لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

نظارت دولت از نابسامانی در بازار اجاره بها جلوگیری کند

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

روایت ها از افزایش اجاره مسکن از ابتدای سال متفاوت است اما افزایشی از 10 تا 45 درصد را حکایت می کند؛ شرایطی که نگرانی از افزایش آن به دلیل کاهش نرخ سود بانکی و تمایل به اجاره بیشتر از سوی مالکان را بیشتر کرده است و آنگونه که عضو سابق شورای رقابت می گوید اگر دولت نظارتی بر بازار مسکن و اجاره نداشته باشد موجبات نابسامانی در این بازار را فراهم می کند .

به گزارش پانا ،براساس گزارش بانک مرکزی، بیش از 35 درصد هزینه‌خانوارهای شهری مربوط به هزینه مسکن است در این میان نبود نظارت بر معاملات و فعالیت‌ بنگاه‌های مسکن و افزایش تقاضا در بازار اجاره مسکن باعث ایجاد نوعی آشفتگی در این بازار شده است وضعیتی که ممکن است با کاهش نرخ سود بانکی و عدم نظارت دولت بر این بازار آشفتگی بیشتری را تجربه کند .

البرت بغزیان اقتصاددان و عضو سابق شواری رقابت در گفت وگو با خبرنگار پانا در پاسخ به این پرسش که آیا زیرساخت های کشور برای اجرای کاهش نرخ سود فراهم است و ممکن است این تصمیم موجب ایجاد التهاب در برخی بازارها شود ، عنوان کرد: تصمیم ها در اقتصاد نباید یک جانبه اعمال شوند و طبیعی است در کنار هر سیاستگذاری باید کنترل ،نظارت و ساماندهی نیز وجود داشته باشد و باید گفت اگردولت به بازار نظارت نداشته باشد ممکن است نابسامانی در قیمت ها مشکلاتی را به مردم تحمیل کند .

اقتصاددان و عضو سابق شواری رقابت با بیان اینکه کاهش نرخ سود می تواند بر بازار اجاره بهای مسکن در کشور تاثیرات منفی به دنبال داشته باشد ، خاطرنشان کرد: تمایل مالکان به پیش پرداخت مسکن کاهش و میزان اجاره بها افزایش خواهد یافت و در این شرایط لازم است تا دولت بر بازار مسکن نیز نظارت بهتری داشته باشد .

بغزیان عنوان کرد: ابزارهای متفاوتی در جهان برای افزایش های فرصت طلبانه مورد استفاده قرار می گیرد و لازم در شرایط اتخاذ تصمیم های کلان اقتصادی نظارت دولت بر بازارها افزایش یابد و سیاست های تک تصمیمی کنترل کننده قیمت ها نباشد بلکه تمامی سیاست ها به صورت هماهنگ عمل کنند تا رها شدگی بازارها شرایط دشوارتر را به اقتصاد ومعیشت مردم تحمیل نکند .

سودبانکی و نرخ تورم لزوما تابعی از هم نیستند

بغزیان با بیان اینکه در هیچ جای قانون ذکر نشده که نرخ سود بانکی با نرخ تورم متناسب باشد ،تصریح کرد: سیستم بانکی و بانک مرکزی به نظریه های اقتصادی و ماهیت نرخ سود نظام بانکی توجهی ندارد .

وی با بیان اینکه در کشور ما تعیین نرخ سود بانکی می تواند مبنا و تعیین کننده نرخ سود تسهیلات بانکی باشد،گفت : بانکهای کشورهایی مانند سوئیس به دلیل مازاد منابع تمایلی به جذب سپرده های مردمی ندارند اما بانکهای کشور تمایل زیادی به جمع آوری سپرده های مردم دارند.

اقتصاددان و عضو سابق شواری رقابت با بیان اینکه نرخ سود تسهیلات به عنوان عاملی برای نرخ تورم عمل می کند ، اظهار کرد: در شرایط کنترل نرخ تورم جذابیت برخی بازارهای اقتصادی کاذب نیز از میان می رود و سپرده ها انگیزه ای برای حفظ ارزش خود در شرایطی که تورم کنترل شده است ندارند .

بانک ها ممکن است از این تصمیم تبعیت نکنند

وی ادامه داد: در جلسه ای که در شورای پول و اعتبار برگزار شد عنوان شده که ممکن است بانکها از این دستور تبعیت نکنند و باید گفت بانکها رغبت زیادی برای کاهش نرخ سود ندارند به این دلیل که این پیش بینی را دارند که این منابع به سمت بازارهای دیگر حرکت کند .

بغزیان با تاکید براینکه نرخ تورم و سود بانکی تابعی از هم نیستند ،خاطرنشان کرد: هدف بانک مرکزی از این کاهش اعلام نشده و اگر هدف این باشد که با نرخ تورم هماهنگ شود باید گفت هیچ تضمینی وجود ندارد که نرخ تورم سال آینده افزایش نداشته باشد.

وی ادامه داد: نرخ تورم در دل خود نرخ تسهیلات را دارد بنابراین نرخ سود تسهیلات باید کاهش داشته باشد و کاهش نرخ سود سپرده ها نیز باید کاهش یابد بنابراین نظارت بانک مرکزی بر اجرای مصوبه کاهش سود باید قوی تر باشد .

تمامی شاخص های تاثیرگذار بر قیمت تمام شده باید در کنار هم بهبود یابد

اقتصاددان و عضو سابق شواری رقابت با بیان اینکه نرخ سود تسهیلات بانکی تنها عامل تعیین کننده برای رونق تولید نیست ،خاطرنشان کرد: ممکن است در کنار کاهش نرخ سود تسهیلات ،بی کفایتی مدیریتی و سایر عوامل تاثیرگذار بر قیمت تمام شده به گونه ای باشد که تولید گران باشد بنابراین تمامی شاخص های تاثیرگذار بر قیمت تمام شده باید در کنار هم بهبود یابد .

وی در پاسخ به این پرسش که چرا بانکها تمایل به تخطی از مصوبات کاهش نرخ سود دارند ، اضافه کرد:منابعی که بانکها از سپرده های مردمی در اختیار دارند در کارهای تجاری و سوداگری هزینه می شود به همین دلیل کمبود هم دارند و سرمایه ای که باید حفظ شود تا معیاری برای نشان دادن ریسک و عملکرد مناسب باشد باید روز به روز افزایش یابد .

بغزیان عنوان کرد: به همین دلیل بانک مرکزی باید نظارت درستی بر کفایت سرمایه و عملکرد سیستم بانکی داشته باشد وباید گفت ابزارهای نظارتی بانک مرکزی برای نظارت بر بانکها کافی است .

وی در پاسخ به این پرسش که کاهش نرخ سود می تواند تاثیرات مثبت براقتصاد ایران داشته باشد ،اضافه کرد: به نظر نمی رسد کاهش چنددرصدی نرخ سود بانکی بتواند تاثیرات قابل توجهی در اقتصاد داشته باشد و اگرچه افزایش نرخ سود می توانست رکود بیشتر در اقتصاد را به همراه داشته باشد اما عکس آن صادق نیست و کاهش چند درصدی نرخ سود لزوما به معنای کاهش رکود در اقتصاد نخواهد بود .

مسکن از جمله بخش هایی از اقتصاد است که بخش خصوصی بیشترین سهم را دران دارد و دولت مداخله کمتری در آن می کند و اگر چه متولی واحدی در کشور برای نظارت بر بازار اجاره بها وجود ندارد اما باید گفت این بازار در خلا نظارت شرایط سخت تری را بر مستاجران تحمیل می کند .

کارشناسان تاکید دارند اگر چه افزایش منطقی و قابل پیش‌بینی نرخ اجاره بها در هر سال با توجه به رکود حاکم بر بازار مسکن دور از انتظار نیست ولی افزایش هیجانی نرخ اجاره بها و ودیعه نیازمند نظارت قوی است .

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.