لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

برنج داخلی نیاز ۱۰ ماه را تامین می کند

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه وظیفه داریم از تولید داخلی حمایت کنیم، گفت: تولید داخلی برنج، نیاز ۹ تا ۱۰ ماه را تأمین می‌کند.

علی محمد شاعری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از آنجا که وزارت جهاد کشاورزی وظیفه تنظیم بازار را دارد باید پاسخگوی واردات برنج در فصل برداشت باشد و سرانه مصرف برنج در کشور روزانه حدود ۱۰۰ گرم و سالانه حدود ۳۶ تا ۳۸ کیلوگرم است.

وی بابیان اینکه با این میزان سرانه مصرف، ۷۰ درصد نیاز برنج کشور از تولیدات داخل تأمین می‌شود، ادامه داد: ظرفیت رسیدن به خوداتکایی در تولید برنج در کشور وجود دارد و تاپایان آبان ماه که برداشت برنج به پایان می‌رسد نباید واردات برنج انجام شود تا بازار به نفع تولیدکننده باشد.

شاعری گفت: اگر برنج خارجی ارزان‌قیمت وارد کشور شود انگیزه تولید از بین می‌رود و برنج‌کاران با فروش زمین‌های خود زمینه تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی را فراهم می‌کنند.

وی با اشاره به همکاری مجلس دهم با وزارت جهاد کشاورزی برای ممنوعیت و جلوگیری از واردات برنج در فصل برداشت، ادامه داد: اگر نیاز به واردات برنج باشد به‌تدریج و بعد از آبان ماه وارد کشور شود تا تولید داخل ضربه نخورد و تولید و تولیدکننده موردحمایت قرار گیرند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: امسال ستاد تنظیم بازار در تیرماه با یک تصمیم غیر کارشناسی و تحت تأثیر دلالان، عدم ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت را تصویب کرد که با فشارهای کمیسیون کشاورزی مجلس اجازه اجرای این مصوبه داده نشد و جلوی اجرای آن گرفته شد.

شاعری بابیان اینکه خبرهای غیررسمی از دور زدن ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت به گوش می‌رسد، افزود: بنا دارند برنج‌های ارزان‌قیمت باکیفیت پایین وارد کشور کنند که این کار ضربه مهلک بر پیکر تولید داخل است و شنیده‌شده تاکنون بیش از یک‌میلیون تن برنج وارد کشور شده که بیشتر از نیاز داخلی است.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه وزارت جهاد کشاورزی وظیفه تنظیم بازار را برعهده دارد باید پاسخگوی واردات برنج در فصل برداشت باشد.

شاعری تصریح کرد: انتظار بر این است با توجه به تولید سالانه دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج در کشور، وزارت جهاد کشاورزی از این تولید حمایت کند درحالی‌که واردات بیش از یک‌میلیون تنی برنج در سال اقتصاد مقاومتی با تاکیدات رهبر معظم انقلاب منافات دارد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: در فصل برداشت مرکبات هم شاهد واردات مرکبات به کشور بودیم و همین تصمیم‌های نادرست بود که منجر به کاهش ۲۳ درصدی تولید گندم در کشور شد.

شاعری با اشاره به فشار واردکنندگان برای واردات که تولیدکنندگان را با مشکل مواجه می‌سازد، گفت: با توجه به اینکه تاکنون به‌اندازه کافی و حتی بیش از نیاز، برنج وارد کشور شده است چه دلیلی برای آزاد بودن ثبت سفارش برنج وجود دارد؟

نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت در زمان اخذ رأی اعتماد متعهد شدند به‌هیچ‌عنوان اجازه واردات برنج در زمان برداشت را ندهند اما به نظر می‌رسد در پشت‌صحنه، بجای وزارتخانه‌ها دلالان هستند که نقش بازی می‌کنند.

شاعری در پایان گفت: با توجه به اینکه برنج داخلی به‌اندازه نیاز در کشور وجود دارد و هیچ نیازی به واردات برنج نیست، از ثبت سفارش و واردات این محصول جدا پرهیز کنند.

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.