لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

خبرگزاری دانشگاه آزاد:فراکسیون امید با «چرخیده‌ها»‌ تسویه حساب می‌کند؟

برخی از عناصر اصلاح‌طلب بعد از شکست فراکسیون امید در جلسه رای اعتماد به کابینه دوازدهم از عارف می‌خواهند که نمایندگان چرخیده را معرفی کند.

خبرگزاری آنا وابسته به دانشگاه آزاد نوشت:هنوز پس لرزه‌های شکست اصلاحات در جریان رای اعتماد به وزرای کابینه دوازدهم ادامه دارد. از این روست که الهه کولایی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب بیان می‌کند که « ‏فراکسیون امید فهرست نمایندگانی که پس از ورود به مجلس «چرخیده‌اند» را اعلام کند.»
واقعیت این است که جریان اصلاحات از بدو ورود به مجلس دهم امکانات و توانایی‌های لازم خود را شناسایی نکرد. در ابتدا روزنامه‌های این جناح سیاسی در یک جنگ رسانه‌ای با توجه به اینکه اصلاح‌طلبان در تهران توانسته بودند تمامی کرسی‌های مجلس را از آن خود کنند، اعلام کرد که اصلاح‌طلبان اکثریت مجلس دهم را در دست دارند. اما رفته رفته معلوم شد که این موضوع رویایی بیش نبوده است و وزن فراکسیون امید بسیار کمتر است.
البته در این زمان کاندیداهایی بودند که به سبب ظرفیتی که اصلاحات داشت خود را اصلاح‌طلب خواندند اما در اصل رفتار و فعل‌ و انفعالات آنان در مجلس خارج از جناح‌بازی سیاسی است. از این روست که بسیاری مجلس و جناح‌های سیاسی درون آن را ژله‌ای می‌دانند و به طور کل جناح‌ها در مجلس دهم بسیار کمرنگ شده‌اند.
از سوی دیگر فراکسیون امید به ریاست محمدرضا عارف نیز نتوانسته تا به امروز انتظارات این جناح که بسیار رشد کرده را پاسخ دهد. شاید خود فراکسیون امید نیز در عرصه افزایش انتظارات نقش داشته است. در ماجرای رای اعتماد نمایندگان به کابینه دوازدهم فراکسیون امید اعلام کرد که به برخی از وزرا رای اعتماد نخواهد داد و رای اصلاح‌طلبان مجلس فراکسیونی است اما آنچه پدید آمد شکست سیاسی فاحش این جناح در مجلس برعکس وعده‌های داده شده بود؛ چراکه همان وزراء به دولت دوازدهم راه یافتند و تنها وزیر اصلاح‌طلبی که به هیچ عنوان از عدم رای اعتماد وی صحبت نمی‌شد، نتوانست به کابینه راه یابد.
اصلاحات در چند بزنگاه سیاسی مانند، انتخابات ریاست مجلس، انتخابات کمیسیون‌های مجلس، رای اعتماد به وزرای دولت دوازدهم و ... شکست خورده است تا وزن واقعی این جریان در مجلس مشخص شود. شاید از این روست که کسانی چون الهه کولایی پس از گذشته چند هفته از ماجرای رای اعتماد مجلس خواستار آن هستند که اعضای اصلی و به قول وی چرخیده فراکسیون امید شناسایی و معرفی شوند بلکه انتظارات از فراکسیون امید واقعی تر شود.
البته شکست‌های مختلف این جناح در مجلس را نباید تنها به گردن چرخیده‌ها انداخت چراکه مدیریت این جناح سیاسی در مجلس نیز نتوانسته به خوبی اعضای این فراکسیون را گرد یک هدف جمع کرده و به وحدت برساند.
حالا موضوع جلسات محرمانه‌ای مانند جلسه میدان آرژانتین هم در این فراکسیون مطرح است که علاوه بر چرخیده‌ها بایستی به آن نیز رسیدگی شود. موضوعی که مسئله فساد فراکسیونی را در اصلاحات عیان کرده است. معضلی که فراکسیون امید در آن گیر افتاده عدم اعتماد اعضا به هم و انشقاق سیاسی توام با نزاع و اتهام‌زدنی به یکدیگر نیز هست.
همچنین از بیرون این فراکسیون انتقادات زیادی به آن وارد می‌شود و حالا محمدرضا عارف که توانسته مجددا به ریاست این فراکسیون برسد باید جوابگوی این انتقادات باشد. یکی از مطالبات امروز اصلاح‌طلبان نیز خواسته الهه کولایی برای تسویه و غربالگری در فراکسیون امید است که باید دید در آینده عارف تن به این خواسته می‌دهد یا خیر.

چاپ ایمیل

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.