لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

خـریداران خــانه منصـرف شدند

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بر اساس گزارش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در هفت ماهه نخست امسال نزدیک به ۱۰۱ هزار واحد مسکونی به ارزش بیش از ۴۱ هزار میلیارد تومان معامله شد.

maskan708معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، گزارش تحلیل بازار مسکن طی ماه‌های شهریور و مهر سال جاری را پس از وقفه‌ای نسبتا طولانی، در وب‌سایت رسمی این وزارتخانه منتشر کرد. بر اساس آمار داده‌شده در این گزارش، بازار مسکن در شهریور با افت نسبتا بالایی در حجم معاملات، نسبت به مرداد مواجه بود؛ به نحوی که در این ماه، ۱۵ هزار و ۷۷۶ فقره معامله مسکن انجام شد که نسبت به ماه قبل از آن، 13.8 درصد کاهش داشته است، اما نسبت به ماه مشابه سال قبل (شهریور ۹۵)، رشد 8.6 درصدی را نشان می‌دهد.

بیشترین خرید و فروش مسکن در منطقه ۵ تهران با دو هزار و ۴۷۶ فقره معامله و کمترین آن در منطقه ۱۹ با ۹۲ فقره معامله بوده است. ولی بیشترین نرخ رشد معاملات مربوط به منطقه ۳ است که نسبت به شهریور سال قبل، با رشد 34.6 درصدی مواجه بوده و کمترین نرخ رشد معاملات مسکن نیز مربوط به منطقه ۹ تهران است که با کاهش 28.6 درصدی نسبت به شهریور ۹۵ مواجه شده است. اگرچه در شهریور تعداد معاملات نسبت به مرداد  کاهش داشته، اما درخصوص میانگین قیمت خرید و فروش مسکن در این ماه با افزایش مواجه شده‌ایم به‌گونه‌ای که میانگین قیمت هر متر مربع ملک مسکونی در تهران چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است که نسبت به مرداد رشد 2.1 درصدی و نسبت به شهریور ۹۵ رشد 8.9 درصدی را نشان می‌دهد. ضمن اینکه بیشترین میانگین قیمت مسکن در تهران مربوط به منطقه یک پایتخت با متری ۱۰ میلیون و ۳۱۰ هزار تومان و کمترین قیمت مربوط به منطقه ۱۸ با دو میلیون و ۲۸۰ هزار تومان بوده است.
از سوی دیگر بیشترین نرخ رشد میانگین قیمت مسکن در تهران مربوط به منطقه ۲۰ است که نسبت به شهریور ۹۵ رشد 12.33 درصدی داشته و کمترین نرخ رشد قیمت مسکن نیز متعلق به منطقه ۲۲ تهران است که رشد آن 2.5 درصد است.  بنا به گزارش منتشره از سوی اداره کل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، منطقه ۵ پایتخت با داشتن 17.2 درصد از سهم خرید و فروش بازار واحدهای آپارتمانی، رتبه نخست معاملات مسکن شهریور تهران را به خود اختصاص داده است؛ بیشترین استقبال نیز از واحدهای مسکونی زیر پنج سال ساخت بوده که 47.6 درصد خریداران از چنین واحدهایی خریداری کرده‌اند. همچنین بیشترین استقبال از واحدهایی بوده که میانگین قیمتی آنها بین سه تا 3.5 میلیون تومان بوده است که 11.4 درصد از متقاضیان خرید مسکن، در چنین فاصله قیمتی واحد مسکونی مورد نظر خود را خریداری کرده‌اند. بیشترین استقبال از واحدهای مسکونی ۶۰ تا ۷۰ متر مربعی بوده که 15.1 درصد از خریداران مسکن به دنبال خرید این واحدها هستند. بیشترین خرید و فروش مسکن نیز مربوط به واحدهای مسکونی ۱۶۰ تا ۱۹۰ میلیون تومان است که هفت درصد کل معاملات مسکن در شهریور را به خود اختصاص داده است.

  گزارش بازار اجاره مسکن در شهریور
در آخرین ماه از تابستان امسال، ۱۲ هزار و ۲۳۰ فقره اجاره‌نامه به امضا رسید که رشد قابل ملاحظه 15.6 درصدی نسبت به مرداد را نشان می‌دهد.
این آمار نشان می‌دهد در مقابل کاهش حدودا ۱۴ درصدی خرید و فروش مسکن در شهریور نسبت به مرداد، با افزایش 15.5 درصدی قراردادهای اجاره مسکن مواجه هستیم که نشان می‌دهد تقریبا بسیاری از افرادی که متمایل به خرید مسکن بوده‌اند، با برگشتن از تصمیم خود، مجددا به اجاره‌نشینی روی آورده‌اند. از سوی دیگر تعداد اجاره‌نامه‌های امضاشده در این ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل (شهریور ۹۵) با کاهش 11.7 درصدی مواجه شده که نشان‌دهنده کم شدن تعداد متقاضیان اجاره مسکن در شهر تهران در فاصله یک سال گذشته است. ضمن اینکه میانگین اجاره‌بها در شهریور امسال در هر متر مربع ۲۸ هزار و ۴۷۴ تومان بود که نسبت به مرداد  رشدی معادل 1.7 درصد و نسبت به شهریور سال گذشته، رشد 16.1 درصدی داشته است.

  گزارش بازار مسکن در ۶ ماهه نخست سال ۹۶
بر اساس اطلاعات و آمار منتشره از سوی دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در ۶ ماه نخست امسال ۸۶ هزار و ۷۸۱ فقره معامله واحد مسکونی انجام شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل (۶ ماهه نخست ۹۵) رشد 3.1 درصدی را نشان می‌دهد همچنین میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این مدت، چهار میلیون و ۵۶۰ هزار تومان بوده که نسبت به نیمه نخست سال گذشته رشد 1.6 درصدی را تجربه کرده است. ارزش کل معاملات مسکن در ۶ ماهه اول امسال ۳۵ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان بود که نسبت به فصول بهار و تابستان سال ۹۵، رشدی معادل 12.7 درصد را نشان می‌دهد. همچنین در این مدت برای ۷۰ هزار و ۸۵۸ واحد مسکونی قرارداد اجاره به امضا رسید که رشد 3.1 درصدی نسبت به ۶ ماهه اول سال ۹۵ را داشته است. ضمن اینکه متوسط اجاره‌بها برای هر متر مربع در این بازه زمانی، ۲۷ هزار و ۴۱۳ تومان بود که در مقایسه با ظرف زمانی ۶ ماهه نخست سال ۹۵، رشد 16.1 درصدی داشته است.

  گزارش بازار مسکن در مهر ماه ۹۶
بر اساس اعلام دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در ماه گذشته (مهر ۹۶) ۱۴ هزار و ۱۹۵ واحد مسکونی معامله شد که نسبت به ماه قبل از آن (شهریور ۹۶) کاهش ۱۰ درصدی و نسبت به مرداد  (به‌عنوان پرمعامله‌ترین ماه امسال در بخش مسکن در هفت ماهه اول سال) کاهش حدودا ۲۴ درصدی داشته است. همچنین نسبت به ماه مشابه سال قبل (مهر ۹۵) افزایش 8.6 درصدی را نشان می‌دهد. در این ماه چون شهریور، بیشترین و کمترین تعداد معاملات مسکن تهران به ترتیب متعلق به مناطق ۵ با ۲ هزار و ۲۴۳ فقره معامله و ۱۹ با ۱۱۷ فقره معامله بود با این حال بیشترین نرخ رشد از نظر تعداد معاملات نسبت به مهر سال ۹۵ را منطقه یک با رشد فزاینده 63.1 درصدی به خود اختصاص داد. کمترین نرخ رشد معاملات مسکن نیز به منطقه ۱۷ پایتخت تعلق دارد که کاهشی 6.3 درصدی نسبت به مهر سال قبل داشته است.
در مهر امسال بازار مسکن چون ماه‌های قبل با رشد قیمت مواجه بود. این در حالی است که جز اردیبهشت و مرداد، در سایر ماه‌های امسال روند تعداد معاملات مسکن نسبت به ماه‌های قبل از آن کاهشی بوده است هرچند در مقایسه با ماه‌های مشابه خود در سال گذشته روند افزایشی را نشان می‌دهد. به‌گونه‌ای که میانگین نرخ هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در مهر، چهار میلیون و ۷۳۰ هزار تومان تخمین زده شد که نسبت به شهریور امسال رشد 0.5 درصدی و نسبت به مهر پارسال رشد 7.3 درصدی داشته است. همچنین بیشترین میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در منطقه یک تهران با ۱۰ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان و کمترین آن در منطقه ۱۸ با دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود. بیشترین نرخ رشد میانگین قیمت مسکن در مهر به منطقه ۲۲ پایتخت با 14.5 درصد و کمترین آن به منطقه یک تهران با 1.5 درصد افزایش تعلق دارد. جالب اینکه در این ماه چون ماه قبل (شهریور ۹۶) بیشترین استقبال از واحدهای مسکونی منطقه ۵ تهران با 17.3 درصد کل معاملات مسکن پایتخت انجام شده است؛ همچنین 45.9 درصد از خانه‌های خرید و فروش شده سن کمتر از پنج سال داشته‌اند و باز هم در این ماه واحدهای با قیمت سه تا 3.5 میلیون تومان در هر متر مربع با داشتن 11.3 درصد از کل معاملات مسکن، بیشترین خرید و فروش را به خود اختصاص داده‌اند. 15.6 درصد خریداران مایل به خرید خانه‌های ۶۰ تا ۷۰ مترمربعی و 7.3 درصد از خانه‌های خریداری شده، در بازه قیمتی ۱۶۰ تا ۱۹۰ میلیون تومان بوده‌اند.

  گزارش بازار اجاره مسکن در مهر سال جاری
بر اساس این گزارش ۱۰ هزار و ۴۸۸ واحد مسکونی اجاره داده شد که نسبت به ماه قبل (شهریور ۹۶) 14.2 درصد و نسبت به مهر سال قبل (مهر ۹۵) 8.8 درصد کاهش داشته است. میانگین اجاره‌بها در این ماه نیز در هر مترمربع ۲۸ هزار و ۱۸۸ تومان بود که اگرچه نسبت به شهریور امسال 0.8 درصد کاهش داشت، نسبت به مهر پارسال 22.4 درصد رشد داشته است.

  گزارش بازار مسکن در ۷ ماهه نخست ۹۶
بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، ۱۰۰ هزار و ۹۷۶ واحد مسکونی در هفت ماهه ابتدای سال جاری معامله شد که نسبت به هفت ماهه اول سال ۹۵ رشد 7.6 درصدی داشته است. میانگین قیمت هر مترمربع در این هفت ماه نیز چهار میلیون و ۵۸۰ هزار تومان بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6.3 درصد رشد نشان می‌دهد. در این مدت (هفت ماه گذشته) ارزش کل معاملات مسکن رقمی معادل ۴۱ هزار و ۶۲۰ میلیارد تومان بود که نسبت به هفت ماهه نخست سال ۹۵ رشد 16.8 درصدی داشته است. از سوی دیگر در این مدت برای ۸۱ هزار و ۳۴۶ واحد مسکونی قرارداد اجاره به امضا رسید که رشدی معادل 8.9 درصد نسبت به هفت ماه ابتدایی سال گذشته دارد. متوسط قیمت اجاره‌بها نیز ۲۷ هزار و ۶۴۲ تومان در هر مترمربع بود که رشدی معادل 16.9 درصد نسبت به بازه زمانی مشابه در سال قبل را نشان می‌دهد.

منبع:روزنامه فرهیختگان

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.