لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

اخبار روز

اخبار ورزشی

اخبار حوادث

طلا و ارز

صنایع و خودرو

ایران یازدهمین تولیدکننده خودرو در جهان خواهد شد

بر اساس سند راهبردی صنعت خودرو،ایران باید تا سال1404 در تولید خودرو رتبه یازدهم جهان را بدست آورد که با روند فعلی دست یابی به این هدف در هاله از ابهام قرار دارد.

صنعت و تجارت

اقتصاد و بازار

اخبار مسکن و ساختمان

اخبار فناوری و اطلاعات

شرط‌های جلوگیری از فیلتر شدن وایبر و واتس‌اپ

«برای مسدود نشدن کامل برنامه‌های نرم‌افزاری موبایل، وزارت ارتباطات باید امکاناتی را برای فیلتر محتوای مجرمانه ایجاد کند.»

این جمله عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی، پیش‌شرطی است بر ضرب‌الاجل دو روز پیش معاون اول قوه قضائیه به وزیر ارتباطات که در آن از محمود واعظی خواسته شده بود، ظرف یک ماه نرم‌افزار وایبر و واتس‌اپ فیلتر شود. تصمیمی که بعد از اعلامش، اولین منبع انتشارش، همان صفحاتی شد که از دیروز، حداکثر تا یک ماه دیگر، از آنها به صورت قانونی می‌تواند در گوشی‌های تلفن همراه، تبلت‌ها یا کامپیوترها استفاده شود. غلامحسین محسنی‌اژه‌ای دو روز پیش به وزیر ارتباطات نامه‌ای نوشت که در آن هم از آنچه او «استمهال سه ماهه وزیر ارتباطات و همکارانش» نامید گلایه کرد و هم تهدید کرد که اگر این بار در مدت یک ماه به دستور قوه قضائیه عمل نشود، این قوه در راستای وظایف ذاتی خود، درباره مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی دارای محتوای مجرمانه اقدام مقتضی به عمل آورده و با متخلفان از دستورهای قضایی، در هر رده‌ای طبق قانون برخورد خواهد کرد.

نقدهای پی در پی به وزارت ارتباطات
روزگاری که فیس‌بوک برای همیشه و اینستاگرام برای مدتی فیلتر شد، عملا تنها یک تصمیم مشترک در یک جلسه بود که راه ورود به این نرم‌افزارها را از راه‌های قانونی به راه‌های غیرقانونی تبدیل کرد. اما حالا، این اتفاق در مورد وایبر و واتس‌اپ به شکلی متفاوت در حال رخ دادن است. بعد از آنکه معاون اول قوه قضائیه به نوعی دستور فیلتر شدن این نرم‌افزارها را داد، روز گذشته معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی دلایل این نامه را اعلام کرد. او هم در گفت‌وگویی که با مهر داشت، همانند محسنی‌اژه‌ای، پیکان نقد را به سمت وزارت ارتباطات نشانه گرفت و گفت: «در اواخر سال گذشته یکی از مراجع قضایی دستور فیلتر واتس‌اپ را به لحاظ کثرت محتوای مجرمانه صادر کرده بود اما وزارت ارتباطات برای اجرای آن مهلت خواست. در هفته‌های اخیر نیز مطالبی دایر بر اهانت به ساحت حضرت امام خمینی(ره ) در اپلیکیشن وایبر و واتس‌اپ منتشر شد که در جلسه کارگروه مطرح شد ولی وزارت ارتباطات اعلام کرد به لحاظ اینکه سرور این نرم‌افزار در خارج از کشور است امکان فیلتر صفحات مورد نظر وجود ندارد.»

فیلتر، خط و نشان قوه قضائیه
همین تصور به کم‌کاری وزارت ارتباطات کافی بود تا عبدالصمد خرم‌آبادی با این جمله که «قوه قضائیه نمی‌تواند دست روی دست گذاشته و شاهد وقوع این‌گونه جرائم باشد» خط و نشان نهایی را برای وزارتخانه محمود واعظی بکشد و بگوید: «قوه قضائیه در اجرای ماده 21 قانون جرائم رایانه‌ای به وزارت ارتباطات اعلام کرده تا امکانات لازم را برای فیلترینگ صفحات مجرمانه فراهم کند و اگر نتواند، قوه قضائیه ناچار است کل نرم‌افزار را فیلتر کند.» جمله‌ای که استدلالش هم این بود که «اگر قرار باشد دیگران ارتباطات مردم کشور ما را تامین کنند و ما نظارتی بر فضای مجازی کشور خود از جهت فیلتر محتوای مجرمانه نداشته باشیم این به معنای حاکمیت دیگران بر فضای مجازی کشور ماست که با استقلال کشور منافات دارد و قوه قضائیه نمی‌تواند شاهد نقض حاکمیت و استقلال کشور باشد.» هر چند که به زعم معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی، نامه مذکور دو جنبه ایجابی و سلبی دارد که یک بخش آن درخواست برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای ایجاد نرم‌افزارهای مشابه داخلی برای استفاده نکردن از نمونه‌های خارجی است و بخش دیگر فیلترینگ محدود این نرم‌افزارها که تنها به صفحات خاص، مربوط است، با این حال تاکید بر این بخش از نامه محسنی‌اژه‌ای که متخلفان در هر رده‌ای که باشند برخورد خواهد شد نشان از آن دارد که عزم قوه قضائیه برای پایان دادن به حضور فعال ایرانی‌ها در وایبر و واتس‌اپ جدی است.

دستگیری در استان فارس
تنها یک روز بعد از اعلام ضرب‌الاجل برای فیلترینگ وایبر، فرمانده سپاه ناحیه ثارالله شیراز از دستگیری 11 نفر خبر داد که به گفته او در شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه، مطالب توهین‌آمیز نسبت به امام راحل تولید و باز نشر می‌کردند. سرهنگ اسماعیل‌ محبی‌پور آنها را سرپل‌های انتشار مطالب توهین‌آمیز علیه بنیانگذار انقلاب اسلامی دانست که پس از رصد سایبری شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه نظیر واتس‌اپ، لاین، وایبر، تانگو و تلگرام، شناسایی و دستگیر شدند. او همچنین آنها را طعمه سرویس‌های جاسوسی دشمن دانست که بدون اطلاع از نیت دشمنان به این کار اقدام کرده‌اند. اقدامی که گرچه هنوز خبری از نمونه‌هایش در شهرهای دیگر مخابره نشده، اما شاید شنیدن خبرهایی درباره آن، خارج از تصور هم نباشد.

منبع:فرهیختگان

 

 

 

چاپ ایمیل

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.

پیوند ها

طراحی سایت و سئو

سایت صدرا نیوز

بهار نیوز

سلام نو

نو اندیش