لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

ارزان‌ترین مسیر خرید آپارتمان در تهران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

درحالی‌که همزمان با شروع ریز نوسانات قیمتی و همچنین افزایش حجم حضور متقاضیان در بازار مسکن، خریداران متعلق به طیف‌های گوناگون درآمدی، به‌دنبال یافتن مناسب‌ترین گزینه برای خرید واحدهای مسکونی هستند، ساده‌ترین و ارزان‌ترین مسیر دسترسی به آپارتمان‌های فروشی در بازار معاملات ملک پیش روی گروه‌های خاصی از متقاضیان قرار گرفته که از بنیه مالی اندکی برخوردارند.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، هم‌اکنون عمده متقاضیان خرید آپارتمان در بازار معاملات مسکن، متقاضیان «مصرفی» هستند که عمدتا با سطح بودجه کمتر از 350 میلیون تومان به‌دنبال خرید واحدهای «کوچک‌متراژ» و «میان‌متراژ» در مناطق «متوسط» و «متوسط رو به پایین» پایتخت هستند. در این میان طیف دیگری از متقاضیان خرید مسکن، تمایل و توان مالی برای خرید آپارتمان‌هایی با سطح قیمتی بالاتر- معمولا بین 350 تا 500 میلیون تومان- دارند؛ این درحالی است که برخی دیگر از متقاضیان مصرفی خرید آپارتمان‌های میان‌متراژ در مناطق مصرفی مرغوب‌تر، بودجه‌ بالاتری در اختیار دارند و در بازار معاملات مسکن متقاضی خرید آپارتمان‌های میان‌متراژ نوساز تا سطح قیمتی 600 تا 700 میلیون تومان هستند. در این میان، گونه دیگری از متقاضیان خرید مسکن نیز وجود دارند که با بودجه‌های بسیار اندک قصد خرید آپارتمان در بازار مسکن دارند؛ هر چند شاید در نگاه اول پول نقد در اختیار این گروه از متقاضیان حتی برای رهن یک واحد مسکونی نیز کفایت نکند اما این افراد با همین بودجه محدود نیز می‌توانند این روزها اقدام به خرید واحدهای مسکونی در بازار مسکن کنند.

 هم‌اکنون ساده‌ترین و ارزان‌ترین مسیر خرید واحدهای مسکونی مربوط به «آپارتمان‌های ریزمتراژی» است که متقاضیان با در اختیار داشتن «حداقل پول نقد لازم» می‌توانند این آپارتمان‌ها را خریداری کنند؛ نکته جالب در مورد این بخش از بازار مسکن، امکان خرید آپارتمان ریزمتراژ در مناطق جنوبی شهر تهران با در اختیار داشتن پول نقد اندک – بعضا کمتر از 10 میلیون تومان- است. هم‌اکنون بازار معاملات مسکن این امکان را در خود جای داده است که متقاضیان کم‌پول خرید مسکن که حتی بودجه نقد در اختیار آنها برای رهن واحدهای مسکونی استیجاری نیز کفایت نمی‌کند به‌واسطه عرضه واحدهای ریزمتراژ با شرایط پرداخت آسان، خانه‌دار شوند. مهم‌ترین ویژگی این گروه آپارتمان‌ها استفاده از فرمول ترکیبی «پول نقد+مبلغ رهن واحد به مستاجر+وام خرید مسکن» است که باعث می‌شود متقاضیان بتوانند با در اختیار داشتن حداقل پول نقد مورد نیاز برای خرید مسکن وارد بازار معاملات این گروه از واحدها شوند.

این درحالی است که برخلاف واحدهای معمولی و مصرفی موجود در بازار مسکن که در متراژ‌های معمول- بیش از 60 مترمربع-به بازار مسکن عرضه می‌شوند و به اصطلاح آپارتمان‌های میان‌متراژ و بعضا کوچک‌متراژ نامیده می‌شوند، معمولا پول نقد مورد نیاز برای خرید واحدهای ریزمتراژ کمتر از مبلغ رهن یا تسهیلات خرید مسکن است؛ در این گروه از واحدها کمترین مبلغ برای خرید آپارتمان، پول نقدی است که خریدار باید به فروشنده پرداخت کند؛ به این معنا که در این دسته از واحدهای ریزمتراژ مبلغ رهن آپارتمان و همچنین مبلغ وام خرید به مراتب بیشتر از میزان تعیین‌شده برای پرداخت پول نقد در ازای خرید آپارتمان است. نکته جالبی که در این میان می‌توان به آن اشاره کرد این است که هم اکنون امکان خرید آپارتمان در شهر تهران تنها با در اختیار داشتن 3 میلیون تومان پول نقد نیز فراهم است؛ هر چند تعداد این واحدها ممکن است چندان زیاد نباشد و این شیوه پرداخت چندان فراگیر نباشد اما هم‌اکنون نمونه‌های مشابه برای فروش این نوع واحدها به‌صورت روزانه در فایل‌های فروش مسکن موجود در اختیار واسطه‌های ملکی و همچنین آگهی‌های تبلیغاتی و مطبوعاتی مربوط به عرضه واحدهای مسکونی فروشی به متقاضیان، قابل مشاهده و جست‌وجو است.

به‌عنوان مثال، در محله قصرالدشت واقع در خیابان مالک اشتر که یکی از مناطق پرحجم به لحاظ تردد متقاضیان برای خرید واحدهای مسکونی ریزمتراژ و کوچک‌متراژ است هم‌اکنون نمونه‌هایی از این دست واحدها قابل جست‌وجو است؛ به‌عنوان مثال در همین محله طی روزهای اخیر مالکی آپارتمان 34 مترمربعی خود را با شرایط پرداخت تنها 3 میلیون تومان پول نقد به بازار فروش ملک عرضه کرده است؛ در متن آگهی این واحد آمده است این آپارتمان 70 میلیون تومان وام بانکی خرید مسکن دارد و خریدار می‌تواند آن را به مبلغ 34 میلیون تومان اجاره دهد. در همین محله، همچنین مالک دیگری اقدام به معرفی آپارتمان 42 مترمربعی خود به بازار فروش مسکن کرده است و در متن آگهی مربوط به معرفی این آپارتمان ذکر کرده است خریدار می‌تواند تنها با پرداخت 10 میلیون تومان پول نقد، این واحد 42 مترمربعی را که برخوردار از پارکینگ و انباری و واقع در طبقه سوم است، خریداری کند؛ مابقی مبلغ مورد نیاز برای خرید این آپارتمان مطابق با متن آگهی از طریق مبلغ 40 میلیون تومانی بابت رهن واحد به مستاجر و همچنین تسهیلات 80 میلیون تومانی خرید مسکن تامین خواهد شد.

همچنین در محدوده نواب، خیابان هلال احمر نیز مالکی آپارتمان 40 مترمربعی خود را که تنها یک‌سال از زمان ساخت آن می‌گذرد تنها با پرداخت 5 میلیون تومان پول نقد به بازار فروش عرضه کرده است؛ در متن آگهی فروش این واحد مسکونی نیز ذکر شده است این آپارتمان 36 میلیون تومان در رهن مستاجر است و خریدار می‌تواند 70 میلیون تومان نیز برای خرید آن تسهیلات خرید دریافت کند. در همین محله واقع در محدوده نواب خیابان محبوب مجاز(سینا)، مالک شرایط پرداخت نقدی 9 میلیون تومانی را برای فروش آپارتمان 42 مترمربعی خود اعلام کرده است؛ این واحد واقع در طبقه همکف، قابلیت رهن 30 میلیون تومانی را در بازار مسکن دارد و خریدار می‌تواند با دریافت 60 میلیون تومان دیگر در قالب تسهیلات خرید مسکن کل موجودی مورد نیاز برای خرید این واحد را تامین کند. هم‌اکنون علاوه بر آپارتمان‌های ریز‌متراژی که با پرداخت پول نقد زیر 10 میلیون تومان امکان خرید آنها برای متقاضیان کم‌پول فراهم است، برخی دیگر از این گروه آپارتمان‌ها در مناطق جنوبی تهران که بورس آپارتمان‌های ریزمتراژ و کوچک‌متراژ هستند با در اختیار داشتن پول نقد کمتر از 25 میلیون تومان نیز در حجم بیشتر قابل جست‌وجو است؛ به عبارت دیگر هم‌اکنون در بازار مسکن این مناطق حجم قابل‌توجهی از این گروه آپارتمان‌ها وجود دارد که به واسطه افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن طی دو سال گذشته، امکان خرید آنها برای متقاضیان کم‌بنیه به لحاظ مالی و افرادی که با ضعف قدرت خرید مواجه‌اند با حداقل پول نقد فراهم شده است.

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.