لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

عملیات دوباره امدادگران١٣ روز پس از سقوط

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عملیات انتقال کشته‌شدگان حادثه هوایی یاسوج صبح دیروز از سرگرفته شد. با مساعدشدن نسبی شرایط آب‌وهوایی چندین تیم امدادونجات کوهستان متشکل از نیروهای هلال‌احمر، تکاوران ارتش و کوهنوردان باتجربه به محل حادثه اعزام شدند.

به گزارش روزنامه شهروند:این تیم‌ها با کمک بالگرد هلال‌احمر خودشان را به ارتفاع ٤‌هزار متری دنا رساندند. بقایایی از پیکرهای سرنشینان این حادثه توسط بالگرد هلال‌احمر به پایین منتقل شده است. عملیات انتقال پیکرهای جانباختگان سقوط هواپیمای ATR٧٢ درحالی پس از ١٣روز مجددا آغاز شده که احتمال دارد با تغییر شرایط آب‌وهوایی یا خطراتی چون سقوط بهمن برای چندمین‌بار متوقف شود. پیش از این هم مسئولان با تأکید بر ریسک بالای انتقال اجساد از ارتفاعات پوشیده از برف دنا، به دلیل به خطرافتادن جان امدادگران کار انتقال اجساد را متوقف کرده بودند.
اما از صبح دیروز با آفتابی‌شدن هوا و کاهش ابر، نیروهای امدادونجات با بالگرد هلال‌احمر به محل برخورد هواپیمای آسمان با قله «نغل» اعزام شدند. این افراد پس از پیاده‌شدن در محل حادثه موفق شدند که بقایای پیکر برخی سرنشینان این حادثه را کشف و توسط بالگرد هلال‌احمر به پایین منتقل کنند. به گفته مسئولان هلال‌احمر کهگیلویه وبویراحمد تا بعدازظهر دیروز ٥ کاور حاوی قطعاتی از اجساد به مقامات قضائی حاضر در شهرستان دنا تحویل داده شده است. استادیوم شهرستان دنا جایی است که این محموله‌ها با بالگرد به آن‌جا منتقل شد و در حضور نماینده قوه‌قضائیه و دادستانی، بقایای اجساد به پزشکی قانونی تحویل شد، اما ١٠ نیروی حرفه‌ای جست‌وجو در برف و یخ که از صبح جمعه کار انتقال اجساد را از سرگرفته‌اند، به احتمال زیاد جمعه‌شب را در همان ارتفاعات می‌مانند تا صبح شنبه کار جست‌وجو و انتقال اجساد را ادامه دهند. براساس پیش‌بینی‌های هواشناسی تا اواخر وقت یکشنبه منطقه دنا شرایط جوی مناسبی دارد و نیروهای هلال‌احمر هم امیدوارند با مساعدبودن آب‌وهوا عملیات انتقال اجساد با سرعت بیشتری طی چند روز آینده ادامه داشته باشد. با این وجود هنوز هیچ چیز درباره پیشرفت و حتی پایان عملیات مشخص نیست. وسعت و ارتفاع محل حادثه، بارش سنگین برف و پراکندگی و تکه‌تکه‌شدن اجساد کار را برای هرگونه پیش‌بینی درخصوص این عملیات سخت کرد. با این وجود نیروهای هلال‌احمر کهگیلویه وبویراحمد و نیروهای سازمان امدادونجات امیدوارند با تداوم پایداری شرایط آب‌وهوایی این عملیات با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند تا خانواده‌های ٦٦ سرنشین این هواپیما بیش از این چشم‌انتظار نباشند.
حسین درخشان مدیر مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امدادونجات هلال‌احمر با اشاره به ازسرگیری عملیات جست‌وجو و انتقال کشته‌شدگان حادثه هوایی که به دلیل شرایط نامناسب جوی و احتمال سقوط بهمن و به خطرافتادن جان امدادگران چند روزی متوقف شده بود، به«شهروند» می‌گوید: «با توجه به پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته؛ پنجشنبه جلسات مختلفی برای ادامه عملیات انجام شد. نیروهای امدادونجات در قالب تیم‌های ٣ تا ٤نفره با شرح وظایف مشخص، برای اعزام آماده شدند. خوشبختانه جمعه شرایط آب‌وهوایی بسیار مناسب بود و ساعت ٧:٣٠ نخستین تیم صعود به قله ما در قالب ٢ تیم سه‌نفر که از زبده‌ترین نیروهای ما بودند، با بالگرد به قله اعزام شدند. خوشبختانه با پایداری شرایط جوی موفق شدیم چند تیم دیگر را هم به قله اعزام کنیم. درحال حاضر، دو بالگرد در منطقه حضور دارند، اما کار انتقال اجساد با یک بالگرد به شیوه «وینچ» (انتقال اجساد از زمین به بالگرد در ارتفاع) انجام شده است. براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در صورت لزوم ١٠نفر از نیروهای اعزامی جمعه‌شب را در همان ارتفاع سپری می‌کنند، هرچند دمای قله چیزی در حدود ٢٠ درجه زیرصفر است اما در بین آنها تعدادی از نفرات تیم قبلی که چند روز پیش شب را در کنار لاشه‌های هواپیما سپری کردند، هم وجود دارد.» او ادامه داد: «صبح جمعه دو تیم جست‌وجوی هلال‌احمر برای یافتن پیکر جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای آسمان به ارتفاعات دنا اعزام شدند که پس از ساعتی با درخواست تیم‌های نجات برای انتقال قطعات پیکرهای کشف‌شده، بالگرد به منطقه اعزام شد. با آغاز مجدد عملیات چند محموله شامل تعدادی از قطعات جانباختگان این حادثه، با پایین منتقل و به پزشکی قانونی سی سخت تحویل شد.»
درخشان همچنین درباره یافتن جعبه سیاه  هواپیما هم گفت:«اولویت نخست ما انتقال اجساد است. نیروهای اعزامی درباره یافتن جعبه سیاه هواپیما هم توجیه شده اند. جعبه سیاه در دم هواپیما تعبیه شده است. اما این بخش از هواپیما در نقطه خطرناکی قرار دارد و به همین دلیل درحال حاضر دسترسی به آن عملا امکان پذیر نیست.»
حضور هیمالیانوردان در قله «نغل»
سیدامان‌الله جهان‌بین مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر کهگیلویه وبویراحمد هم با اشاره به اعزام نیروهای امدادی و انتقال اجساد توسط بالگردهای هلال‌احمر درباره ادامه این عملیات گفت: «با توجه به مساعدشدن هوا امید داریم عملیات جست‌وجو امروز نتیجه‌بخش باشد.» این درحالی است که پنجشنبه‌شب فرماندار شهرستان دنا پس از نشست ستاد بحران گفته بود که ۳۰ امدادگر شامل یخ‌نوردان، تکاوران سپاه پاسداران و ارتش‌جمهوری اسلامی و نیرو‌های مردمی در قالب ۶ تیم همراه با سه بالگرد کار عملیات جست‌وجوی روز سیزدهم را انجام می‌دهند، ارتفاع برف در کوه دنا، گردنه بیژن و محل سقوط هواپیمای مسافربری تهران- یاسوج حدود سه‌متر اعلام شده است. درهمین حال، فرهاد گلبرگ مدیرعامل سازمان جست‌وجو و نجات ارتفاعات ایران درخصوص ادامه عملیات امدادونجات در ارتفاعات دنا در انتقال اجساد این حادثه اعلام کرد: «این سازمان با هماهنگی با مدیریت بحران کشور سعی می‌کند که ظرف امروز و فردا تیم تخصصی هیمالیانوردان و فاتحان‌ اورست را برای امدادرسانی و جست‌وجوی اجساد سانحه هوایی به ارتفاعات دنا بفرستد تا با تجربیاتی که این گروه دارند، از نزدیک در محل حضور پیدا کنند.» به گفته گلبرگ، تیم تخصصی اورست‌نوردان در یاسوج مستقر شده‌اند و یک تیم متخصص هیمالیانورد شب را در محل حادثه مستقر خواهند شد و سعی می‌کنند که تا چند روز آینده حتی اگر شرایط جوی نامناسب شود، در آن‌جا بمانند و عملیات جست‌وجو اجساد، وسایل آنها و همچنین اجساد هواپیما که در تعیین علت حادثه سقوط هواپیما موثر هستند را ادامه دهند. با این وجود مدیرعامل سازمان جست‌وجو و نجات ارتفاعات ایران نگران تغییر شرایط جوی و خطراتی است که جان نیروهای امدادی حاضر در محل حادثه را تهدید می‌کند: «نباید تعداد زیادی امدادگر به منطقه حادثه فرستاد که مبادا حادثه‌ای دیگر رخ دهد. با توجه به شرایط سخت منطقه باید گروه‌های ٦نفره روزانه در محل حادثه هلی‌برن و عملیات جست‌وجو را انجام دهند.»
اما با وجود انتقال تکه‌ها و قطعاتی از اجساد جانباختگان این حادثه، هنوز از شناسایی و تعیین هویت پیکرهای کشف هیچ خبری نیست. تاکنون ٤ محموله شامل بقایای اجساد کشته‌شدگان این حادثه تحویل مقامات قضائی و پزشکی قانونی یاسوج شده است. آن‌طور که میزان خبر داده، تاکنون مقدمات آزمایشگاهی جهت کدگذاری و نمونه‌برداری همه اجساد کشف‌شده انجام شده است. همچنین براساس اعلام این خبرگزاری، کار نمونه‌برداری از محموله جدیدی هم که ظهر دیروز توسط نیروهای امدادی کشف و به مقامات قضائی تحویل داده شد، از سوی تیم تخصصی پزشکی قانونی استان کهگیلویه وبویراحمد متشکل از پزشکان قانونی، کارشناسان آزمایشگاه و پروسکتورها آغاز شده است.

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.