لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

100 ميليارد دلار پول‌هاي بلوکه‌شده ايران کجاست؟

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پس از اين همه مدت که سخنگوي دولت از آزاد شدن 100 ميليارد دلار از پول‌هاي بلوکه شده ايران توسط برجام سخن گفته بود حالا معاون اول دولت آزادسازي اين رقم را به شدت تکذيب کرده است.

به گزارش مشرق - تناقضات در سخنان مسئولان دولتي و تيم هسته‌اي کشورمان در مورد اجراي برجام و دستاوردهاي آن زياد از حد است. اين موارد تا به جايي پيش رفته است که مسئولان دولتي حرف و وعده‌اي درباره برجام داده‌اند که خود بعدها آن را تکذيب کرده و آنرا ادعاي واهي خوانده‌اند.
به عنوان نمونه بعد از اجراي برجام، علي اکبر صالحي، رئيس سازمان انرژي هسته‌اي کشورمان رقم قابل توجهي از ميزان دارايي هاي آزاد شده ايران اعلام کرد که براساس آن، چيزي حدود 100 ميليارد دلار از پول‌هاي بلوکه‌شده ايران آزاد شده است و مي‌توانيم از آن استفاده کنيم.[1]
همچنين محمد باقر نوبخت سخنگوي دولت در گفتگوي اختصاصي با شبکه "العالم" در بهمن ماه سال 94 دارايي‌هاي آزاد شده ايران را افزون بر 100 ميليارد دلار اعلام کرد و گفت: «اين دارايي‌ها به طور کلي آزاد شده است و ما مي‎توانيم از آن استفاده کنيم.[2]»

اين درحالي است که اخيرا بعد از صحبت‌هاي ترامپ درباره برجام و واگذاري آن به کنگره آمريکا، اسحاق جهانگيري معاون اول دولت يازدهم و دوازدهم بيان داشت:
«ترامپ ادعا مي‌کند که بيش از 100 ميليارد دلار از اموال ايران را در برجام آزاد کرده اند، اولاً بي خود مي‌گفت ثانياً اگر 100 ميليارد بود شتاب توسعه ما اين نبود، ثالثاً اگر هم بوده، اين حق ما بوده است که منت مي‌گذارند پول شما را آزاد کرديم.»[3]
با اين شرايط بايستي از دولت و شخص معاون اول پرسيد که رقم واقعي آزادشده برجام چقدر است؟ اينکه يکي از مسئولان 100 ميليارد دلار از پول‌هاي بلوکه شده را با برجام آزاد شده عنوان مي‌کند و فرد ديگر آن را بعد از اين همه مدت تکذيب چه معنايي دارد؟
از سوي ديگر دولت وعده‌ داده و همچنين در اوائل اجراي برجام از آزاد شدن اين مبلغ سخن گفته است حالا اين همه مدت از اجراي آن مي‌گذرد بايد گفت وعده‌هاي برجامي که دولت تدبير و اميد به مردم داده‌ است و اميد واهي به آنها داده چرا محقق نشد و تکليف چنين پول‌هايي با اينهمه تناقضات در اعلام از سوي دولتي‌ها چه مي‌شود؟ به نظر مي‌رسد حتي مي‌توان در اين خصوص تحقيق و تفحصي صورت بگيرد تا براي مردم رقم واقعي پول‌هاي آزاد شده برجام و همچنين موارد خرج و هزينه آن شفاف‌سازي شود.

[1] https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/12/13/1344222
[2] http://www.nasimonline.ir/Content/Detail/2007789
[3] https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/07/22/1545741

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.