لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

قیمت برق برای پرمصرف ها آزاد شود

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

هرساله شاهد افزایش ۱۰ الی ۲۵ درصدی تعرفه‌های برق خانگی برای کل جامعه هستیم. آیا دولت امسال نیز مثل سال‌های قبل، قیمت برق را برای کم‌مصرف‌ها و پرمصرف‌ها به یک میزان گران می‌کند؟

در طول سال­ های اخیر مطابق انتظار شاهد افزایش تعرفه‌­های مصرف خانگی برق بوده‌­ایم. در اسفند سال 92 افزایش 24 درصدی تعرفه مصرفی برق خانگی تصویب و از ابتدای سال 93 اجرایی شد. برای بار دوم در اسفند سال 93 افزایش 10 درصدی تعرفه برق خانگی از ابتدای اسفند 93 اجرا و در قبوض منتشر شده و در سال 94 اعمال شد. برای سومین بار در سال 95 افزایش 10 درصدی تعرفه برق خانی از ابتدای شهریور 95 اجرایی شد.

اما نکته قابل توجه آن است که این افزایش قیمت ­تعرفه‌ها به صورت یکسان برای تمامی پله‌های تعرفه‌ای اعمال شده و تفاوتی بین مشترکین پرمصرف و کم‌­مصرف در نظر گرفته نشده است.

افزایش یکسان تعرفه‌ها بی عدالتی در حق مشترکین کم‌مصرف است

امسال نیز طبق گفته ستار محمودی، قائم مقام وزیر نیرو پیشنهاد افزایش قیمت برق به کارگروه‌های بررسی کننده در سازمان مدیریت داده شده که در حال بررسی است[1]. با توجه به رفتار دولت در سال های گذشته، پیش­بینی می­شود که این افزایش قیمت باز هم به کل مشترکین به صورت یکسان اعمال ­شود که این نوعی بی‌عدالتی و فشار به مشترکین کم­‌مصرف خواهد بود.

علیرغم اینکه تعرفه‌­های فعلی برق، پلکانی بوده اما عملا تعرفه همه پله‌­ها کم­تر از قیمت تمام­ شده تولید برق است. در حالیکه طبق قانون هدفمندی یارانه­‌ها باید قیمت فروش برق با قیمت تمام شده آن متناسب باشد.

پرمصرف ها 6 برابر بیشتر از کم‌مصرف ها یارانه می‌گیرند

درنتیجه این نوع افزایش قیمت موجب شده است که افراد پرمصرف جامعه از یارانه بیشتری نسبت به مشترکین کم‌­مصرف بهره مند شوند. محاسبات نشان می‌دهد که در وضعیت فعلی تعرفه‌های برق، پرمصرف‌ها 6 برابر بیشتر از کم‌مصرف ها یارانه می‌گیرند. این وضعیت به وضوح ناعادلانه بوده و به افزایش مصرف انرژی منجر می‌­شود. در نتیجه ضروری است قیمت برق برای مشترکین پرمصرف افزایش یابد و دست کم به میزان قیمت تمام شده تولید برق برسد.

اما رویه دولت‌ها تا به حال این­گونه بوده که به جای افزایش تعرفه برق پرمصرف‌­ها تا قیمت تمام شده، فشار افزایش قیمت را به همه مردم به صورت مساوی وارد کرده اند. نتیجه این رویه نیز تحمیل فشار بیشتر به مشترکین کم‌­مصرف و اختصاص یارانه بیشتر به پرمصرف‌ها بوده است.

تعرفه مشترکین کم‌مصرف افزایش پیدا نکند و قیمت برق برای پرمصرف ها آزاد شود

در شرایط فعلی مشترکین پرمصرف نه تنها از یارانه بیشتری استفاده می­‌کنند، بلکه با مصرف قابل توجه برق مانع از صادرات برق ایران به دیگر کشورها می شوند و علاوه بر این از دسترسی کافی بخش تولیدی به انرژی برق در پیک تابستان نیز جلوگیری می‌کنند.

با توجه به ضرورت کاهش یارانه‌­های بخش انرژی، کنترل مصرف برق و همچنین حرکت به سمت عادلانه نمودن تعرفه‌های مصرف برق، ضروریست در دولت دوازدهم، صرفا مشترکین پرمصرف مشمول افزایش قیمت برق باشند و اقشار ضعیف­تر از چتر حمایتی دولت برخوردار گردند.

منبع:خبرگزاری فارس

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.