لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

اخبار روز

اخبار ورزشی

اخبار حوادث

طلا و ارز

صنایع و خودرو

KHODRO0613

حاشیه قیمتی ۸ تا ۲۵ میلیونی بازار خودرو در چرت پائیزی شورای رقابت و سازمان حمایت

در شرایطی که بازار خودرو با رکود همراه است، روش‌های فروش برخی خودروسازان باعث افزایش اختلاف قیمت کارخانه‌ای و بازار بعضی خودروها شده و در این میان، جای نظارت دستگاه‌های مربوطه از جمله سازمان حمایت و شورای رقابت خالی است.

صنعت و تجارت

اقتصاد و بازار

اخبار مسکن و ساختمان

اخبار فناوری و اطلاعات

سایه سنگین قاچاق بر بازار عینک آفتابی

نقش عینک آفتابی بر حفظ سلامت بینایی غیرقابل انکار است، علی‌رغم چنین اهمیتی این محصول به شدت تحت تأثیر اقلام قاچاق و غیراستاندارد قرار گرفته است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، معضل قاچاق آن‌چنان فراگیر و عمیق به نظر می رسد که کمتر حوزه ای از نفوذ و رسوخ این عارضه مصون مانده است.

یکی از بخش های درگیر با این چالش به بازار عینک آفتابی معطوف می‌شود، عرصه ای که به جولانگاه قاچاقچیان و واردکنندگان غیرمجاز عینک آفتابی مبدل شده و متأسفانه در این عرصه، عده‌ای برای کسب سودهای کلان، هیچ  ارزشی برای سلامت قوه بینایی، به عنوان یکی از اصلی ترین  نیازهای انسان ، قائل نیستند.

اگرچه برخی صرفاً به جنبه زیبایی  عینک های آفتابی توجه می‌کنند اما فراتر از سیمایی که مشتریان عینک آفتابی برای خود متصور هستند، این قدرت بینایی و به تعبیر عوامانه تر، چشمان آنها قربانی کم توجهی و غفلت می شود.

 دودی بودن شیشه عینک های آفتابی تقلبی، مسیر آسیب به چشمان را از این اقلام هموار می سازد و این نکته ای است بیشتر مردم به آن بی توجه هستند.

برخورد با عاملان توزیع عینک آفتابی در معابر شهری،سخت و دشوار است

موسی کاظم آبادی، یکی از فعالان اسبق توزیع عینک آفتابی در استان تهران،در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی، با اشاره به تکثر و گستردگی انبوه مراکز فروش و توزیع عینک های آفتابی استاندارد  اظهار کرد: متأسفانه شاهد حجم انبوهی از افراد و گروه هایی هستیم که در کنار خیابان‌ها و معابر پر تردد شهری، عینک های آفتابی تقلبی را به فروش می رسانند.

وی افزود: بخش قابل توجهی از این عینک ها، توسط دستفروشان عرضه می‌شود و متأسفانه فعالیت این طیف، بازار توزیع عینک های آفتابی استاندارد را نیز دچار مشکل کرده، زیرا تفاوت  قیمت عینک‌های استاندارد با  غیراستاندارد به میزانی است که عده بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند کالای مورد نظر خود را با قیمت پایین تر و از دستفروشان و یا فروشگاه های غیرمجاز تهیه کنند.

این توزیع‌کننده اسبق عینک آفتابی بیان کرد: برخلاف تصور بسیاری از مردم، مهار،کنترل و برخورد با فروشندگان عینک آفتابی غیراستاندارد (دستفروشان) بسیار سخت و دشوار است زیرا این افراد، مکان و محدوده مشخصی ندارند و بعضاً در شهرها و مناطق پر تردد، بصورت سیار، اقدام به فروش این اقلام می‌کنند.

وی یادآور شد: چشم پزشکان معتقدند استفاده از عینک های تقلبی می‌تواند به عاملی جدی در تهدید سلامت چشم و بینایی و آسیب رسیدن به قرنیه چشم مبدل شود.

قیمت عینک آفتابی استاندارد

یوسف مرفاوی، از اعضای سابق اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک در استان البرز در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی در ارتباط با میزان  قیمت عینک آفتابی استاندارد گفت: امکان اعلام یک قیمت واحد برای محصول مذکور وجود ندارد و قطعاً جنس فریم ، عدسی‌های کشور تولید کننده و میزان تعرفه واردات در بالا یا پایین رفتن قیمت چنین عینک هایی تأثیرگذار خواهد بود.

وی افزود:  تعرفه واردات عینک استاندارد از خارج کشور، بصورت متوسط، قریب به 45 هزار تومان هزینه در بر دارد که با احتساب قیمت محصول تولید شده، حدود 180 تا 200 هزار تومان نرخ یک عینک آفتابی استاندارد خواهد بود که البته می‌تواند بنا به کیفیت و برند عینک آفتابی، این عدد و رقم تا 2 میلیون و 500 هزار تومان نیز افزایش یابد.

این عضو سابق اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک تصریح کرد:  برخی از عینک های چینی نیز با قیمتی حدود 100 هزار تومان عرضه می شوند که کیفیت عینک‌های برند و جهانی را ندارد، اما به مراتب از عینک های 20 ،30 و 40 هزار تومانی موجود در بازار با کیفیت تر هستند، اما پیشنهاد برخی از  چشم پزشکان به استفاده از عینک های مرغوب تولید شده توسط کشورهای صاحب نام معطوف می شود.

مرفاوی گفت: در سالهای اخیر، عرضه عینک‌های تقلبی به میزان قابل توجهی افزایش یافته و انتظار می رود با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی صحیح، عموم مردم نسبت به عوارض استفاده از چنین عینک هایی آگاه شوند و قطعاً نقش رسانه ها در حصول این امر بسیار نافذ و تعیین کننده خواهد بود.

این عضو سابق اتحادیه فروشندگان و سازندگان عینک در خاتمه یادآور شد: تشدید نظارت ها، بخصوص در مبادی ورودی کشور از دیگر ضروریاتی است که باید با جدیت تمام نسبت به حصول و تحقق آن اقدام شود و با نظارت هر چه بیشتر، امکان مهار و کنترل شایسته تر فروش و عرضه عینک های غیر استاندارد  فراهم خواهد شد.

چاپ ایمیل

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.