لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

مجسمه دزدها بازگشتند!

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مجسمه‌دزد‌ها بازگشتند؛ این خبر را اتفاقی که اخیرا در یکی از میدان‌های اصلی پایتخت رخ داده تایید می‌کند.

به گزارش روزنامه آرمان امروز:در حالی که هنوز دزد مجسمه‌های ربوده شده در چند سال اخیر در مکان‌های مختلف تهران پیدا نشده، خبر می‌رسد سارقان، مجسمه کودک در میدان ونک را هم دزدیده‌اند. روز گذشته یک عضو شورای شهر تهران از ربوده شدن مجسمه کودک در میدان ونک خبر داد. مجید فراهانی در صفحه اینستاگرام خود که با عنوان«تهران دوستدار کودک» بود، نوشت: «روز کودک به سراغ مجسمه کودک نصب شده بالاتر از میدان ونک رفتم... اما به سرقت رفته بود!» او در ادامه نوشت:«و این است نمونه رفتار ما با کودکان. شهرما دوستدار کودک نیست!» حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، هم با تایید این مطلب گفت: «سارق شناسایی نشده و با وجود ارزش پایین مجسمه اما پلیس تلاش خود را برای دستگیری سارق انجام می‌دهد.» این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که هنوز راز سرقت مجسمه‌های تهران همچون سردیس شریعتی، مجسمه پست و.... که در سال گذشته ربوده شده بود، در هاله‌ای از ابهام است. این اولین بار نیست که مجسمه‌ای در تهران ربوده می‌شود.

بلاتکلیفی مجسمه‌های تهران بعد از 7 سال
پاییز 93 شاهد سرقت سریالی 14 تندیس در شهر تهران بودیم، داستانی که قسمت آخر آن هیچ‌وقت در رسانه‌ای منتشر نشد و کسی نفهمید انتهای این ماجرا به کجا رسید. حتی مسئولان شهرداری و شورای شهر هم از سرنوشت مشاهیر پایتخت خبری ندارند. 11 اردیبهشت 89 خبر ربوده شدن چند مجسمه زیبا در پارک‌های شهر تهران تیتر رسانه‌ها شد. خبرنگاران به سرعت موضوع را از مقامات شهرداری، نیروی انتظامی و قوه قضائیه جویا شدند که هر یک در گفت‌و‌گوهای خود نظرات متفاوتی را مطرح کردند، اما تاخیر در برخورد با مقصران این حادثه موجب شد تعداد مجسمه‌های برنزی ربوده شده به 12 عدد برسد. ستارخان و باقرخان، شریعتی و استاد معین، مادر و فرزند و گوساله، صنیع خاتم و زندگی و استقلال هم تندیس‌هایی بود که در گوشه و کنار خیابان‌ها و بوستان‌های این شهر بزرگ نشسته بود. هر عابر‌پیاده‌ای با تماشای این تندیس‌ها، خاطراتش را تداعی می‌کرد. هر چند این مجسمه‌ها، خیلی وقت است که سر از ناکجا آباد در می‌آورند. سال 93 در صحن شورای چهارم شهر تهران، احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران، درباره ارزش معنوی این مجسمه‌ها گفت: «برخی مجسمه‌ها متعلق به هنرمندانی بود که دیگر در قید حیات نیستند. آنها سرمایه شهر تهران محسوب می‌شدند. ما باید برای سرمایه‌های هنری شهر تهران شناسنامه داشته باشیم که در حال حاضر این شناسنامه را نداریم.» به گفته او این سرقت‌ها یک لجبازی با افکار عمومی، هنرمندان و مفاخر هنری کشور است. در واکنش به این اقدام، عباسعلی محمدیان، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ وقت هم گفت: «سرقت‌ها کار افراد عادی نیست؛ زیرا این نوع سرقت‌ها نیازمند وسایل و تجهیزات خاص است. ضمن اینکه مجسمه‌های سرقت شده هم به درد افراد معمولی نمی‌خورد.» پس از گذشت یک سال از پرونده سرقت مجسمه‌های تهران موضوع دوباره با عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران مطرح شد و او پاسخ داد: «تا امروز سرنخی پیدا نشده است. خبرنگاران بروند از پلیس سئوال کنند که چرا تحقیقاتشان کامل نیست و چرا این پرونده همچنان مجهول بوده و به دادسرا ارائه نشده است.»

وظیفه پلیس
روز گذشته رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران، ری و تجریش، از نیروی انتظامی خواست که سارق یا سارقان مجسمه‌های پایتخت را دستگیر کند. حسن خلیل‌آبادی با اشاره به ربوده شدن مجسمه کودک در میدان ونک، گفت: اخیرا شاهد ربوده شدن کاشی‌های قدیمی که عمدتا بر روی سر در خانه‌های قدیمی نصب شده‌اند، نیز هستیم. او با بیان اینکه موضوع سرقت‌های هنری در دستور کار کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران، ری و تجریش قرار می‌گیرد، افزود: باید تمهیداتی اندیشیده شود که از وقوع سرقت‌های این ‌چنینی که به میراث و هویت شهر لطمه می‌زند، جلوگیری کنیم. به گزارش ایسنا، رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران، ری و تجریش تاکید کرد: از نیروی انتظامی نیز درخواست می‌شود که رسیدگی به این پرونده و نمونه‌های مشابه را در دستور کار قرار دهد تا هر چه زودتر شاهد دستگیری سارق یا سارقان احتمالی هویت پایتخت باشیم.

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.