لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

ناگفته‌های رئیس بانک مرکزی احمدی‌نژاد از ارتباط با زنجانی و ضراب

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رئیس کل سابق بانک مرکزی گفت: بابک زنجانی با ما در بانک مرکزی کاری نداشت. طرف حساب ِ وزارت نفت بود. نفت ما را کسی نمی‌خرید ایشان برای ما نفت می‌فروخت.

به گزارش ايلنا، رئیس کل بانک مرکزی دولت محمود احمدی‌نژاد ، به بسیاری از پرسش های پیش آمده در چند سال اخیر از جمله مجوزدادن‌ها به موسسات اعتباری، نحوه ورود بابک زنجانی و ادعای جدید رضا ضراب مبنی بر ملاقات و ارتباط با وی پاسخ داد.

بخش هايي از اين گفتگو را بخوانيد:

*(آقای بهمنی در روزهای گذشته رضا ضراب نزد دادستان یکی از دادگاه‌های آمریکا اعتراف کرده است که با شخص شما و محمود احمدی‌نژاد ملاقات داشته است. آیا شما در طول مدیریت خود ایشان را دیده‌اید؟)زمانی که من رئیس کل بانک مرکزی بودم هفت بار بدترین تحریم‌ها را مدیریت کردم. این کار من بود. حالا اینکه یکی الان به من بگوید که چرا مدیریت کردی حرف بیخودی است این تاکید مقام معظم رهبری بود. در مورد ضراب هم من اصلا ایشان را ندیدم.

* من تاکید می‌کنم که با ایشان-ضراب- هیچ جلسه‌ای نداشتم و فکر نکنم احمدی‌نژاد هم با وی ملاقات داشته است. ضمن آن که ضراب عنوان کرده من با این افراد جلسه داشتم که تحریم‌ها را دور بزنیم و حتی نگفته که مسائل مالی‌ای وجود داشته که مربوط به خودمان بوده است. ما در آن دوره وظیفه داشتیم که تحریم‌ها را مدیریت کنیم و فکر کنم بهترین مدیریت در طول تاریخ تحریم‌های ایران بوده است. آن هم در شرایطی که گزینه نظامی روی میز بود و ورود پول به کشور ممنوع بود و بانک مرکزی عملا هیچ فعالیت بین‌المللی‌ای نمی‌توانست داشته باشد.

*آقای زنجانی با ما در بانک مرکزی کاری نداشت. طرف حساب ِ وزارت نفت بود. نفت ما را کسی نمی‌خرید ایشان برای ما نفت می‌فروخت.من الان نامه‌ای در جیبم دارم که در آن نوشته شده به ایشان ارز پرداخت شود اما من جلوی این مصوبه را گرفتم من در آن نامه نوشتم که ما ارزی نداریم که به ایشان بدهیم اگر می‌خواهید پولی به ایشان پرداخت شود از محل وزارت نفت بدهید. این نامه مصوبه ستاد تدابیر ویژه بود که من جلوی اجرایی شدن آن را گرفتم. تاریخ این نامه تیر ماه سال 91 است که نوشته بانک مرکزی درخواست ارز شرکت نیکو در هالک بانک ترکیه را به حساب فلان بانک واریز نماید.

*من زیر همین نامه داخل پرانتز با خط خودم نوشتم که اگر می‌خواهید چنین مبلغی را به این شرکت پرداخت کنید از محل وزارت نفت بدهید. امضای آقایان شمس‌الدین حسینی (وزیر اقتصاد)، غضنفری (وزیر صنعت و معدن) و قاسمی (وزیر نفت) به همراه امضای من در زیر نامه است. در واقع من جلوی چنین مصوبه‌ای را گرفتم. حالا این مصوبه قبلش باید 11 امضا می‌گرفت و بعد در شورای امنیت ملی تایید می‌شد و در نهایت به ستاد تدابیر ویژه می‌آمد. آقایان من را خواستند و من به عنوان مطلع رفتم و در این خصوص توضیح دادم.

*اصلا با ضراب یا افراد وابسته به وی جلسه‌ای نداشتم. اگر هم داشته باشم کار من جلسه است. رئیس بانک مرکزی در تمام دنیا می‌تواند با همه جلسه بگذارد.

*(پدیده بابک زنجانی چطور به وجود آمد؟)این پدیده به ما ارتباطی ندارد ما فقط تحریم را مدیریت کردیم و سعی کردیم کشور را در آن شرایط خاص سرپا نگه داریم. ما در آن زمان باید نفت را می‌فروختیم و نقل و انتقال پول را انجام می‌دادیم. ما باید کشور را حفظ می‌کردیم. حجاج می‌خواستند حج بروند و پول نقد احتیاج داشتند. این در حالی بود که آن زمان از آن طرف پول دادن ممنوع بود.

*(چرا رضا ضراب مشخصا از شما نام می‌برد و نمی‌گوید با کسانی دیگر ارتباط داشته؟ می‌گوید بهمنی و احمدی‌نژاد؟)او گفته که در دور زدن تحریم ایران با رئیس جمهور ترکیه و ایران هماهنگ بودم و با من نیز جلسه داشته است. در این باره تنها می‌توان این توضیح را داد جز رئیس کل بانک مرکزی چه کسی ورود و خروج ارز را کنترل می‌کند؟ طبیعتا کسی دیگر این قدرت را ندارد و رئیس کل بانک مرکزی است که خزانه‌دار کل کشور است.

*پسر من 34 سال سن دارد و دکترای عمران و سازه و شهرسازی را با معدل 18 از دانشگاه تهران دریافت کرده است و آشنا به زبان آلمانی و انگلیسی است. یک اختراع دارد و جزو نخبگان محسوب می‌شود و امروز در دانشگاه درس می‌دهد. حالا این پسر اشتباه کرده که در هشتگرد رزومه داده و به عنوان شهردار انتخاب شده؟ آیا به این فرد، ژن خوب می‌گویند؟ قطعا اگر پسر من نبود می‌توانست شهردار شود. آن موقع از او می‌خواستند که در دانشگاه استنفورد آمریکا درس بدهد که من نگذاشتم. چون ما ایرانی‌ها نمی‌گذاریم بچه‌های ما بروند آمریکا درس بدهند چون پیش خودمان تعهداتی داریم. حالا عده‌ای می‌گویند چنین فردی نباید شهردار شود. یک نفر و یا آقایی که جزو فرقه ضاله است پیدا می‌شود و در دیوان عدالت اداری نامه‌ای می‌دهد و سنگی در چاه می‌اندازد که صد عاقل نمی توان آن را دربیاورند.

*(زنجانی چطور با دولت کار می‌کرد؟)من به روال کاری زنجانی آشنایی ندارم اما می‌دانستم که با نفت کار می‌کند و باید پول فروش نفت را به خزانه می‌ریخته. در این هفت سال هر کسی که پول به خزانه ریخته من حاضرم در قبال آن جواب پس بدهم.

*(شما ایشان را تایید کردید؟)به من ربطی نداشت. هر کسی یک وظیفه‌ای دارد. وزارت نفت مسئول فروش است و مکلف است پولش را به حساب بانک مرکزی بریزد. آن وقت ما 14.5 درصد به خودش و 2 درصد به مناطق محروم می‌دهیم و بقیه را به پیکره بودجه منتقل می‌کنیم. حالا من با بابک زنجانی چکار دارم که بخواهم با او جلسه بگذارم و یا او را تایید کنم؟

*ما 1700 تعاونی را در آن زمان ساماندهی کردیم و یک نفر هم از سپرده گذاران اعتراض نکرد. به این موسسات وزارت تعاون مجوز داده بود مثل قرض الحسنه نیروی انتظامی که ما اینها را جمع کردیم. حالا یکی می‌گوید که شما آمده‌اید از ثامن الحجج تشکر کردید. بله من این کار را کردم چون همین موسسه 23 موسسه کوچک را جمع کرد الان هم اگر یکی 10 موسسه را جمع کند دست او را می‌بوسم. در آن زمان معاون نظارتی به من پیشنهاد داد که هر موسسه ای که بتواند حداقل 23 موسسه را جمع کند به او موافقت اصولی بدهیم. این یعنی پول 23 موسسه که وضع‌شان خراب است را سامان بدهد.

* برخی می‌گویند اینها داشتند ورشکست می‌شدند اما من این را قبول ندارم ما می‌خواستیم این 1700 موسسه را تبدیل به 13 یا 14 موسسه کنیم و مجوز شورای امنیت را نیز گرفتیم. قصدمان از ابتدا این بود که با روان مردم بازی نکنیم. مجوز فعالیت این موسسات را قبل از ما به دولت احمدی نژاد داده بودند ما باید ساماندهی می‌کردیم که 4 درصد از آنها در نهایت باقی ماند که همین 14 موسسه‌ای هستند که امروز وجود دارد که قرار شد آنها هم در نهایت ساماندهی شوند اما شرایط جور دیگری شد.

*( ماجرای اینکه بانک مرکزی در یک پنجشنبه شب 30 هزار میلیارد از حساب بانک‌های مختلف برداشت کرد چه بود؟)در آن زمان ما ارز را به بانک‌های دولتی و خصوصی دادیم که با آن گشایش اعتبار انجام دهد. اما برخی از بانک‌ها آن را در بازار فروختند و دلار 1226 ریالی را در بازار آزاد 1900 تومان عرضه کردند. ما آن زمان 58 بازرس فرستادیم که مشخص شد 32 هزار میلیارد تومان مابه‌التفاوت این فروش شده است. به بانک‌های متخلف مهلت سه ماهه دادیم که این رقم را به خزانه برگردانند. از شورای امنیت هم مجوز گرفتیم و 30 هزار میلیارد از حساب‌های آنها را به نسبت تخلف برداشت شد. اما بعدا دیوان محاسبات به من گفت آن را برگردان و اگر این کار را نکنی تو را انفصال دائم از خدمت می‌کنیم.

*من هم گفتم 47 سال است خدمت کردم و انفصال خدایی هستم. حالا اگر راست می‌گویند آن 2000 میلیارد تومان باقیمانده را برگردانند و بگویند من اشتباه کرده‌ام. همه گفتند برداشت شبانه از حساب‌ها اما هیچ‌کس نگفت 30 هزار میلیارد پول به خزانه برگشت داده شده است. اگر می‌گفتند دستت درد نکند دنبال 2 هزار میلیارد باقیمانده هم می‌رفتم و آن را نیز برمی‌گرداندم. خیلی چیزهای دیگر وجود دارد اما برخی می‌ترسند دنبال فساد بروند و مبارزه با آن هزینه دارد و خیلی سخت است. پشت فساد خیلی قرص و محکم است و متاسفانه خیلی جاها رسوخ کرده، ما برای هفت سال کار باید هفتاد سال جواب بدهیم و هنوز دارم به دیوان محاسبات جواب پس می‌دهم در صورتی که همه کارهایی که کردم برای کشور بود.

*فقط به عنوان مطلع در دادگاه حاضر شده ام. وقتی تخلف نکرده ام و برای منافع کشور کار کردم مشکلی ندارم. فکر می کنید چرا الان مدیران کار نمی‌کنند؟ ما کلی برنامه و فکر داشتیم که کشور را مدیریت کنیم .

*(چرا بیشتر اختلاس در دوران شما رخ داد؟)وقتی یک رییس شعبه درجه 2 که در طبقه چهارم نشسته و پول را در کیف سامسونت می گذارد و بیرون می‌رود من چطور باید آن را کنترل کنم؟ این درست نیست که اگر زیر مجموعه هر یک از قوا در یکی از شهرستان های کوچک اشتباه کرد بگوییم رییس آن قوه مقصر است.

*(در پرونده خاوری چطور؟)مگر من برای ایشان حکم زدم؟ انتصاب ایشان هیچ ربطی به بانک مرکزی نداشت. حالا این اتفاق افتاد من ِ رییس کل بانک مرکزی چطور می توانستم جلوی آن را بگیرم؟ در واقع ابزار نظارتی نداشتم.

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.