لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

جزئیات سر قت با سرعت نور!

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

این پرونده، یکی از مهم‌ترین پرونده‌های جنایی کشور بوده که سال 87 در سیرجان و پس از سال‌ها تلاش به نتیجه رسیده‌است.

به گزارش روزنامه قانون:جزییات این پرونده از نگاه نگارنده که سال‌ها در این حوزه فعالیت می‌کند، جزو یکی از کم‌نظيرترین پرونده‌هاست. سارقان با زیرکی و هوش سرشاری که داشته‌اند، هیچ سرنخی از خود به‌جای نمی‌گذاشتند. سرهنگ هوشنگ پوررضا قلی که در آن دوره رییس پلیس سیرجان بوده و موفق به دستگیری اعضای این باند شده، ماجرای سرقت‌های مسلحانه و سریالی این شهر را پس از سال‌ها به رشته تحریر درآورده‌است.
اوایل دی‌ سال 85 و درست در بیست و یکمین سالگرد فارغ التحصیلی از دانشکده افسری پلیس و پس از 20 سال حضور مداوم در پلیس آگاهی که از افسر تحقیقی آغاز و تا رییس پلیس آگاهی استان کرمان طی شده بود به عنوان رییس پلیس شهر سیرجان منصوب شدم. در واقع باید در کسوت جدید انجام وظیفه می‌کردم. هنوز دو روز از انتصابم نگذشته بود که خبر دادند خودرویی را دزدان مسلح به سرقت برده‌اند. با توجه به شناخت جغرافیایی که به منطقه داشتم به تیم‌های گشت و تیم‌های عملیاتی دستور دادم محورهای اصلی و فرعی و راه‌های خروجی شهر را تحت کنترل داشته‌باشند تا دزدان را به دام بیندازند.
ساعتی بعد ماموران با دیدن ماشین سرقتی راه را بر دزدان مسلح بستند و آن‌ها با رها کردن ماشین از تاریکی شب استفاده کردند و با پای پیاده به روستایی که در همان حوالی بود، فرار کردند. روستایی که یک‌طرفش به باغ‌های سرسبز مشرف‌ بود و طرف دیگرش به کوهستان.
با تلاش دو تیمی که در تعقیب دزدان بودند، متاسفانه تلاش‌های آنان به نتیجه‌ای نرسید و با توجه به مسلح بودن تبهکاران و احتمال اینکه شاید با ورود به داخل خانه‌های روستاییان از آنان سرقت کنند یا برای فرار از دست‌مان، دست به گروگانگیری بزنند، تیم‌های دیگری را برای کمک به منطقه اعزام كرديم.
جست‌وجو برای دستگیری آنان، خانه به‌خانه صورت‌گرفت تا اینکه در نیمه‌های شب، یکی از روستاییان خبر داد که موتورش که سوییچ هم روی آن بوده از سوی دزدان به سرقت رفته‌است. آن‌ها برای اینکه ماموران متوجه فرارشان نشوند، موتور را تا چند کیلومتر بعد از روستا هل داده‌بودند و با روشن کردن موتور تا نزدیکی شهر رفته‌ و با تمام شدن بنزین، بقیه راه را تا شهر پیموده‌بودند.
بررسی‌ها، نشان می‌داد که چند سرقت دیگر پیش از انتصاب من به عنوان رییس پلیس سیرجان رخ داده‌بود و برخی مسئولان مدعی بودند که از سه ماه پیش و با مطرح شدن ورود من به این شهر، برخی مخالفان این انتصاب، نقشه سرقت‌های مسلحانه را طراحی و آن را اجرایی کرده‌اند تا مرا به‌عنوان فرمانده‌ای ناتوان و ناکارآمد جلوه بدهند. البته این شایعه برای من هیچ اهمیتی نداشت و توجه‌ام را روی پرونده معطوف کرده‌بودم تا دزدان هر چه سریع‌تر دستگیر شوند.
هنوز چند روز از ماجرای سرقت و انتشار این شایعه نگذشته بود که سرقت از کارخانه‌دار معروف سیرجانی گزارش شد. سه دزد مسلح با سلاح ساچمه‌زنی طرح کلاشینکف از وی سرقت کرده‌ و ماشین او را چند روز بعد در حاشیه شهر رها کرده‌بودند.
تحقیقات از مالباختگان و به‌دست آمدن سرنخ‌های دیگر، نشان ‌داد شیوه و شگرد دزدان، مشخصات ظاهری‌شان، نوع سلاح‌هایی که در اختیار دارند، لهجه‌شان و ادبیاتی که به کار می‌برند، یکی است و همه سرقت‌ها توسط یک گروه انجام می‌شود.
در حالی که فشار بر ما زیاد بود و افکار عمومی نیز تحت تاثیر برخی شایعات قرار گرفته‌بود، دزدان مسلح این بار در سرقتی پلکانی ابتدا موتورسیکلتی را به صورت عادی می‌دزدند و با استفاده از آن و سلاح کلاشینکف چند ساعت بعد ماشین پژویی را به سرقت می‌برند و موتور را سر صحنه سرقت رها می‌کنند. دقایقی بعد به پمپ بنزین شلوغی حمله می‌کنند و مثل فیلم‌های هالیوودی با تیراندازی و تهدید اینکه آنجار ا به آتش می‌کشند مقابل چشمان حیرت‌زده رانندگانی که در حال سوخت‌گیری بودند، دست به سرقت گوشی و پول‌های فروش بنزین می‌زنند و در کمترین زمان و پیش از سر رسیدن پلیس، صحنه را ترک می‌کنند.
آن‌ها در ساعات ابتدایی شب یا بین ساعت سه تا پنج عصر، از میان موتورسیکلت‌هایی که توی پیاده‌روها پارک بود، یکی را می‌دزدیدند و ساعتی بعد با آن دست به سرقت مسلحانه می‌زدند و ماشین تندرویی مثل زانتیا یا پژو را از چنگ‌صاحبش بیرون می‌آوردند و همان روز یا روز بعد از بانک‌ها، صندوق‌های قرض‌الحسنه، سوپرمارکت‌ها، پمپ‌های بنزین و کامیوندارانی که درصف گازوییل خارج از شهر توقف کرده‌بودند با الگوی فیلم‌های اکشن و در نهایت سرعت و تهدید و خشونت همراه با تیراندازی سرقت می‌کردند. آن‌ها به یکی از همدستان‌شان ماموریت داده‌بودند که در صحنه‌‌های تیراندازی و پیش از فرارشان، پوکه‌‌ها را جمع‌آوری کند تا هیچ سرنخی برای پلیس باقی نماند. آن‌ها حرفه‌ای عمل می‌کردند و با پنهان کردن قیافه‌شان پشت نقاب، به دست کردن دستکش‌های ضخیم برای باقي نماندن اثرانگشت‌شان و خونسردی و تسلط بر اعصاب در صحنه سرقت‌های مسلحانه، آن‌ها را به گروهی غیرقابل مهار تبدیل کرده‌بود. آن‌ها به حدی در عمل حرفه‌اي بودند که اگر کسی قصد مقاومت داشت، به‌سویش تیراندازی می‌کردند، بدون اینکه آسیب جدی به او وارد کنند.
در بین مردم شایعه شده‌بود که این افراد به احتمال خیلی قوی، سابقه خدمت در نیروهای مسلح را دارند و پلیس جرات رویارویی با آنان را ندارد.

دزدی مقابل چشمان پلیس
اردیبهشت‌ سال بعد، سرقت 113 میلیون تومان چک‌های مسافرتی از بانک تجارت به وسیله سرنشینان خودروی زانتیا که دو روز پیش از این ماجرا ماشین را به سرقت برده‌بودند، به ما گزارش شد. وقتی سر صحنه حاضر شدیم که آنان به‌تازگی از بانک خارج شده‌بودند. دزدان با تیراندازی و هدف قرار دادن دوربین‌های مداربسته داخل و خارج بانک، آنچنان وحشتی به راه انداخته‌بودند که کسی جرات نکرده‌بود از جایش تکان بخورد. همه مهرهای بانک را به سرقت بوده‌بودند چون می‌دانستند برای خرج کردن چک‌های مسافرتی باید روی آن، مهر بانک باشد.
تعداد سرقت‌های این باند در تیر سال 87 به 17 فقره رسید که منجر به مجروح شدن دو تن از مالباختگان نيز شده‌بود. ردیابی موبایل‌ و سیم‌کارت و چک‌های مسافرتی دزدی‌شده نيز نتیجه‌ای نداد؛ چرا که آنان با هوشمندی و زیرکی از هیچ‌یک استفاده نمی‌کردند تا به هیچ وجه سرنخی دست پلیس ندهند. اين افراد در هجدهمین سرقت، در عملیاتی جسورانه و حیرات‌انگیز در حالی که گشت پلیس سرباز لیسانس وظیفه‌ای را برای حفاظت از بانک پیاده می‌کند و 500 متر آن‌طرف‌تر کنار خیابان مستقر می‌شود به بانک می‌روندو در حرکتی غافلگیرانه، ابتدا سرباز را خلع سلاح می‌کنند و همه چک‌های مسافرتی و پول‌های نقد را به سرقت می‌برند و هنگام خروج از بانک به سرباز می‌گویند که حتی بزرگ‌ترهای‌شان هم حریف آن‌ها نمی‌شوند. سرقت از بانکی که محافظ داشت و گشت پلیس در فاصله 500 متری مستقر شده‌بود و زمانی که 90 شعبه دیگر بانکی بدون محافظ بودند، فقط یک پیام داشت آن‌هم این بود که قصد تمسخر مسئولان و قدرت‌نمایی داشتند. پس از این سرقت، فشار مسئولان بالادستی و طعنه‌‌های آزاردهنده همکاران همرده و افکار عمومی به شدت بیشتر شد و طرح‌های پیشگیرانه‌ و اطلاعاتی‌مان به در بسته می‌خورد. ما حتی نتوانسته‌بودیم آن‌ها را ردیابی کنیم. این موضوع برای من که سال‌ها رییس پلیس آگاهی بودم و پرونده‌های بسیاری را کشف کرده‌‌بودم عجیب به‌نظر می‌رسید! اما هیچ‌کدام از این فشارهای روانی و حتی آزاردهنده، نتوانست ما را از تعقیب مجرمان دلسرد کند. تحقیقات نشان می‌داد که همه سرقت‌های این گروه تبهکار، زیر یک دقیقه انجام گرفته و در نتیجه نمی‌شد آن‌ها را سر صحنه گرفتار کرد. باید بگویم با شیوه و شگردی که اين افراد در پیش گرفته‌بودند، غیرممکن بود. ما آخرین تلاش خودمان را به کار بستیم و تعداد زیادی از همکاران لباس شخصی را تحت عنوان مشتری درون بانک‌ها فرستادیم؛ بعضی‌ها را به عنوان کارمند یا صندوقدار پشت گیشه گذاشتیم و تعدادی از همکاران را در سطح شهر فرستادیم تا شاید سرنخی از تبهکاران به‌دست آورند. حتی برای اینکه همه توان خود را به کار بگیریم، چند عامل نفوذی به داخل زندان فرستادیم تا شاید آن‌ها بتوانند اطلاعاتی به‌دست آورند. همه مجرمانی که از زندان آزاد می‌شدند، تحت تعقیب و مراقبت قرار می‌گرفتند و ردیابی‌ها به‌طور منظم و دقیق صورت می‌گرفت.

به‌دست آمدن نخستین سرنخ، بعد ازدو سال
در جلساتی که با همکاران ومسئولان دیگر داشتیم، همگی عنوان‌کردند که اعضای این باند در طول دو سال گذشته از اموال مسروقه استفاده نکرده‌اند و زیرک‌تر از آن هستند که از اموال دزدی قابل ردیابی استفاده کنند؛ در پی‌جویی سرقت باید ردیابی از اموال دزدی را کنار بگذاریم و راه دیگری را امتحان کنیم. در حالی که فشار برای پایان ردیابی‌ها ادامه داشت، من همچنان بر ادامه ردیابی‌ها اصرار داشتم تا اینکه روز 28 تیر 87 ، به‌طور همزمان نشانه‌هایی از استفاده از چک‌های دزدی و یکی از تلفن‌های همراه به‌دست‌ آمد. با همین سرنخ کوچک می‌توانستیم گره از این مشکل چند ساله باز کنیم. به همین خاطر تیم 15 نفره‌ای از ماموران خبره پلیس آگاهی، امنیت، مواد مخدر و یگان امداد تشکیل دادم و با اختیارات کاملی که از دادستان سیرجان گرفتم، به‌طور بسیار محرمانه حتی بدون اینکه کسی از مسئولان بدانند، کارهای اطلاعاتی را آغاز کردیم. به ماموران گروه ویژه دستور دادم تا با توجه به استعداد و میزان توانایی به شناسایی دقیق مظنونانی که چک‌ها را خرج و از موبایل سرقتی استفاده کرده‌اند، تحقیق کامل کنند. همه تماس‌ها و روابط اجتماعی، محل‌های سکونت، مناطقی که رفت و آمد می‌کنند را زیر نظر شبانه‌روزی بگیرند.
با گذشت 48 ساعت از تشکیل این گروه و پیگیری‌های شبانه‌روزی، بالاخره سرنخی به‌دست آمد که به ما برای دستگیری مجرمانی که سال‌ها هیچ ردی از خود به جا نگذاشته بودند کمک کرد.

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.