لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

شمقدری: چرا سکانس مردان روسپی به تصویر کشیدم؟

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فرزند جواد شمقدری درحالی مستندی خط شکن را ساخته است که تصاویر و صحبت هایی در این مستند صورت گرفته که قطعا برای هرکارگردانی می توانست مسئله ساز شود اما حسین شمقدری هم راحت درباره اش مستند می سازد و هم راحت تر پیرامونش صحبت می کند!

حسین شمقدری مستند‌سازی که با ساخت «میراث آلبرتا» به شهرت رسید، این بار نیز دست به مقایسه‌ای میان آنچه در غرب بر سر مسائل جنسی آمده و آنچه پیش روی جامعه ایران است، زده است.

کارگردان این مستند به روزنامه جوان گفت: ما می‌خواستیم طرح موضوع اولیه داشته باشیم و به نظرم همین پرداختن به حجاب روسری به اندازه کافی تکان‌دهنده بود. می‌شود این ایراد را گرفت که چرا بر اساس سناریویی که داشتیم به این موضوعات توجه بیشتری نکردیم اما می‌شود گفت در همین حد هم برای نشان دادن این موضوع که ما در راهی هستیم که غرب قرار داشته، کافی است، مثلاً می‌خواستم درباره محدودیت‌ها عکس‌هایی را که مربوط به اندازه‌گیری مایو شنای زنان است هم در مستند بیاورم اما بعد نظرم عوض شد.

شمقدری گفت: بسیاری از تابوهایی که ما در جامعه‌مان با آن سر و کار داریم برای این به وجود آمده‌اند که نیامده‌ایم درباره‌شان به صورت علمی حرف بزنیم و برای حل‌شان استدلال و دلیل بیاوریم. ما تلاش می‌کنیم ذهنیت جامعه و حاکمیت را نسبت به برخی از مسائل اصلاح کنیم. علاوه بر این هنوز موضوعات زیادی هستند که به عنوان تابو در جامعه ما شناخته می‌شوند و می‌توان به آنها نیز پرداخت؛ موضوعاتی که شبیه عرف شده‌اند اما با اصل دین اسلام و مبانی اسلامی در تضاد نیستند.

او در بخشی دیگر عنوان کرد: تم اصلی کار ما مقایسه میان غرب و شرایط ایران بود و صرفاً در مرحله بحث همجنس‌بازی یا مردان فاحشه به خاطر اینکه بعضی‌ها در داخل فکر می‌کنند که این موضوع وجود ندارد، دست به مقایسه نزدیم. مراد ما از نشان دادن سکانس مردان روسپی، این بود که بگوییم زنان غربی به خاطر اینکه مردان‌شان دارای شادابی جنسی نیستند سراغ مسائلی مثل رابطه با روسپی‌های مرد و همجنس‌گرایی رفته‌اند و آن طور که ما تصور می‌کنیم این موضوع در غرب فراگیر نیست. برای همین هم زیاد به آن نپرداختیم.

منبع: روزنامه جوان

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.