لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

رشد 13.5 درصدی معاملات مسکن شهر تهران در دی ماه

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بانک مرکزی اعلام کرد: تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در دی ماه امسال به 19 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل 13.5 درصد افزایش نشان می دهد.

maskan708به گزارش ایرنا و بر اساس گزارش جدید بانک مرکزی که روز شنبه منتشر شد، در این ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 52 میلیون و 400 هزار ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 16.7 درصد افزایش را نشان می دهد.

* حجم معاملات مسکن
بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در دی ماه سال 1396 حاکی از آن است که واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 49.5 درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده اند.
این سهم در مقایسه با دی ماه سال قبل 3.4 درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بیش از 15 سال افزوده شده است.
توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در دی ماه حاکی از آن است که از میان مناطق 22 گانه شهر تهران منطقه 5 با سهم 13.6 درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است؛ همچنین مناطق 4 و 2 به ترتیب با سهم های 11.2 درصد و 9.3 درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.
در مجموع 73.9 درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران مربوط به 10 منطقه شهر به ترتیب فراوانی شامل مناطق 5، 4، 2، 8، 14،10، 7، 1 ، 3 و 15) بوده و 12 منطقه باقی مانده 26.1 درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند.

*تحولات قیمت مسکن
در دی ماه میانگین قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 52.4 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 3 درصد و 16.7 درصد افزایش نشان می دهد.
بیشترین رشد میانگین قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه 5 معادل 27.3 درصد و کمترین میزان رشد به منطقه 20 معادل 5.5 درصد تعلق دارد.
در میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران بیشترین میانگین قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده معادل 11.7 میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با 24.7 میلیون ریال به منطقه 18 تعلق داشته است که نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 10.3 درصد و 13.1 درصد افزایش نشان می دهند.

*تحولات10ماهه معاملات مسکن
در 10 ماهه نخست امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 150 هزار و 500 واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش 12.2 درصدی را نشان می دهد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی در شهر تهران 47.5 میلیون ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 8.9 درصد افزایش نشان می دهد.

* دامنه های قیمتی مورد تقاضا
توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک مترمربع بنا در دیماه سال 96 حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی 30 تا 35 میلیون ریال به ازای هر مترمربع بنا با سهم 9.9 درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده و دامنه های قیمتی 25 تا 30 میلیون ریال و 35 تا 40 میلیون ریال به ترتیب با سهم های 9.5 درصدی و 9 درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.
در این ماه توزیع حجم معاملات به گونه ای بوده است که 56.6 درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران (52 میلیون و 400 هزار ریال) به فروش رفته اند.

* متراژهای پرطرفدار
توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در دی ماه نیز نشان می دهد بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهایی با زیربنای 60 تا 70 مترمربع معادل 15.3 درصد اختصاص داشته است.
واحدهای دارای زیربنای 50 تا 60 مترمربع و 70 تا 80 مترمربع به ترتیب با سهم های 13.3 درصد و 12.6 درصد در رتبه های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از 80 مترمربع 50.3 درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده اند.

* ارزیابی قدرت خرید مردم
توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان دامنه های قیمتی مورد بررسی واحدهای مسکونی با ارزش 1.5 تا 2 میلیارد ریال با اختصاص 11.6 درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده اند.
واحدهای دارای ارزش 2 میلیارد تا 2.5 میلیارد ریال و یک تا 1.5 میلیارد ریال نیز هر کدام با اختصاص 9.5 درصد و 8.6 درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.
در مجموع در این ماه حدود 52.6 درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از 4 میلیارد ریال اختصاص داشت.

*وضعیت اجاره بهای مسکن
در دی ماه شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 10.3 درصد و 9.3 درصد رشد نشان می دهد؛ ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که اغلب یکساله تنظیم می شوند و نیز اثرپذیری شاخص اجاره بهای مسکن از سیاست های کنترل و مهار تورم سبب تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.
سهم هزینه مسکن شامل اجاره بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی در محاسبات شاخص کل بهای کالا و خدمات مصرفی بر پایه سال 100=1395 معادل 33.1 درصد است.
گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در دی ماه سال 1396 که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، در اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی تهیه می شود.

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.