لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

طلا زیر سلطه دلار

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جنت یلن در بین گزینه‌های سه‌گانه دونالد ترامپ کمرنگ شد. سه عضو با نفوذ حزب جمهوری‌خواه طی نامه رسمی خطاب به رئیس‌جمهوری آمریکا، خواستار انتخاب رئیس جدیدی برای فدرال‌رزرو شدند تا فشار‌ها علیه یلن افزایش یابد. از سوی دیگر نزدیکان ترامپ در کاخ سفید از تمایل تازه متولد شده او برای سپردن کرسی مهم‌ترین بانک مرکزی دنیا به جروم پاول خبر می‌دهند.

TALA0201پاول که از سال ۲۰۱۲ عضو شورای سیاست‌گذاران این نهاد بانکی است، در زمین بازی انقباضی‌ها و انبساطی‌ها، میانه‌دار است و ریاست او به معنای گذار تدریجی از دوران انبساطی پسابحران به دوره جدید انقباضی است. فلز زرد نیز با سلطه پاول آینده‌ای کمتر تاریک خواهد داشت. جان تیلور که آخرین برگ رو شده ترامپ بود، همچنان یکی از دو گزینه اصلی وی محسوب می‌شود. کارشناسان اقتصادی گذشته علمی او را تحسین می‌کنند اما اعتقاد شدیدا ضدتورمی و انقباضی او را برای اقتصاد کنونی آمریکا مناسب نمی‌دانند. فدرال‌رزرو با حکمرانی تیلور نرخ بهره را بیش از پیش افزایش می‌دهد و بازار اونس طلا را با حمایت از دلار (کاهش تورم معنای تقویتی برای دلار به همراه دارد) به عقبگرد شدیدی رهنمون خواهد کرد. تحلیلگران، سناریوی فدرال‌رزرو را تاثیرگذارترین فاکتور هفته لقب داده‌ و هفته آینده را برای طلا با احتمال کاهش نسبی پیش‌بینی کرده‌اند.

طلا زیر سلطه دلار
افت ۴۹/ ۰ درصدی هفته گذشته طلا در بازار جهانی معلول تقویت ۳۰/ ۱ درصدی شاخص دلار بود. رشد دلار نسبت به سبد ارز‌های رایج باعث می‌شود مشتریان فلز زرد بهای بیشتری برای خرید این کالای گرانبها بپردازند، بنابراین طلا برای سرمایه‌گذاران گران‌تر آب می‌خورد و بالطبع، آنها را به سمت بازار‌های متکی بر سود دلاری سوق می‌دهد. قانون نانوشته اما همیشگی رابطه معکوس طلا و دلار، این هفته نیز صادق بود تا بالا‌نشینی دلار، اونس فلز زرد را به حاشیه منفی بکشاند. پرچمداری دلار مدلول دو رانه اساسی بود؛ تقلیل گزینه‌های ریاست فدرال‌رزرو به نفع انقباض‌طلبان و گزارش‌های اقتصادی نیروزا به سود دلار. گزینه‌های پنج‌گانه ترامپ برای تکیه بر کرسی ریاست فدرال‌رزرو در طول هفته گذشته به سه گزینه تقلیل یافت و پس از آن نیز گمانه‌زنی‌ها از حذف احتمالی یلن حکایت داشت. حذف یلن که در میان سه گزینه اصلی، انبساطی‌ترین بود، خبر از غلبه انقباضی‌ها می‌دهد.

صندوق رای طلایی کیتکو
طبق معمول نظر‌سنجی هفتگی کیتکو برای پیش‌بینی هفته آینده بازار طلا با رای‌گیری از ۱۶ تحلیلگر حرفه‌ای وال‌استریت و ۵۹۹ خرده‌فروش مطرح مین‌استریت منتشر شد. این دو گروه، هفته گذشته بازار طلا را به درستی کاهشی پیش‌بینی کرده بودند اما در گزارش این هفته اتفاق نظر نداشتند؛ وال‌استریتی‌ها همچنان بر سر موضع کاهشی باقی ماندند ولی مین‌استریتی‌ها با اختلاف اندکی رای به افزایشی بودن هفته آتی دادند. در نسخه وال‌استریت، نظر ۱۱ تحلیلگر  به کاهش قیمت اونس طلا در هفته آینده نزدیک بود و تنها ۴ کارشناس به افزایشی بودن روند فلز زرد گرایش داشتند. خرده‌فروشان مین استریت با اکثریت شکننده ۲۶۴ نفری معادل ۴۴ درصد جمعیت کل، پیش‌بینی افزایشی برای اونس طلا در نظر داشتند و در مقابل آنان ۲۵۰ معامله‌گر معادل ۴۲ درصد از شرکت‌کنندگان، کاهش قیمت اونس را مد نظر قرار دادند. گروه سومی که هفته آینده را بدون تغییر می‌دانند، تنها یک عضو با قدرت رای ۶ درصدی از میان وال‌استریتی‌ها دارد. ثابتی‌های مین‌استریت نیز با اشغال ۱۴ درصد از جمعیت رای‌دهندگان، ۸۵ عضو دارد. موفقیت سلسله ناکامی‌های متوالی وال‌استریتی‌ها در پیش‌بینی هفتگی با کاهش اونس طلا در هفته گذشته شکسته شد تا این گروه از مجموع ۴۱ هفته گذشته در ۲۳ مورد روند صحیح را شناسایی کرده باشند. مین‌استریتی‌ها که چند هفته گذشته را با سبقت از وال‌استریتی‌ها پشت سر گذاشته‌اند، از میان ۴۰ پیش‌بینی هفتگی خود ۲۵ هفته را به درستی گزارش کرده‌اند. دقت پیش‌بینی گروه خرده‌فروشان و تحلیلگران بدون احتساب نظرسنجی اخیر، به ترتیب ۶۳ درصد و ۵۶ درصد ثبت شده است.

تحلیل تکنیکال اونس طلا
تحلیل‌های تکنیکال (فنی) با استفاده از تکنیک خطوط مقاومتی فیبوناچی، بیانگر مقاومت شدید حدود قیمت ۱۲۷۸ دلاری برای اونس جهانی است. بنابراین در صورتی که قیمت طلا در روز ابتدایی بازار هفته آینده کاهشی شروع شود، باید منتظر مقاومت نسبی در حدود این قیمت بود. کانال کاهشی دو هفته اخیر در صورت تداوم و شکستن مرز‌های حمایتی روزانه، احتمال افت قیمت تا سطح ۱۲۶۰ دلاری را ممکن می‌سازد. تحلیل‌های فنی به تنهایی قادر به پیش‌بینی روند آتی بازار نیستند، چراکه بازار جهانی متاثر از رویداد‌های بسیاری است که هر یک می‌تواند قیمت‌ طلا را بالا و پایین کند. در شرایطی که قیمت‌ها بین خطوط مقاومتی و حمایتی در حال گردش هستند، معامله‌گران تکنیکال وارد بازار می‌شوند و با انجام محاسبات ریاضیاتی موقعیت‌های مناسب را اتخاذ کرده از نوسان‌های احتمالی بازار سود می‌گیرند. دسته معروفی از این معامله‌گران «استگ»‌ها هستند، استگ به معنای گوزن نر است و وجه تسمیه آن به اینگونه معامله‌گران به علت تکروی و استقلال آنها است. استگ‌ها بدون آنکه به کاهشی یا افزایشی بودن روند بازار‌ها اعتنایی داشته باشند وارد معاملات بسیار کوتاه‌مدت می‌شوند و به پشتوانه تحلیل فنی و ساختاری که درخصوص شرایط کلی انجام داده‌اند، با بسندگی به تغییرات اندک قیمت از بازار سود می‌گیرند. استگ‌ها معمولا پشتوانه نقدی زیادی دارند، بنابراین قادرند با تغییرات قلیل قیمت‌ها سود کلانی به جیب بزنند. هفته گذشته برای استگ‌ها و متخصصان تحلیل فنی هفته مناسبی بود؛ چراکه بالا و پایین بازار در بازه‌های ساعتی با روش فنی پیش‌بینی‌پذیر بودند.  

 بازار هفته آتی از لنز تحلیلگران
کوین گریدی، رئیس شرکت «فونیکس فیوچرز» ضمن تاکید بر تاثیر رشد ۳ درصدی تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه‌ماه سوم سال جاری میلادی، استعداد دلار را برای کوهپیمایی دنباله‌دار می‌داند و طلا را متاثر از دلار، همراه با پتانسیل افت تا قیمت ۱۲۶۷ دلاری پیش‌بینی می‌کند. چارلی ندوس، استراتژیست گروه «لاسال فیوچرز» با تاکید بر جنبش بیشتر دلار در روز‌های آتی، طلا را در معرض آزمایش کاهشی تا قیمت ۱۲۵۰ دلاری می‌داند. او با اشاره به مناسب بودن میزان هزینه مصرف‌کنندگان، آینده دلار را از طلا روشن‌تر می‌بیند. برخی دیگر از کارشناسان مانند بیل باروش، رئیس «بلو‌لاین فیوچرز» معتقدند طلا در آینده نزدیک (چند روزه) قابلیت ریباند دارد. آنها با اشاره به خروج کامل فروشندگان در واکنش به سیگنال‌های منفی دو هفته گذشته، ظرفیت بازار طلا را برای ورود خریداران مثبت ارزیابی می‌کنند. برخی دیگر از تحلیلگران که در صف ممتنعین ایستاده‌اند بازار طلا را نیازمند داستان جدید تعبیر می‌کنند. آنها داستان فدرال‌رزرو آمریکا را در صدر سناریو‌های تاثیرگذار بر طلا گزارش می‌کنند و معرفی گزینه ترامپ را فارغ از جناح انتخاب‌شونده، جریان‌ساز عنوان می‌کنند.

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.