لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

گنجی پنهان در دل کویر

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گناباد شهرستانی کوچک در انتهای نقشه خراسان رضوی است که نامش با میراثی کهن و گران بها عجین شده است.

قنات قصبه تنها اثر تاریخی ثبت شده از استان در سازمان جهانی یونسکو، در این شهرستان قرار دارد. میراثی فرهنگی که شکوه دیدنش، مسافت ها را برای گردشگران و دوستداران آثار تاریخی کوتاه می کند.به گزارش خراسان رضوی، سازه عظیم قنات قصبه یکی از مهم ترین آثار تاریخی خراسان رضوی از دوره هخامنشیان تاکنون عامل رونق شهر گناباد بوده و بیشترین بازدید کننده را در عید نوروز امسال داشته است. طبق اعلام سازمان میراث فرهنگی گناباد در نوروز 96 بیش از33 هزار نفر یعنی یک ششم از مجموع 185 هزار بازدید کننده ازگناباد از قنات قصبه بازدید کرده اند. عید سال آینده نیز فرصتی است تا اهالی سفر و کسانی که علاقه مند به میراث ملموس تاریخی و فرهنگی هستند؛ به این شهر سفر کنند.
بازتاب شهرت قنات قصبه
هر اثر تاریخی مهمی که ثبت جهانی شده، بی شک درجهان نیز مطرح خواهد شد اما متاسفانه تا کنون تعداد کمی مقاله، کتاب و مستند سینمایی برای معرفی این میراث گران بها تولید شده است.یکی از این آثار کتاب «کیت اس مک لاکلان»،
( Keith.S. Mc Lachlan )، است که به نام «بوستان از یاد رفته»،( Neglected Garden) در سال ١٩٨٨ نوشته شده است. دیگری  مقاله ای  در این زمینه با عنوان « توسعه پایدار ، معماری و انرژی»، (Sustainable Development, Architecture and Energ)؛ است که درباره مخازن آب ایران و قنات ها به ویژه قنات های گناباد توسط علیرضا دهقانی نوشته شده  است.مقاله دیگری نیز با عنوان« سیستم قنات های ایران» (Qanat systems in Iran) توسط دکتر پی بومونت،  (p.beaumont) در سال 1971 نوشته شده است که در بولتن انجمن بین المللی علمی آب شناسی به چاپ رسیده است. همچنین کتابی با نام «سیستم آبیاری قنات» (Qanat Irrigation Systems) نیز وجود دارد که در سال 2003  توسط مرکز مطالعات پایدار ایران (cenesta ) چاپ شده است. «هانری گوبلو» محقق فرانسوی فرد دیگری است که در دهه 70 به ایران سفر می کند و در کتاب خود به نام « قنات ها: فنی برای دستیابی به آب 1371» می نویسد: «این قنات مهندسی ساز ترین سازه دست بشر است.» به جز آثار مکتوب چندین مستند داخلی نیز در این باره ساخته شده است.
نظر گردشگران درباره قنات قصبه
غیر از ایرانی هایی که مشتاق دیدن قنات قصبه هستند، گردشگران خارجی نیز هر ساله از آن دیدن می کنند. یکی از اروپایی هایی که به دیدن این اثر درخور توجه خراسان رضوی رفته است، آنجلو برام ( Angelo Braam) گردشگری  از کشور هلند است که در سال 2015 بازدیدی از شهرستان گناباد داشته است. او می گوید: من خیلی از اقامت در گناباد لذت بردم. دیدن قنات، رفتن میان کانال و دنبال کردن آن مسیر جذاب، مفرح و باصفا بود.آنجلو می افزاید: به یاد دارم که از شهرکی نزدیک گناباد هم بازدید کردم که حیرت انگیز و ساختمان های  آجری و موقعیت این شهر کوچک کویری و دوست داشتنی عالی بود.آنجلو ادامه می دهد: اما من واقعا عاشق معاشرت با افرادی بودم که با آن ها در این شهر آشنا شدم و نزدشان اقامت داشتم، کسانی که در دیدن قنات من را راهنمایی کردند.
شاهرگ حیاتی گناباد
اما رمز و راز ماندگاری و شهرت این بنای جهانی چیست ؟ به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان گناباد، قنات قصبه، عمیق ترین، پرآب ترین و یکی از بزرگ ترین قنات ها با قدمت 2500 ساله و یادگار دوران هخامنشیان، شاهرگ حیاتی این شهرستان به حساب می آید.علیرضا شناسایی  با تاکید بر لزوم گسترش تبلیغات و فراهم شدن زیر ساخت های مناسب در زمینه جذب گردشگر بیان می کند: قنات قصبه در کنار کویر« قوژد» و «عمرانی» و روستای تاریخی «ریاب» یکی از جاذبه های برتر این استان محسوب می‌شود که پس از ثبت جهانی بازدید از آن افزایش یافته است.وی همچنین به لزوم فراهم کردن امکانات رفاهی نظیر اقامتگاه های بوم گردی در کنار هتل ها اشاره می کند و می گوید: باید مسیر گردشگری در این شهرستان تعریف شود و احیای قنات، آب انبارها و میراث فرهنگی و گردشگری از دیگر اقدامات در این زمینه است.«شناسایی» با اشاره به ظرفیت و توانمندی بالای گناباد، می افزاید: استحکام بخشی آثار تاریخی نباید متوقف شود همچنین باید طرح مدون و جامع گردشگری تدوین شود.
وی نقش مردم بومی را در این خصوص مهم می‌خواند و ادامه می دهد: پذیرایی از گردشگران و نوع برخورد با آن ها باید برای اهالی شهرستان فرهنگ سازی شود البته هم اکنون گروه های مردم نهاد و «ان جی او» هایی در این خصوص فعال هستند که استقبال از گردشگران و راهنمایی آن ها را بر عهده دارند.سرپرست پایگاه میراث جهانی قنات قصبه گناباد نیز از وجود 720  قنات در این شهرستان خبر می‌دهد و می گوید: 599 قنات هم اکنون فعال است و مهم ترین آن ها یعنی قنات قصبه در 25 تیر 95 به ثبت جهانی رسید و پس از آن بازدید از قنات قصبه 20 درصد افزایش یافت.رسول صنوبری با تاکید بر این که هر اثری که ثبت جهانی می شود متعلق به تمام انسان هاست می‌گوید: در شش استان خراسان رضوی، جنوبی، یزد، کرمان، مرکزی و اصفهان پرونده قنات ایران درحالی به یونسکو برای ثبت جهانی ارائه شد که خراسان رضوی با داشتن شش هزار و 197 رشته قنات جزو دو استان نخست کشور در تعداد قنات هاست.صنوبری در باره خصوصیات قنات قصبه بیان می کند: عرض این قنات 33 کیلومتر است، 472 میل چاه و مادر چاهی به عمق بیش از 320 متر دارد و میزان آبدهی آن 130 لیتر در ثانیه است که در روز 14 میلیون لیتر آب شیرین به کویر هدیه می کند.وی اظهار می کند: از آن جا که این  قنات گرم ترین آب را درمیان قنات های دیگر شهرستان دارد در بحث جذب گردشگر می توانیم از ظرفیت آب درمانی نیز استفاده کنیم.صنوبری تصریح می کند: در چندین کشور خارجی با بهره گیری از فنون ما، قنات حفر می کنند زیرا متوجه شده اند که چاه ها خون و جان زمین را می‌گیرند و نشست دشت ها و کاهش سطح سفره های زیرزمینی نتیجه آن است؛ در حالی که قنات ها شیره زمین را بدون آسیب به محیط طبیعی می مکند.وی می افزاید: به این دلیل که حفر قنات زمان بر است مردم ترجیح می دهند از چاه استفاده کنند چون درکشاورزی سود آور است بنابراین تنها چیزی که می تواند قنات را حفظ کند و زنده نگه دارد بحث گردشگری آن است.

منبع:روزنامه خراسان رضوی

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.