاربردهاي مختلف؛ آن‌قدر متنوع که يک راهنماي درست و حسابي براي انتخاب و خريدنش لازم است؛ راهنمايي مثل اين.

هنگام خريد جاروبرقي يادتان باشد
اگر عزمتان براي خريد يک جاروبرقي جزم شده، بهتر است اين کار را کاملا جدي بگيريد؛ هرچه باشد جاروبرقي يک کالاي لوکس و تزئيني نيست که بعد از مدتي بتوانيد آن را براي تنوع عوض کنيد. از طرفي اين دستگاه ارتباط مستقيم با ميزان پاکيزگي خانه و محل زندگي‌تان و درنهايت، سلامت شما و بقيه اعضاي خانواده دارد.

براي اينکه بتوانيد يک خريد خوب انجام داده و رضايت کامل داشته باشيد، بايد قبل از هر چيز نيازهاي خودتان را به خوبي شناسايي کرده و شرايط خانه‌تان را بسنجيد تا بتوانيد يک خريد جاروبرقي مناسب داشته باشيد.

قدرت جاروبرقي
در اين مورد، از مدل، شکل ظاهري و قابليت‌هاي مختلف جاروبرقي که صرف‌نظر کنيم، مهم‌ترين عامل در خريد جارو برقي، ميزان قدرت آن است که در بازار اصطلاحا فروشندگان به آن «وات» مي‌گويند.

اين وات در حقيقت يک واحد بين‌المللي براي اندازه‌گيري ميزان قدرت و توان هر وسيله يا دستگاه برقي است. درواقع همين وات است که کار شما را راحت‌تر يا سخت‌تر مي‌کند. قبل از هر امکان جانبي، اين ميزان مکندگي جاروبرقي است که اهميت بيشتري دارد.

جاروبرقي‌هاي معمولي غالبا ميزان توانشان از 1000 تا 2200 وات متغير است. البته جاروهايي با توان 1000 وات مدت‌هاست که با ورود مدل‌هاي جديد و متنوع‌تر با قابليت‌هاي گوناگون، ديگر جايي در بازار ندارند. اين روزها در تمام فروشگاه‌ها و مراکز خريد جارو برقي و فروش لوازم خانگي، جاروبرقي‌هاي معمولي با تواني از 1300 تا 2200 وات جا خوش کرده‌اند.

اين بازه تغيير توان‌ها، درواقع به همين نسبت، قيمت‌ها را هم تغيير داده و براساس نوع نياز، شرايط خريداران را دچار نوسان مي‌کند. البته بد نيست بدانيد که اندازه يا کوچک و بزرگي جاروبرقي‌ها، متناسب با ميزان توان و قابليت‌هاي مختلف آنها تغيير مي‌کند.

با اين همه، اين نياز شماست که همه چيز را تعيين مي‌کند. مساحت و اندازه خانه، ميزان ريخت و پاش در خانه شما و البته تعداد اعضاي خانواده و حتي سن آنها، همه و همه عواملي هستند که شما بايد براي انتخاب ميزان توان و قدرت جاروبرقي‌تان درنظر بگيريد.

به‌طور کلي، قدرتي بين 1300 تا 1700 وات براي تميزکردن و پاک‌کردن گرد و غبار خانه‌ها کافي است اما مسلما خانه‌هاي بزرگ‌تر با ريخت و پاش و تعداد فرزندان بيشتر، به جاروبرقي‌اي با توان بيشتر نياز دارند.

البته يادتان باشد که انتخاب جاروبرقي پرقدرت و با توان بالا، هميشه انتخاب درستي نيست. اگر هنگام تخليه کيسه‌هاي جاروبرقي به حجم کرک‌هاي فرشتان هم دقت کنيد، حتما متوجه مي‌شويد که هرچه ميزان مکندگي جاروبرقي بيشتر باشد، سرعت فرسودگي فرش شما هم بيشتر مي‌شود.

جارو به دستي پرحساسيت
اگر جزو افرادي هستيد که بعد از هر بار جاروکشيدن با جاروبرقي کمرتان درد مي‌گيرد و احساس گرفتگي در عضلات شانه و گردن خود داريد، شک نکنيد که بايد اندازه طول دسته جاروبرقي‌تان را تغيير دهيد.

- براي جاروکشيدن، هيچ‌گاه روي لوله جارو خم نشويد؛ تمام‌قد بايستيد و اندازه لوله را طوري تنظيم کنيد که براي جاروکشي هر گوشه خانه، نيازي به خم و راست‌شدن نباشد.
اگر شما روي دسته جارو خم مي‌شويد يا با حرکت رفت و برگشتي لوله جارو، شما هم حرکت مي‌کنيد، منتظر ابتلا به انواع و اقسام دردهاي کمري و مفصلي ديگر باشيد.

- شما بايد به‌طور ثابت بايستيد و گوشه و کنار خانه را با روانه‌کردن لوله جارو به هر طرف تميز کنيد و هرگاه محدوده مشخصي را جاروکشي کرديد - نه با خم‌شدن به جلو بلکه با قدم‌برداشتن - محدوده جاروکشيدن را تغيير دهيد.

- ممکن است بعد از چند دقيقه جاروکشي، به‌خاطر صداي مستمر موتور جارو، در ناحيه گوش‌هايتان احساس ناراحتي کنيد. پيشنهاد مي‌شود اگر به چنين مشکلي گرفتاريد، پيش از جاروکشي تکه‌اي پنبه در گوش‌هاي خود قرار دهيد.

- اگر از آن دسته افرادي هستيد که تمام خانه را در يک مرحله جارو مي‌زنند، بد نيست بدانيد که اگر جاروکشي قسمت‌هاي مختلف خانه به تناوب انجام شود، حاصل کار بهتر خواهد بود. خانه را براي خود و براساس تعداد اتاق‌ها قسمت‌بندي کرده و هر قسمت را در يک مرحله جاروکشي کنيد. به اين ترتيب نه شما به‌خاطر جاروکشي طولاني‌مدت دچار خستگي مفرط مي‌شويد و نه به موتور دستگاه‌تان فشار مي‌آيد.

- هنگام جاروکشي - به‌ويژه جاروکشي در مناطق پرگرد و خاک- استفاده از يک ماسک يا يک دستمال مي‌تواند مانع بروز حساسيت‌هاي ريوي در درازمدت شود. البته اين پيشنهاد براي تمام خانم‌ها و آقاياني که اهل جاروزدن هستند و در هر منطقه جغرافيايي مفيد خواهد بود.

نحوه خريد جارو برقي, راهنماي خريد جارو برقي
قدرتي بين 1300 تا 1700 وات براي تميزکردن و پاک‌کردن گرد و غبار خانه‌ها کافي است

سر و صدا جاروبرقي
حتما شما هم تا به حال با اين صحنه مواجه شده‌ايد که فرزند کوچکتان به محض روشن‌شدن جاروبرقي ترسيده و شروع به گريه کرده است. پس اگر جزو افرادي هستيد که در خانه فرزند کوچک داريد يا اعصابتان تاب تحمل سروصدا را ندارد، براي خريد جاروبرقي به ميزان صداي آن هم توجه کنيد.

هرچند صداي جاروها با ميزان کشش و کارايي جاروها در ارتباط است اما رقابت در بازار توليدکنندگان جارو باعث شده توليدکنندگان به سمت ساخت و توليد جاروهايي با قدرت مکندگي بالا و البته صداي موتور کمتري گرايش پيدا کنند.

اشکال هندسي مفيد
انواع جديد جارو‌ها و همين‌طور جاروهاي شارژي معمولا داراي اشکال هندسي تازه‌اي هستند تا کارکردن با آن‌ها راحت‌تر باشد؛ مثل دسته‌هاي تاشو و سري‌هاي مستطيل يا مثلث که به خاطر داشتن زاويه، براي تميزکردن گوشه‌ها و جاهايي که نظافت آنها به راحتي و با استفاده از جاروبرقي‌هاي معمولي امکان‌پذير نيست، مناسب هستند.

سر چندضلعي اين جاروها در هر زاويه مجهز به يک برس کوچک است که کار تميزکردن را راحت‌تر مي‌کند. از طرفي اين سرهاي مستطيل يا مثلثي با امکان چرخش 360 درجه، تميزي بهتر و بيشتري را به همراه دارند. دسته‌هاي تاشو هم جاي کمتري را اشغال مي‌کنند.

نظافت بي‌صدا
جاروبرقي‌هاي بي‌صدا که در بازار ما هم چندان در دسترس نيستند، توسط 2 يا چند شرکت محدود خارجي توليد مي‌شوند و هنوز به بازار بسياري از کشورها نرسيده‌اند.
اين جاروبرقي‌ها داراي يک مخزن پر از آب براي موتور دستگاه هستند. به اين ترتيب موتور اين جاروبرقي‌ها مانند يک توربين آبي در داخل آب کار کرده و صداي بسيار کمتري در مقايسه با انواع معمولي جاروبرقي‌ها توليد مي‌کند.

ضد ميکروب ، ضد باکتري
نظافت و بهداشت از هم جدا نيستند؛ درست به همين خاطر هم هست که توليدکنندگان به فکر طراحي و عرضه جاروبرقي‌هايي با خاصيت ضدعفوني و ضدباکتري افتاده‌اند. اين جاروها داراي يک مخزن جداگانه براي چرخش هوا هستند که درون اين مخزن يک فيلتر و لايه برزنتي تعبيه شده است. اين فيلتر در واقع کار ضدعفوني‌کردن ذرات هوا و گرد و غبار را انجام مي‌دهد. به اين ترتيب خريداران اين جارو برقي ها، اغلب از ميان افراد مبتلا به آسم، بيماري‌هاي تنفسي و حساسيت هستند.

عمر باتري جاروشارژي
درمورد جارو شارژي‌ها اما به جاي توان يا وات، بهتر است به ميزان عمر باتري آنها توجه کنيد. اين جاروها معمولا با هربار شارژ مي‌توانند تا 8 ساعت به‌طور مداوم کار کنند. اين ميزان اما طبق گفته فروشندگان و فعالان بازار لوازم خانگي، براي مدل‌هاي ايراني کمتر است.

اما عيب اصلي جاروهاي شارژي، مربوط به باتري آنهاست که معمولا عمر مفيدش کوتاه است. اين باتري‌ها در اغلب مدل‌هاي خارجي تا يک‌سال عمر مفيد دارد و اين مدت براي ايراني‌ کمتر است.

نکته ديگر درمورد خريد جاروهاي شارژي، توجه به حجم مخزن و ابعاد دهانه مکنده آنهاست که هر دوي اين عوامل به موارد استفاده و نوع آنها بستگي دارد. معمولا کارهاي خانگي به جاروهاي شارژي با مخزن بزرگ‌تر نياز دارند. اندازه دهانه جاروي شارژي هم بهتر است براساس تنگي و دور از دسترس‌بودن جاي موردنظر براي جاروکردن، انتخاب شود.

آبي يا خاکي
جارو شارژي‌هايي که اين روزها در بازار عرضه مي‌شوند، اغلب، هم آبي هستند و هم خاکي.

باتوجه به اينکه اين جاروها داراي يک مخزن کوچک در قسمت عقب خود هستند، امکان مکندگي آب و گرد و غبار را دارند اما آنچه بيشتر کاربران و فروشندگان اين جاروها به آن اشاره مي‌کنند، کاهش قدرت مکندگي در انواع آبي يا خاکي اين محصولات، نسبت به انواع آبي يا خاکي جاروبرقي‌هاي معمولي است.

شارژي‌هاي هوشمند
اگر هنگام استفاده از جارو شارژي‌ها چندان با دقت نمي‌توانيد خرده‌ريزها را پيدا کنيد بهتر است سراغ انواع هوشمند اين جاروها را بگيريد.

اين جاروها داراي دهانه متحرک هستند که با روشن‌شدن جارو، به‌طور خودکار در خط افقي و به چپ و راست حرکت مي‌کنند. جارو شارژي‌هاي هوشمند، مجهز به يک لامپ اخطار‌دهنده هستند که درصورت وجود اضافات قرمز و درصورت پاک و تميزشدن آنها سبز مي‌شود.

همراه کوچک
اين جاروها به خاطر خاصيت قابل شارژ و حمل بودنشان براي سفر بسيار مناسب‌اند تا جايي که در بسياري از مواقع به آنها نام «جاروسفري» را هم مي‌دهند. قابليت مهم‌تر اين جاروها، امکان تميزکردن سطوح غيرقابل دسترس يا مکان‌هايي بدون سيم‌کشي برق است.
نخستين بار وقتي اين جاروها به بازار ايران آمد به نام جاروي ماشين معروف شد و بين کساني‌که به نظافت خودرويشان اهميت مي‌دادند محبوبيت فراواني پيدا کرد اما امروز بيشترين استفاده آنها در خانه است

آشغال جمع‌کن پرمصرف و پرتوان
جاروبرقي در زمره لوازم پرتوان برقي است که ميزان مصرف انرژي آن بستگي به نحوه استفاده از وسيله دارد. جاروهاي برقي کوچک در حدود 1000 وات و جاروهاي برقي بزرگ در حدود 1500 وات توان دارند. معمولا در دوره قرائت کنتور مشخص مي‌شود جاروهاي برقي کوچک حدود 18 کيلووات ساعت و جاروهاي برقي بزرگ در حدود 30 کيلووات ساعت برق مصرف مي‌کنند.

با اين اوصاف هميشه به خاطر داشته باشيد که از استفاده از اين کالا در ساعت اوج مصرف بپرهيزيد. با اين کار، هم در هزينه‌هاي خود صرفه‌جويي مي‌کنيد و هم مانع از تاثير نوسانات ناشي از ساعات پرمصرف بر کالاي خود مي‌شويد.

جاروبرقي بايد کاملا تميز باشد و لوله‌هاي آن گرفتگي نداشته باشد تا فشاري به موتور آن وارد نشود و انرژي بيش از اندازه نيز هدر نرود.براي اين منظور، همواره کيسه آشغال جاروبرقي را پيش از پرشدن عوض کرده و فيلتر جارو را نيز لااقل 2 بار در سال، شسته يا عوض کنيد.

هنگام استفاده از جارو، زباله‌هاي مرطوب، ته‌سيگار روشن، اشياي بزرگ و تيز، جوراب و کاغذ را از سر راه دور کنيد. اين اشيا مي‌توانند به موتور جاروي شما ضربه وارد کنند و توان آن‌را کاهش دهند و البته مصرف برق را هم زياد مي‌کنند.

دقت کنيد که جاروهاي برقي، معمولا داراي چندين درجه نشانگر قدرت مکندگي هستند که براي نظافت بخش‌هاي مختلف کاربرد دارند.

سعي کنيد هميشه از درجه قدرت مکندگي مناسب براي نظافت اماکن مختلف و ريخت و پاش‌هاي متفاوت استفاده کنيد.

يادتان باشد جاروبرقي را نزديک منابع گرمازا نظير شوفاژ، اجاق و همچنين منابع سوخت آتش‌زا قرار ندهيد. ضمنا از کار مداوم با جاروبرقي بپرهيزيد چون روشن‌بودن درازمدت جاروبرقي (بيش از 30 دقيقه متوالي) به موتور جارو فشار زيادي وارد مي‌کند.

سطوحي که امکان چسبندگي بالايي دارند مثل موکت و سطوح پرزدار به توان بالاتري براي جداسازي خرده‌هاي اضافات نياز دارند و اين توان براي سطوح صاف کمتر است. دقت کنيد که براي رفع بعضي انواع اضافات، اصولا نيازي به استفاده از جاروبرقي نيست؛ مثلا جمع‌آوري قطعات بزرگ کاغذ و دستمال کاغذي با جارو، تنها توان بالايي از دستگاه مي‌گيرند و باعث واردشدن فشار بي‌جهت به موتور جاروي شما مي‌شوند.

هيچ‌وقت براي خاموش و روشن‌کردن جارو از پا استفاده نکنيد. فشار اين دگمه‌ها با پا، عمر جاروبرقي را بسيار کوتاه خواهد کرد.

منبع :همشهری آنلاین

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.