لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

مسکن تا سه سال آینده جهش قیمتی نخواهد داشت

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رکود بازار مسکن موجب شده تا تب و تاب و التهابات بازار مسکن فروکش کند اما همواره این نگرانی وجود دارد که بخش مسکن با جهش و افزایش های قیمتی مواجه باشد در این میان کارشناس بخش مسکن می گوید دو تا سه سال آینده هیچ جهشی در بازار مسکن حاصل نخواهد شد.

MASKAN0201به گزارش خبرگزاری پانا ،سال گذشته پیش بینی ها نشان می داد  حجم معاملات مسکن در تابستان 96 افزایش خواهد یافت و شاهد رشد قیمت نیز خواهیم بود البته پیش بینی شده بود که رشد متناسب با میزان تورم در کشور باشد البته این پیش بینی ها محقق شد و بخش مسکن از ابتدای سال با افزایش حجم و قیمت معاملات مواجه شد.

اگرچه نگرانی هایی در میان مردم برای پیش بینی قیمت مسکن در نیمه دوم سال وجود دارد و این سال مطرح است که معاملات مسکن در نیمه دوم سال چه شرایطی را تجربه می کند .آنگونه که یک کارشناس مسائل اقتصادی می گوید بخش مسکن تا سه سال آِنده جهش قیمتی نخواهد داشت و این بخش دیگر نه کالای سرمایه ای که مصرفی خواهد بود.

امیرحسین شریعتی کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص پیش بینی های بازار مسکن در سال جاری گفت : مطابق پیش بینی هایی که وزیر راه و شهرسازی نیز ان را تایید کرده است بهای مسکن امسال رشد 10 درصدی را تجربه کرده که البته ناشی از تورم نبوده و به دلیل رشد معاملات و جا به جایی ها به وجود آمده است.

وی افزود:بیشتر معاملات مسکن در نیمه ابتدایی امسال معاملات تهاتری بوده اما در سامانه اطلاعات املاک ثبت شده و در مجموع رشد 10 درصدی قیمت معاملات که پیش بینی شده بود محقق شده است.

مسکن شادابی گذشته را ندارد

وی با اشاره به امار بالای مسکن خالی در کشور تصریح کرد:اصفهان از جمله استانهایی است که بالاترین آمار مسکن خالی را در کشور به خود اختصاص داده است و مسکن دیگر آن شادابی گذشته را نخواهد داشت .

مسکن تا سه سال آینده هیچ جهش قیمتی نخواهد داشت

وی با بیان اینکه مسکن دیگر کالای سرمایه ای نبوده و مصرفی شده است ، تصریح کرد:دو تا سه سال آینده هیچ جهشی در بازار مسکن حاصل نخواهد شد و در دولت دوازدهم نیز شاهد جهش های قیمتی در بازار مسکن نخواهیم بود به این دلیل که دولت با شعار مهار تورم وارد عرصه شده است و اگر در یکی از حساسترین کالاها قیمتها افزایش ناگهانی داشته باشد عملا شعار خود دولت زیر سوال خواهد رفت .

شریعتی تاکید کرد:خیلی بعید خواهد بود که حداقل تا سه سال اینده شاهد جهش در قیمت مسکن باشیم .

وی در پاسخ به این پرسش که تمایل نقدینگی به سمت چه بازارهایی است ، عنوان کرد:بانکها در اقدامی زیرکانه تا قبل از 11 شهریور امسال قراردادهای  سپرده را تغییر دادند تا ضمن حفظ سپرده های مشتریان تا یکسال اینده نقدینگی موجود در بانکها را حفظ کنند.

وی با بیان اینکه حجم عمده نقدینگی اکنون در بانکهاست ،تصریح کرد:  در حال حاضر میزان نقدینگی یک هزار و 200 میلیارد تومان است و از این میزان بانکها تنها قادر به پرداخت 10  درصد این مبلغ به صورت نقد هستند .

وی با بیان اینکه تغییرات پایه پولی تورم زاست عنوان کرد:بورس اوراق بهادار نیز با فراز و نشیب هایی که داشته توانسته جذب سرمایه داشته باشد و بورس و بانکها توانسته اند بخش عمده نقدینگی را در خود محبوس کنند.

بانکها سالانه 20 درصد نقدینگی موجود در جامعه را افزایش می دهند

کارشناس مسائل اقتصادی گفت : بانکها به طور متوسط سالانه 20 درصد نقدینگی موجود در  جامعه را افزایش می دهند و سال آینده یک میلیارد و 200 میلیون تومان نقدینگی به یک میلیارد و 400 میلیون تومان افزایش خواهد یافت .

شریعتی عنوان کرد: انچه مسلم است اینکه در اقتصاد پول نباید کار کند و در شرایطی که پول در گردش است پول بیشتر ایجاد می کند و مشکلات بیشتری به اقتصاد می افزاید بلکه نقدینگی باید به سمت تولید هدایت شود ویا به سرمایه گذاری های مولد منتقل شود اما متاسفانه صاحبان نقدینگی بدون پرداخت مالیات با کمترین هزینه سود بانکی دریافت می کنند.

ایرانیان خارج از کشور نیز پول خود را دربانکها سرمایه گذاری می کنند

کارشناس مسائل اقتصادی گفت : جذابیت سپرده گذاری در بانکها تا حدی است که حتی افرادی وجود دارند که در خارج از ایران زندگی می کنند اما در بانک های ایران سپرده گذاری کرده و سود خود را دریافت می کنند.

براساس این گزارش توصیه کارشناسان بخش مسکن این است که با توجه به شرایط رکودی حاکم متقاضیان و خریداران واقعی بازار مسکن به خرید اقدام کنند اگر چه پیش بینی افزایش قیمت هم در محدوده نرخ تورم خواهد بود و جهش قیمتی در این بخش قابل پیش بینی نخواهد بود.

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.