لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

اخبار روز

اخبار ورزشی

اخبار حوادث

طلا و ارز

صنعت و تجارت

اقتصاد و بازار

اخبار مسکن و ساختمان

اخبار فناوری و اطلاعات

توقف عمليات بانكي در برخي شعب بانكها و موسسات اعتباري/پنج شنبه سياه در ايران تكرار مي شود؟

به دنبال افزايش شايعه ورشكستگي بانكها مراجعه بيش از اندازه مردم به برخي بانكها و موسسات مالي و اعتباري سبب شد تا عمليات بانكي در برخي شعب بانكها مختل و حتي متوقف شود. به طوري كه در موسسات مهر اقتصاد، ثامن، كوثر و برخي بانكها مانند بانك شهر، قوامين و پارسيان به دليل تجمع مردم براي دريافت سپرده هاي خود عمليات بانكي براي ساعاتي متوقف شد.

به گزارش جام نيـوز، هجوم مردم به موسسات مالي و اعتباري و برخي بانكها در حالي اتفاق افتاده كه از دو ماه گذشته شايعه درباره ورشكستگي اين بانكها افزايش يافته است.

ولي الله سيف در اوايل ماه جاري از احتمال ادغام برخي بانكها خبرداد و اين موضوع سبب افزايش موج شايعات در سطح جامعه شد، به طوري كه برخي موسسات داراي مجوز و حتي بانكهايي كه مدتهاست فعاليت مي كنند، هم تحت شعاع اين سخنان و به دنبال آن موج شايعات قرار گرفتند. اين در حالي است كه براساس نظر كارشناسان بانكها ورشكسته نمي شوند. زيرا علاوه بر ذخيره قانوني كه نزد بانك مركزي دارند و از سوي حمايت بانك مركزي درصورتي كه با مشكل تقاضا براي دريافت سپرده ها افزايش يابد، اين تقاضا از سوي بانك مركزي قابل تامين است.

كوروش پرويزيان رييس رييس شوراي هماهنگي بانكها مي گويد: ورشکستگي بانک‌ها با ساير شرکت‌ها متفاوت است و در قوانين دستورالعمل‌هاي بين المللي بانکداري تدابيري براي قبل ورشکستگي در نظر گرفته شده که به‌عنوان مثال مي‌توان به اصلاح ساختاري، تجميع يا ادغام اشاره کرد.

به دنبال بالاگرفتن اعتراض هاي سپرده گذاران كاسپين و فرشتگان و تحصن هاي پياپي آنها مقابل سازمانها و نهادهاي كشور، مجلس شوراي اسلامي تصميم به تحقيق و تفحص از بانك مركزي گرفت. پس از اين تصميم رييس قوه قضاييه نيز با صدور بخشنامه‌اي در خصوص رسيدگي به شکايات عليه شرکتهاي تعاوني اعتبار و موسسات مالي و اعتباري اعلام کرد كه دادستانهاي شورا مکلفند در رسيدگي به پرونده‌ها با دادستان کل هماهنگ باشند.

در بخشنامه اي كه آيت الله صادق آملي لاريجاني به دادستانهاي سراسر كشور نوشت آمده بود: «نظر به ضرورت هماهنگي هاي لازم در چگونگي رسيدگي به شکايات عليه شرکتهاي تعاوني اعتبار و موسسات مالي و اعتباري، بدينوسيله مقرر مي گردد دادستان‌هاي سراسر کشور ملکفند در رسيدگي به پرونده هاي اين موسسات هماهنگي لازم را با دادستان کل معمول دارند. دادستان محترم کل کشور با هماهنگي روساي محترم کل دادگستري استانها، مسئوليت اجراي اين بخشنامه را عهده دار بوده و مي بايستي گزارش موردي از اقدامات به عمل آمده را به حوزه رياست قوه قضاييه ارسال کنند.»

هرچند طرح سئوال از رييس جمهور درباره وضعيت سپرده گذاران موسسه كاسپين و فرشتگان هم همزمان در حال جمع آوري امضا در مجلس است، اما به نظر مي رسد، هجوم مردم به بانكها و موسسات اعتباري نشان از نااميدي آنان از اقدامات دولت درباره حل مشكلات سيستم بانكي دارد.

17 ماه پرتنش
از 17 ماهي که از تاسيس موسسه مالي اعتباري كاسپين مي گذرد، 8 ماه آن را روزهاي پرتنش تشکيل داده است، اگرچه با ورود قوه قضاييه و مجلس براي انجام تحقيق و تفحص همچنين طرح سوال از رييس‌جمهور، اين روزها براي كاسپين پرالتهاب‌تر شده، اما آنچه اين روزها بر نگراني ها افزوده، شايعه خطرناک ورشکستگي بانکهاست.

گفته مي شود، تعداد سپرده گذاران موسسات غيرمجاز دستكم 10 ميليون نقر است.10 ميليون نفري كه مجموعا 4500 ميليارد تومان سپرده دارند. از اين تعداد ٤٠٠ هزار نفر از سپرده‌گذاران زير ١٠ ميليون تومان سپرده دارند.

بحران نزديك تر مي شود؟
در حالي كه زمان زيادي تا برگزاري مجامع بانك‌ها باقي نمانده، برخي پيش بيني ها حكايت از آن دارد كه با اعلام صورت مالي (وضعيت سود جويان) بانكها جهت ارايه به بورس و سهامداران وضعيت بانكها قرمزتر خواهد شد. انتظار اين است در سال جديد بانك‌ها با توجه به تجربه تلخ سال قبل، صورت‌هاي جديد مالي با رعايت استاندارد مورد نظر بانك مركزي (IFRS) ارايه دهند؛ اما با وجود تكليفي كه نزديك به يك سال و نيم از آن مي‌گذرد باز هم بيم تكرار تجربه سال قبل وجود دارد.

درحال حاضر ابهامات فراوان پيرامون صورت‌هاي مالي بانك‌ها وجود دارد كه منجر به بسته شدن طولاني‌مدت نماد اين شركت‌ها در تابلوي معاملات بورس شده است.

برخي كارشناسان پيش بيني مي كنند در صورتي كه وضعيت موجود ادامه يابد، احتمال تكرار پنج شنبه سياه* براي اقتصاد ايران وجود دارد.

* پنج شنبه سياه عنواني بود كه به دنبال رکود سال 1930 در ايالات متحده اتفاق افتاد و به دنبال آن بحران‌هاي بانکي تشديد شد. در آن سال سپرده‌گذاران اعتماد خود را به بانک‌ها از دست دادند و به طور همزمان تقاضاي پرداخت سپرده‌هاي‌شان را نيز داشتند، بانک‌ها که تنها نسبتي از سپرده‌ها را به عنوان ذخيره‌هاي نقدي نزد خود نگهداري مي‌کردند.

چاپ ایمیل

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.