لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

نجفی منش:گرانی خودرو طبیعی است

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یک فعال بازرگانی حامی خودروسازان با حمایت از گران شدن خودرو گفت: ماجرا و چالش اصلی صنعت خودروسازی در حال حاضر قیمت گذاری است و این از زمانی شروع شد که فردی آمد و گفت یک کیلو پراید چند؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران افزایش قیمت خودرو در روزهای گذشته از سوی برخی خودروسازان داخلی را موضوعی کاملا طبیعی می داند و می گوید زمانی که هزینه های تولید مانند دستمزد کارگران، قیمت مواد اولیه و... افزایش یافته است، این واضح است که قیمت خودرو نیز رشد داشته باشد.

محمد رضا نجفی منش می گوید:« ما در سال 1396 با رشد 14.5 درصدی افزایش دست مزد رو به رو بودیم و همچنین تیرماه امسال هم قیمت فولاد 16 درصد رشد داشته است و قیمت سایر نهاده ها و مواد اولیه هم بین 5 تا 15 درصد افزاش یافته؛ بنابراین خیلی طبیعی است که قیمت خودرو نیز افزایش یابد.»

او با اشاره به اینکه رشد قیمت خودرو در روزهای گذشته تنها بین 2 تا 3 درصد بوده و چندان زیاد نیست؛ به طنز می گوید:« در زمان کودکی ما بازی کلاغ پر وجود داشت و ما می گفتیم کلاغ پر، گنجشک پر، گربه نه پر؛ نمی شود که شما الان بگوید دستمزدها پر، مواد اولیه پر و بعد قیمت ها نه پر...»

نجفی منش که از کارشناسان قدیمی خودرو در کشور است با اشاره به اینکه طبق اعلام دولت نرخ تورم تولید در سال گذشته 8.8 درصد بوده است، می گوید:« باوجود اینکه تورم تولید 8.8 درصد اعلام شده است چگونه این انتظار وجود دارد که قیمت خودرو از سوی خودروسازان رشد پیدا نکند؟ شرکت های خودروسازی در حال حاضر به خاطر همین فشارها که در سال های گذشته وجود داشته و بحث قیمت گذاری ها از سوی شورای رقابت با چالش های بسیاری رو به رو شده اند.»

او می گوید:« ماجرا و چالش اصلی صنعت خودروسازی در حال حاضر قیمت گذاری است و این از زمانی شروع شد که فردی آمد و گفت یک کیلو پراید چند؟ و بعد هم شورای رقابت به قیمت گذاری خودرو وارد شد و از آن زمان مشکلات خودروسازان افزایش یافت.»

رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران با بیان اینکه در هیچ کشور دنیا قیمت گذاری خودرو از سوی دولت صورت نمی گیرد، گفت:« ما تنها کشوری هستیم که می بینیم دولت در آن به بحث قیمت گذاری خودرو ورود کرده است و از سال 1391 که این موضوع در کشور ما اجرایی شده به بعد هم هیچ کشوری باز به تقلید از ما این کار را انجام نداده است.»

نجفی منش همچنین با بیان اینکه در سال های گذشته شرکت های خودروساز با ضرر و زیان 6 هزار میلیارد تومانی به دلیل قیمت گذاری خودرو مواجه شده اند، می گوید:« قیمت گذاری خودرو از سال 1391 باعث شد تا شرکت های خودروساز نتوانند بدهی های خود را به قطعه سازان پرداخت کنند و همچنین توسعه در کارخانه ها و تمرکز بر تولیدات جدید عملا متوقف شد.»

علاوه براین ها رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار چاره را در پایان یافتن قیمت گذاری خودرو می داند و می گوید:« شورای اقتصاد باید خودرو را از شمول انحصار خارج کند و شورای رقابت هم دیگر وارد قیمت گذاری نشود. تعیین قیمت خودرو باید به بازار سپرده شود و اطمینان داشته باشید بازار هوشمندانه با این موضوع برخورد خواهد کرد.»

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.