لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

اخبار روز

اخبار ورزشی

اخبار حوادث

طلا و ارز

صنایع و خودرو

khodro0231r

با ۱۴۰ میلیون تومان چه خودرو‌هایی می‌توان خرید؟ +جدول

با مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان امکان خرید خودرو‌هایی مانند رنو کپچر، هیوندای النترا، هیوندای سانتافه، سانگ یانگ تیوولی‏، ب. ام و X۳‏، مزدا ۳ جدید صندوق دار‏، رنو اسکالا‏ و موارد مشابه را دارید.

صنعت و تجارت

اقتصاد و بازار

اخبار مسکن و ساختمان

اخبار فناوری و اطلاعات

معنای کاهش سهم اقلام خوراکی در بودجه خانوار

بدون شک افزایش رفاه جامعه اولین هدف سیاست‌گذاران و اقتصاددانان بوده است. از آنجایی که جامعه از جزء کوچک‌تر یعنی خانواده تشکیل شده، به‌منظور سنجش رفاه اقتصاد، عمدتا رفاه در سطح خانواده موردبررسی قرار می‌گیرد.

ghazaii715به‌منظور بررسی رفاه در سطح خانواده شاخص‌های متفاوتی از سوی اقتصاددانان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله این شاخص‌ها می‌توان به درآمد سرانه؛ یعنی درآمد به ازای هر فرد جامعه، اشاره کرد. از آنجایی که درآمد دریافتی خانوار به طرق مختلف به مصرف رسانده می‌شود، یکی از راه‌های سنجش رفاه، ترکیب و الگوی مصرف خانواده نمونه در جامعه است. در یک دسته‌بندی که داده‌ها و اطلاعات مراکز رسمی داده ایران نیز این دسته‌بندی را رعایت می‌کنند، سبد مصرفی خانوار را می‌توان به دو دسته «هزینه‌های خوراکی» و «هزینه‌های غیرخوراکی» تقسیم کرد. هزینه‌های غیر‌خوراکی اقلامی مانند «پوشاک و کفش»، «بهداشت»، «آموزش» و «ارتباطات» را در بر می‌گیرد. بررسی تحلیل بودجه کشور‌های مختلف نشان می‌دهد که ترکیب سبد هزینه‌های خانوار با درجه رفاه خانوار‌ها یک رابطه مشخص دارد. این رابطه به این صورت است که هرچه هزینه‌های خوراکی سهم بیشتری از کل هزینه‌های خانوار نمونه داشته باشد، سطح رفاه در خانواده پایین است. در طرف مقابل هرچه سهم هزینه‌های غیر‌خوراکی از جمله آموزش در سبد هزینه‌کرد خانوار بیشتر از هزینه‌های خوراکی باشد، به این معنی است که درآمد خانوار به حدی بوده که اهمیت بیشتری برای اقلام غیر‌خوراکی لحاظ کرده است؛ به‌عبارت دیگر رفاه در خانواده بیشتر خواهد بود. در ادامه ترکیب هزینه‌کرد خانوار نمونه در ۵ سال آغازین دهه جاری به‌عنوان شاخصی از روند رفاه خانوار، مورد بررسی قرار گرفته است.
معنای کاهش سهم اقلام خوراکی در بودجه خانوار
ترکیب سال ۱۳۹۱
در سال ۱۳۹۱ به‌طور متوسط هر خانوار شهری ایرانی درآمدی حدود ۱۶ میلیون و هفتصد هزار تومان کسب کرده است. منابع درآمدی عمدتا حقوق و دستمزد دریافتی از محل ارائه نیروی کار و سود کسب شده در ازای به‌کارگیری سرمایه هستند. در طرف مقابل هر خانوار شهری به‌طور متوسط در سال یاد شده حدود ۱۶ میلیون و چهارصد هزار تومان از این درآمد را هزینه کرده است. به این معنی که هر خانوار نمونه در این سال به‌طور متوسط ۳۰۰ هزار تومان از درآمد خود را پس انداز کرده است. موضوع مهم ترکیب هزینه‌هایی است که خانوار نمونه در این سال انجام داده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد از کل هزینه‌های صورت گرفته هر خانوار به‌طور متوسط حدود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را صرف هزینه‌های خوراکی کرده و مابقی یعنی حدود ۱۲ میلیون تومان دیگر را صرف هزینه‌های غیرخوراکی کرده است. به‌عبارت دیگر در این سال هر خانوار به‌طور متوسط حدود ۲۷ درصد از کل منابع غیر‌پس‌اندازی خود را صرف هزینه‌های خوراکی کرده و مابقی یعنی ۷۳ درصد باقیمانده را صرف هزینه‌های غیر‌خوراکی کرده است.

ترکیب سال ۱۳۹۵
در سال ۱۳۹۵ به‌طور متوسط هر خانوار ایرانی حدود ۳۱ میلیون و هفتصد هزار تومان از مشاغل مختلف درآمد کسب کرده است. بخش قابل‌توجهی از افزایش میزان درآمد خانوار نمونه در این سال نسبت به سال ۱۳۹۱ را می‌توان به سهم تورم به‌خصوص در سال‌های ابتدایی این بازه ۵ ساله نسبت داد؛ به‌طوری‌که با افزایش تورم، ارزش اسمی درآمد‌های خانوار نیز افزایش می‌یابد. به علاوه از مقدار درآمد دریافتی هر خانوار شهری حدود ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آن را صرف هزینه‌های خوراکی و غیر‌خوراکی کرده است. از این مقدار حدود ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بابت هزینه‌های خوراکی و مابقی صرف هزینه‌های غیر‌خوراکی شده است. به‌عبارت دیگر در این سال هر خانوار ایرانی به‌طور متوسط تنها ۲۳ درصد از کل درآمد‌های غیر‌پس‌اندازی خود را صرف هزینه‌های خوراکی کرده است. این در حالی بود که در سال ۱۳۹۱ این نسبت ۲۷ درصد بود. به این معنی که در این ۵ سال حدود ۴ درصد سهم هزینه‌های خوراکی از درآمد خانوار‌ها کاهش یافته است و به هزینه‌های غیر‌خوراکی تبدیل شده است. این تغییر سهم را می‌توان به عوامل مختلف نسبت داد.

اولین عامل را می‌توان به مهار تورم در سال‌های اخیر نسبت داد. به این دلیل که عمدتا تورم‌های مقطعی کالاهای خوراکی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند تا کالاهای غیر‌خوراکی و خدمات را، اولین دلیل را می‌توان به شتاب تورم در سال‌های اولیه دهه جاری و کاهش آن در سال‌های اخیر نسبت داد به‌طوری‌که در سال ۱۳۹۱ تورم بالا سبد خوراکی خانوار را به‌طور اسمی منبسط و در سال گذشته آن را کم‌حجم کرده است. این اثرات نامتقارن فزاینده- کاهنده را می‌توان مهم‌ترین عامل تغییر نسبی ترکیب هزینه‌های خانوار نمونه در سال‌های اخیر دانست. دومین عامل را می‌توان به اثر رفاهی اطلاق کرد که در پی پایداری بازار‌ها و رشد اقتصادی سال گذشته به‌نظر می‌رسد بهبود یافته است؛ به‌طوری‌که تجربه بررسی بودجه خانوار حکایت از آن دارد که خانوار‌ها در سیکل‌های رونق و رکود از تغییر هزینه‌های خوراکی مقاومت نشان می‌دهند.

به‌عبارت دیگر اگر در یک دوره رکود اتفاق بیفتد سبد خوراکی خانوار‌ها تغییر قابل‌توجهی نمی‌کند؛ چراکه این کالاها به‌عنوان کالاهای ضروری خانوار اطلاق می‌شوند. در طرف مقابل در دوره‌های رکود هزینه‌های غیر‌ضروری مانند تفریح و گردشگری کاهش می‌یابند. در نهایت می‌توان از کاهش سهم هزینه‌های خوراکی در بودجه خانوار به این نتیجه رسید که رونق اتفاق افتاده در سال گذشته اثر خود را در بودجه خانوار گذاشته است. رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۵ حدود ۵/ ۱۲ درصد بوده است. اگرچه درآمد‌های نفتی سهم قابل‌توجهی از این رشد را داشته‌اند، اما اثر آن در دخل و خرج خانوار‌ها اجتناب‌ناپذیر است.

چاپ ایمیل

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.