لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

آغاز اکتشافات در قاره پنهانی زلاندیا

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

محققان در طول تابستان گذشته نمونه‌های زیادی از یک سرزمین پنهانی موسوم به زلاندیا واقع در نیمکره شمالی زمین گردآوری کردند. این سرزمین باستانی، ده‌ها میلیون سال قبل در اقیانوس آرام غرق شد و اطلاعات ارزشمندی را درباره آب و هوا و گونه‌های موجودات زنده آن دوران با خود به اعماق اقیانوس برد.

به گزارش ایرنا از ساینس الرت، اکنون بیش از 30 محقق از 12 کشور جهان با استفاده از تجهیزات پیشرفته در یک دوره زمانی دو ماهه تا عمق 1219 متری این سرزمین را سوراخ کردند و توانستند 2438 متر از لایه‌های رسوبی این قاره را جمع‌آوری کنند. محققان امیدوارند با تجزیه و تحلیل این نمونه ها بتوانند اسرار زیادی را در رابطه با فرآیندهای زمین شناختی که حدود 70 میلیون سال قبل رخ داده است، به دست آورند.
در این تحقیقات بیش از 8000 نمونه فسیل کشف شده که فرصت مطالعه صدها گونه مختلف جانوری را برای محققان فراهم کرده است. بر اساس این بررسی‌ها معلوم شد قبل از غرق شدن زلاندیا، جانوران ساکن خشکی در آن رفت و آمد داشته‌اند و این سرزمین مانند پلی بین قاره‌ها عمل می‌کرده است.
به اعتقاد برخی از محققان زلاندیا بین 60 تا 85 میلیون سال قبل در جریان شکل‌گیری نیوزیلند و سایر جزایر استرالیا، از این قاره جدا شده است. اما هنوز هم در خصوص این که آیا زلاندیا بخشی از استرالیا و یا یک قاره مستقل بوده‌ است، اختلاف نظر وجود دارد.

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.