لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

انتقال ۳۱ میلیارد دلار شمش طلا به آلمان

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بانک مرکزی آلمان اعلام کرد برنامه بازگرداندن شمش‌های طلا به ارزش حدود ۳۱ میلیارد دلار از نیویورک و پاریس را کامل کرده است.

به گزارش ایسنا، آلمان از سال ۲۰۱۳ به بازگرداندن ذخایر طلای خود از این دو شهر به فرانکفورت اقدام کرده است و ۱۰۰ تن آخر از این ذخایر اوایل امسال از پاریس به آلمان بازگردانده شد. در مجموع ۷۴۳ تن طلا به آلمان منتقل شده و این پروژه سه سال زودتر از زمان مقرر کامل شده است.

بانک مرکزی آلمان پیش از این اعلام کرده بود ذخایر طلا را برای کمک به ایجاد اعتماد و اطمینان عمومی به کشور باز می‌گرداند، اما این اقدام همچنین نشان می‌دهد اوضاع تغییر کرده است و آلمانی‌ها دیگر نگران این نیستند که ذخایر طلایشان به دست شوروی بیافتد. همچنین بانک مرکزی آلمان دیگر نیازی ندارد به عنوان یک اقدام احتیاطی که اجازه می‌دهد در شرایط اضطراری طلا را به سرعت به یک ارز بین‌المللی تبدیل کند، ذخایر طلای خود را در پاریس نگهداری کند، زیرا هر دو کشور از ارز واحد اروپایی استفاده می‌کنند.

آلمان پس از جنگ جهانی دوم به تدریج ذخایر طلای خود را افزایش داد و همچنان که اقتصاد این کشور قوی‌تر می‌شد، دلار آمریکا را که برای صادراتش دریافت می‌کرد، به طلا تبدیل کرد و آن را در صندوق‌های خارجی نگهداری می‌کرد.

نگرانی نسبت به تهاجم شوروی باعث شده بود آلمان این ذخایر را در خارج نگهداری کند، اما در سال‌های اخیر شایعات و فرضیه‌های توطئه در آلمان درباره ذخایر خارجی این کشور پیچید و برخی از ناظران حتی این پرسش را مطرح کردند که آیا این ذخایر وجود دارد. این مسئله به عرصه سیاست نیز کشید و دادگاه فدرال حسابرسان آلمان خواستار تحقیق درباره ذخایر طلای خارجی در سال ۲۰۱۲ شد.

بانک مرکزی در مقام دفاع اعلام کرد درباره ذخایر خود که در خارج نگهداری می‌شود سالانه از بانک‌های مرکزی خارجی گزارش دریافت می‌کند و در یکپارچگی‌، اعتبار و امنیت این صندوق‌ها جای هیچ تردیدی وجود ندارد. با این‌همه سال بعد بانک مرکزی آلمان اعلام کرد بخش زیادی از این ذخایر را به خانه بازمی‌گرداند.

اکنون بیش از ۵۰ درصد ذخایر طلای آلمان در فرانکفورت قرار دارد و باقی این ذخایر در لندن و نیویورک نگهداری می‌شود که در این شهرها در شرایط اضطراری اقتصادی می‌تواند سریعا به پوند انگلیس یا دلار آمریکا تبدیل شود.

بر اساس گزارش سی ان ان، بانک مرکزی آلمان (بوندس بانک) اعلام کرده از تدابیر لازم در فرآیند جابه‌جایی شمش‌های طلا استفاده کرده تا اطمینان حاصل کند هیچ طلایی به سرقت نرفته است.

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.