لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

اخبار روز

اخبار ورزشی

اخبار حوادث

طلا و ارز

صنایع و خودرو

khodr0702

افزایش قیمت خودروبه دلیل توقف واردات نیست

مدیرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت، یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت خودرو را اظهارنظرهای غیرکارشناسی در خصوص توقف واردات آن دانست.

صنعت و تجارت

اقتصاد و بازار

اخبار مسکن و ساختمان

اخبار فناوری و اطلاعات

همه چیز درباره تولید و صادرات تلویزیون‌های ایرانی

مروری بر آمارهای رسمی گویای آن است که در حوزه تولید و صادرات انواع تلویزیون ایران جایگاه چندان مناسبی نداشته و حتی تولید آن به نیمی از ظرفیت موجود هم نمی‌رسد.

به گزارش ایسنا، در سال ۲۰۱۵ میلادی در زمینه صادرات انواع تلویزیون ایران در رتبه  ۱۴۷ جهان قرار گرفته، این در حالی است که در حوزه واردات این محصول کشور رتبه ۲۳ را به خود اختصاص داده است.

اولین تلویزیون‌های ایرانی

مروری بر تاریخچه صنعت صوتی و تصویری ایران گویای آن است که در سال ۱۳۴۸ همزمان با برنامه‌ریزی برای پخش برنامه‌های تلویزیونی در ایران حدود هشت تولیدکننده داخلی به همراه دارندگان دانش خارجی در آمریکا، اروپا و ژاپن برنامه‌ریزی جهت تولید تلویزیون را شروع کردند. روند تولید با تلویزیون‌های لامپی که اکثرا به صورت مبله و سیاه و سفید بودند آغاز شد و در مراحل بعدی همراه با رشد تکنولوژی، تولید اولین تلویزیون رنگی در سال ۱۳۵۵ آغاز شد.

در سال‌های اخیر نیز با پیشرفت تکنولوژی تلویزیون‌های تخت عمده مصرف بازار را تشکیل دادند اما طی این سال‌ها با وجود تغییراتی که در تکنولوژی ساخت تلویزیون‌ها آغاز شده شرایط تا حدی تغییر کرده است به گونه‌ای که تا پایان سال ۱۳۹۴ ظرفیت تولید انواع تلویزیون‌ در کشور بالغ بر سه میلیون و ۳۳۵ هزار دستگاه بوده، اما در نهایت از این ظرفیت تنها یک میلیون و ۳۹۷ هزار دستگاه تولید داشته‌ایم و بخش قابل توجهی از ظرفیت موجود بلااستفاده مانده است. حتی ظرفیت تولید در سال ۱۳۹۴ در قیاس با سال ۱۳۹۳ که تولیدات این بخش یک میلیون و ۹۲۱هزار دستگاه بود کاهش قابل توجهی را نشان می‌دهد.

در حال حاضر در کشور استان‌های مختلفی در حوزه تولید تلویزیون فعالیت دارند که استان تهران با اختصاص ۵۹.۸درصد از کل تولیدات کشور در جایگاه اول قرار گرفته و پس از آن کرمان با تولید ۲۸.۷درصد از تولیدات کل تلویزیون کشور در جایگاه دوم ایستاده است. همچنین استان‌های البرز و اصفهان به ترتیب ۶.۳ و ۵.۲ درصد از کل تولیدات تلویزیون کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

عمده صادرکنندگان تلویزیون دنیا کدامند؟

اما در حوزه صادرات انواع تلویزیون در حالی ایران رتبه ۱۴۷ دنیا را به خود اختصاص داده که کشورهای مکزیک، چین و اسلواکی در رده‌های اول تا سوم این جدول قرار گرفته‌اند. همچنین کشورهای لهستان، مالزی، مجارستان، ترکیه، کره جنوبی، آمریکا و جمهوری چک دیگر کشورهایی هستند که رتبه‌های چهارم تا دهم این جدول را به خود اختصاص می‌دهند.

در این میان در سال ۲۰۱۵ مجموع صادرات تلویزیون در دنیا درآمدی بالغ بر ۵۱.۴ میلیارد دلار داشته است که از این میان سهم ایران تنها ۰.۰۰۰۰۰۴میلیارد دلار بوده است.

در حوزه واردات انواع تلویزیون نیز آمریکا، آلمان و انگلستان رتبه‌های اول تا سوم جدول را به خود اختصاص داده‌اند و ایران در جایگاه ۲۳ این جدول قرار دارد.

کشورهای مکزیک، ژاپن، فرانسه، ایتالیا، کانادا، اسلواکی و اسپانیا نیز رتبه‌های چهارم تا دهم جدول واردات انواع تلویزیون را به خود اختصاص داده‌اند.

واردات و صادرات تلویزیون به ایران

همچنین در سال ۲۰۱۵ میلادی به استناد آمارها ۰.۴ میلیارد دلار ارز کشور برای واردات انواع تلویزیون هزینه شده که این رقم در قیاس با سال ۲۰۱۴ که ۰.۷ میلیارد دلار برای واردات این کالا وارد شده بود کاهش قابل توجهی داشته است.

طبق آمارها در سال 1394، ۵۹۱ هزار دلار ارز  به واردات انواع تلویزیون اختصاص یافته که در این مدت در حوزه صادرات انواع تلویزیون کشور درآمدی بالغ بر ۱۰ هزار و ۶۰۰ میلیون دلار داشته است.

صادرات تلویزیون‌های رنگی در سال ۱۳۹۴ نیز به طور عمده به کشور عراق مربوط بوده است. در حوزه واردات این کالا نیز ایران بازاری مناسب برای کشورهای جمهوری کره، آلمان، امارات متحده عربی، چین، دانمارک، هنک‌کنگ، عراق و ترکیه بوده است.

چاپ ایمیل

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.