لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

ماجرای مسافرخانه ویران قم!

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 انفجار در یک مسافرخانه در قم ٥ کشته و ١٥مجروح برجای گذاشت. حادثه‌ای که گفته می‌شود علت آن انفجار گاز بوده، باعث تخریب بخش زیادی از این مسافرخانه شد و همین مسأله تعداد تلفات و مجروحان این حادثه را افزایش داد؛ ٤زن و یک مرد در محل حادثه جانشان را از دست دادند.

بر اساس شنیده‌های خبرنگار «شهروند» حال برخی مصدومان این حادثه وخیم است و در بین مصدومان دو نوجوان ١٣ و ١٦ساله هم وجود دارند. ایمن‌نبودن این مسافرخانه تنها موضوعی است که تاکنون از سوی سازمان آتش‌نشانی قم در خصوص این حادثه عنوان شده است. با وجود این اما علت دقیق این حادثه هم تاکنون مشخص نشده و مسئولان شهری از اعلام قطعی دلیل این حادثه دلخراش بعد از بررسی تیم کارشناسایی و پیشگیری آتش‌نشانی خبر دادند.


٥ ساعت عملیات نفسگیر برای مهار آتش و آواربرداری
ساعت حوالی ١٢ظهر پنجشنبه بود که اهالی خیابان آبشار قم در نزدیکی حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) با صدای مهیبی هراسان به خیابان آمدند؛ صدای انفجار از مسافرخانه آفتاب بود. مسافرخانه‌ای رو به روی صحن جوادالائمه(ع) که به دلیل نامعلومی دچار انفجار و حریق شده بود. شهروندان با مشاهده این انفجار هولناک بلافاصله با آتش‌نشانی و اورژانس تماس گرفتند. با حضور عوامل امدادی در محل حادثه مشخص شد که بخش قابل‌ توجهی از این واحد اقامتی دچار آسیب و تخریب شده است. نیروهای امدادی با توجه به خطر ریزش آوار و گسترش حریق ضمن ایمن‌سازی محل حادثه کار اطفای حریق و آواربرداری را به ‌طور همزمان آغاز کردند. عملیاتی که به گفته حمید کریمی، سخنگوی آتش‌نشانی قم بیش از ٥ ساعت به طول انجامید. او درباره جزییات این عملیات به «شهروند» گفت: «ساعت١٢:٢٤ظهر پنجشنبه خبر آتش‌سوزی در یک واحد اقامتی به سازمان آتش‌نشانی اعلام شد که بلافاصله ٥٠ نیروی آتش‌نشان با ٦ خودروی عملیاتی و یک دستگاه موتور آمبولانس به محل حادثه اعزام شدند. عملیات اطفای حریق و آواربرداری این اقامتگاه ٥ ساعت و ٢٦دقیقه به طول انجامید و بر اساس آخرین آمار نیروهای امداد‌و‌نجات ما ٤ خانم و یک مرد در این حادثه جان باختند و تعدادی هم مصدوم شدند.»  او با رد برخی اخبار منتشر‌شده که علت این حادثه را انفجار سیلندر گاز اعلام کرده‌اند، اعلام دلیل قطعی این حادثه را به بعد از ایمن‌سازی کامل محل حادثه و بررسی‌های فنی تیم کارشناسی و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی موکول کرد و در این‌باره توضیح داد: «عدم‌ رعایت نکات ایمنی می‌تواند عامل حادثه باشد اما باید با کار کارشناسی دقیقا علت مشخص شود. ما به تمام نهادها و ادارات اعلام کردیم آتش‌نشانی آماده همکاری برای ایمن‌سازی است و در این راستا مواردی که برای ایمن‌سازی لازم باشد، اعلام می‌کنیم، تا این زمان هیچ نهادی برای ایمن‌سازی پیگیری نکرده است.»

سوختگی صد درصدی  یکی از مصدومان حادثه
دقایقی پس از وقوع این حادثه اخبار ضدونقیضی درباره تعداد کشته‌ها و مصدومان این حادثه منتشر شد؛ اما پیرحسین کولیوند، سرپرست اورژانس کشور تعداد قطعی کشته‌های این حادثه را ٥ نفر اعلام کرد و در این‌باره گفت: «پس از انفجار در مهمانپذیر خیابان آبشار قم و ریزش آوار ٧دستگاه آمبولانس به محل اعزام شد. متاسفانه در این حادثه ٥ نفر ازجمله چهار زن و یک مرد جان خود را از دست دادند.» سرپرست اورژانس کشور همچنین درباره مصدومان این حادثه هم گفت: «درمجموع در این حادثه ١٥ نفر هم مجروح شدند که ١١مجروح این حادثه به بیمارستان نکویی و ٤ نفر به بیمارستان علی‌ابن‌ابیطالب(ع) اعزام شدند. در بین مجروحان ٥ نفر خانم و مابقی آنها مرد هستند.» او ادامه داد: «یکی از مجروحان این حادثه به نام عبدالله سواری دچار صد درصد سوختگی شده و ما بقی به علت تروما و سوختگی ١٠‌درصد در این دو مرکز درمانی بستری هستند.» در همین حال با پیگیری‌های خبرنگار «شهروند» مشخص شد مجروحی که در این حادثه دچار سوختگی صد درصد شده است، در بیهوشی کامل به سر می‌برد و در بخش مراقبت‌های ویژه این مرکز درمانی بستری است. همچنین به گفته یکی از مسئولان این بیمارستان در بین مصدومان این حادثه دو نوجوان ١٣ و ١٦ساله هم وجود دارند که به دلیل سوختگی و شکستگی اندام تحتاتی در بخش مراقبت‌های ویژه تحت مداوا قرار دارند.

مجوز فعالیت مسافرخانه آفتاب  از میراث فرهنگی
در همین حال معاون گردشگری اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم سهل‌انگاری یکی از مسافران و خطای انسانی را علت انفجار واحد اقامتی آفتاب اعلام کرد. به گفته رضایی این واحد اقامتی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دارای مجوز فعالیت بوده و همه استانداردهای لازم را هم رعایت کرده بود: «واحد اقامتی آفتاب با درجه کیفی دو همه استانداردهای لازم را رعایت کرده است و بر اساس گزارش‌های اولیه سازمان آتش‌نشانی سهل‌انگاری یکی از مسافران باعث وقوع این حادثه دلخراش شده است.» او با اشاره به بروز حوادث مشابه در واحدهای اقامتی قم گفت: «پیش از این نیز در قم شاهد وقوع حادثه‌ای مشابه بودیم که باز گذاشتن شیرگاز در یک واحد اقامتی از سوی یکی از مسافران باعث وقوع انفجار اعلام شده بود.» او ادامه داد: «با توجه به بروز این حوادث دلخراش در مسافرخانه‌ها و واحدهای اقامتی در قم ما همواره به مسافران و زائران توصیه می‌کنیم که از اقامت در واحدهای اقامتی غیرمجاز خودداری کنند و با توجه به فعالیت برخی از زائرسراهای غیرمجاز در اطراف حرم حضرت معصومه(س) واحدهای مجاز را برای اقامت انتخاب کنند. همچنین در هنگام اقامت در واحدهای اقامتی موارد ایمنی را در هنگام استفاده از وسایل برقی و گازی رعایت کنند و در صورت بروز هر گونه مشکل در وسایل برقی و گازی هتل خودسرانه نسبت به تعمیر و رفع عیب وسایل اقدام نکنند بلکه حتما موضوع را با مدیریت و کارکنان هتل در میان بگذارند.»

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.