لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

آدام ارلي : ترامپ رويکردي بسيار خصمانه در برابر ايران در پيش خواهد گرفت

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به نظر مي رسد ترامپ رويکردي بسيار خصمانه و بسيار دشوار در تعامل با تهران و در خصوص خاورميانه در پيش مي گيرد.

به گزارش گروه رسانه های پایگاه خبری صدرانیوز، آدام ارلي سخنگوي سابق وزارت امور خارجه آمريکا تصريح کرد دونالد ترامپ فرد پيروز انتخابات آمريکا به درستي معتقد است که با وجود توافق هسته اي با ايران ، اين کشور همچنان تهديدي براي همپيمانان ما به شمار مي آيد و به نظر مي رسد بر خلاف دادن مشوقهاي اوباما براي تغيير رفتار ايران، ترامپ به صورت خصمانه برابر ايران خواهد ايستاد .
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا به نقل از شبکه تلويزيوني العربيه ، آدام ارلي سخنگوي سابق وزارت امور خارجه آمريکا در گفتگو با اين شبکه درباره سياست خارجي آمريکا و تفاوت آنچه که باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا پيروزي مي داند و دونالد ترامپ پيروز انتخابات رياست جمهوري آمريکا آن را شکست توصيف مي کند، گفت :« معتقدم هر دوي آنها يعني اوباما و ترامپ حق دارند ، اوباما واقعا در دوره رياست جمهوري خود موفقيتهايي به دست آورده است و آمريکا توانست برنامه هسته اي ايران را که 15 سال طول کشيد متوقف کند و بدون حتي شليک يک گلوله توافقنامه امضا کند و همچنين از نفوذ (گروه تکفيري صهيونيستي) داعش جلوگيري کرد و توانمندي بسياري از سازمانهاي تروريستي را کاهش داد. همچنين ترامپ نيز اظهارات درستي در اين خصوص مطرح مي کند چرا که مي گويد ايران همچنان تهديدي براي همه همپيمانان به شمار مي آيد و مسئله ديگر اينکه به آن اشاره مي کند اين است که کشورهاي بسياري به ويژه در خاورميانه به اين نتيجه رسيده اند که آمريکا نمي خواهد به بسياري از مسائل حساس در اين منطقه وارد شود. بنابراين معتقدم در سالهاي آينده اقدامات زيادي در دولت ترامپ صورت خواهد گرافت و آنها هزينه هاي دفاعي را افزايش خواهند داد و براي تقويت دولت آمريکا تلاش خواهند کرد و شايد در تعامل با تهران قاطعانه تر برخورد کنند. نگرانيهايي از طرف برخي از اعضاي کنگره آمريکا وجود دارد که شايد دولت ترامپ به تضعيف توافق هسته اي اقدام کند براي همين شايد به نظر مي رسد رويکردي بسيار خصمانه و بسيار دشوار در تعامل با تهران و در خصوص خاورميانه در پيش مي گيرد. با توجه به ناتواني آمريکا در دفاع از دوستان خود، برخي کشورها از جايگاه و موقعيتي که آمريکا درحال حاضر در جهان پيدا کرده است ناراضي هستند و معتقدم سياست ترامپ به گونه اي خواهد بود که به اين شکستها ادامه نخواهد داد و به روشي عمل خواهد کرد که قدرت خود را نشان دهد به ويژه اينکه کشورهاي مانند روسيه و کره شمالي هستند که همواره به اقدامات تحريک آميز دست مي زنند. بايد اين مسئله را در نظر بگيريم که ترامپ در به کارگيري قدرت آمريکا مهارت ندارد اما شايد بتواند آن را ياد بگيرد ، معتقدم نبايد توافق هسته اي در معرض تندباد قرار بگيرد اما روش دولت اوباما با ايران ، ارائه مشوقهايي براي تغيير رفتار ايران بود اما ترامپ به صورت خصمانه برابر ايران خواهد ايستاد بنابراين شايد اين مسئله تحولي بزرگ به شمار بيايد چرا که اخيرا صحبتهايي را در خصوص مطرح شدن تحريمهاي جديد از طرف کنگره بر ضد ايران شنيده ايم. در چند ماه آينده فکر مي کنم واکنشهاي شديدتري را از طرف رفتارهايي که ايران در خصوص مسائل ديگر در جهان به کار مي گيرد شاهد خواهيم بود و شايد اگر تحريمهايي بر ضد ايران اعمال نشود تا به منافع ما و منافع همپيمانان ما آسيب نرسد پاسخي متفاوت را از طرف ايران به دنبال داشته باشد.»
ارلي در پاسخ به اينکه رويکرد دولت ترامپ در برخورد با داعش چگونه خواهد بود گفت :« معتقدم بايد رويکرد متفاوتي را از طرف دولت جديد ببينيم چرا که ماهيت مشکل تغيير کرده است ، بايد صريح باشيم ، همه ما مسئول ايجاد و قدرت گرفتن داعش هستيم و آمريکا از ابتدا براي متوقف کردن داعش و گسترش نفوذ او تلاش نکرده است و مي دانيم که برخي کشورها از اين ايدئولوژي افراطي حمايت مي کنند اما سوالي که مطرح است و ترامپ بايد به آن پاسخ بدهد اين است که تلاشهايي براي شکست داعش در موصل وجود دارد و پس از آن در الرقه نيز شکست خواهد خورد و تنها مسئله زمان مطرح است . همچنين در ليبي نيز داعش نابود خواهد شد و بوکوحرام نيز در نيجريه شکست خواهد خورد ، سوال اين است که چه زماني اين بحرانها به پايان خواهد رسيد و چگونگي آن مطرح نيست. سوال دوم اينکه در صورتي که اين اهداف محقق شد ترامپ براي از بين بردن ايدئولوژي افراط گرايي و جلوگيري از شکوفايي و گسترش آن چه اقدامي انجام خواهد داد؟ به عنوان مثال آيا نيروهاي آمريکايي در موصل و رقه براي ساخت و بازسازي موسسات و کمک به شهروندان براي ساخت آينده اي بهتر حضور خواهند داشت و آيا اين پولها براي بازسازي اين کشورها و اين شهرهاي ويران شده پرداخت خواهد شد يا نه؟ همانطور که مي دانيد حلب نيز با همين مشکل مواجه است و اگر به آنها و به نسل جوان در اين نقطه از جهان براي به دست آوردن جايگزينهاي بهتر کمک نکنيم شايد آنها بار ديگر به چنين اقداماتي دست بزنند. ترامپ بايد بداند که به دست گرفتن ابتکار عمل در اين خصوص به پرداخت پول نياز دارد و بايد نظاميان را مستقر کند و به کمک به اين کشورها پايبند باشد اما آيا ترامپ براي انجام چنين اقداماتي آماده است؟ علاوه بر اين بايد ياد آور شوم که داعش توسط ائتلافي که بيش از 67 کشور از جمله اتحاديه عرب در آن حضور دارند نابود مي شود ، ما مي توانيم داعش و افکار ايدئولوژيک آن را از بين ببريم و براي بازسازي اين جوامع اقدام کنيم اما بايد بدانيم دولت ترامپ تا چه اندازه براي همکاري با شرکاي خارجي خود به منظور جلوگيري از گسترش و نفوذ دوباره ايدئولوژي تروريسم آماده خواهد بود؟ اين سوالاتي است که ترامپ بايد به آنها پاسخ دهد و ما تنها با گذر زمان مي توانيم جواب اين سوالها را بگيريم.»

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.