لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

فرهاد فخرالدینی:از دوران صفویه موسیقی را به ناحق زیر ضربه برده‌اند

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اگرچه هنر موسیقی، هنری شنیداری و تجربه‌کردنی شناخته می‌شود، اما این موضوع نباید مانع از انجام کارهای پژوهشی و علمی در این حیطه شود.

به گزارش روزنامه همدلی:شاید یکی از دلایل کمبود منتقد علمی موسیقی و کارهای پژوهشی در این زمینه در کشور ما همین بی‌توجهی به بخش علمی موسیقی، در کنار خلاقیت هنرمندانه اهالی موسیقی باشد؛ موضوعی که اساتید این حوزه، ازجمله فرهاد فخرالدینی، به بهانه رونمایی از کتاب «ارکستراسیون به زبان ساده» نوشته علی اکبر قربانی، به آن اشاره کردند. مراسم رونمایی کتاب «ارکستراسیون به زبان ساده»، نوشته علی‌اکبر قربانی، روز گذشته با حضور هنرمندان موسیقی کشور، ازجمله فرهاد فخرالدینی، علی‌اکبر صفی‌پور، نادر مشایخی و وحید تاج در دانشگاه علمی کاربردی واحد ۴۶ تهران برگزار شد.
سازهای زهی، قلب ارکستر هستند
فرهاد فخرالدینی، موزیسین، آهنگ‌ساز و رهبر سابق ارکستر موسیقی ملی در ابتدای این مراسم با اشاره به اینکه این روزها جایی نمی‌روم و سعی می‌کنم بیشتر اوقاتم را در منزل بگذرانم، اظهار داشت:«خوشحالم که می‌بینم جوانان ما راهی را می‌روند که باید بروند. ما پیشینه درخشانی در عرصه موسیقی داریم که تداوم این راه از خوشبختی‌های ماست. به‌هرحال، موسیقی یکی از زیباترین هنرهای روزگار و پدیده‌ای الهی است. فلاسفه و دانشمندان ما هم بخشی را به موسیقی اختصاص داده‌اند. البته در دورانی به موسیقی بی‌مهری شده، به طوری که از قرن نهم هجری و از دوران صفویه موسیقی به ناحق به زیر ضربه رفت. کتاب‌های ارزشمندی که درباره موسیقی داریم از حدود هزار سال پیش نگاشته شده‌اند. شاید مهم‌ترین کتاب‌ها متعلق به صفی‌الدین ارموی و عبدالقادر مراغه‌ای باشد؛ این آثار به صورت علمی با موسیقی برخورد کرده‌اند. به عبارتی، موسیقی یک علم است که توام با خلاقیت است. بنابراین شما باید هم دانش موسیقی داشته باشید و هم خلاق باشید تا بتوانید اثری درخور تولید کنید. آقای علی‌اکبر قربانی هم ازجمله هنرمندانی است که همواره در حال کار و فعالیت است و با اینکه می‌داند تالیف کتاب سود مالی چندانی نداشته و با تیراژ پایینی در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌گیرد، به راه خود در موسیقی ادامه داده، کار مورد نظرش را به نتیجه می‌رساند.» فخرالدینی در ادامه صحبت‌های خود و با قدردانی از تلاش‌های علی‌اکبر قربانی برای نگارش کتاب «ارکستراسیون به زبان ساده»، خاطرنشان کرد:«بیان مطالب علمی و فنی به زبان ساده کار دشواری است که آقای قربانی با تکیه بر فعالیت‌های دانشگاهی و حضور مستمرش در ارکسترها، به‌ویژه ارکستر موسیقی ملی که کنارم حضور داشت، در این کتاب تجربه موفقی را پشت سر گذاشت. سازهای زهی که تصویرشان بر روی جلد کتاب «ارکستراسیون به زبان ساده» آمده است، قلب ارکستر هستند. بعد نوبت سازهای چوبی، بادی و برنجی و ضربی است. اگر شناختی از موسیقی ایرانی هم داشته باشید، در نهایت به صدادهی‌های متفاوتی می‌رسید. به هر صورت باید صاحب اثر باشید و آثار خوبی بسازید و مردمی را که از موسیقی محرومشان کرده‌اند، با موسیقی شاد کنید. در انتها به دانشجویان رشته موسیقی توصیه می‌کنم تجربه‌هایی که در ارکستر به دست می‌آورید، قابل مقایسه با آن چیزی نیست که در کلاس‌های درس می‌آموزید. امیدوارم شما عزیزان بتوانید دانش خود را در کارگاهی که ارکستر نامیده می‌شود، تجربه کنید.»
تجربه ارکستر موسیقی ملی در هیچ دانشگاهی
قابل دستیابی نیست
علی‌اکبر صفی‌پور، مدیرعامل بنیاد رودکی هم در این مراسم با بیان اینکه به آقای علی‌اکبر قربانی برای این کار مهم تبریک می‌گویم، گفت:«امیدوارم به‌زودی زود شاهد هنرمایی مجدد استاد فخرالدینی در کنار ارکستر ملی باشیم. طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام گرفته، ۲۰۰ نسخه از کتاب «ارکستراسیون به زبان ساده» را خریداری می‌کنیم و در اختیار نوازندگان ارکستر ملی قرار می‌دهیم.» نادر مشایخی، رهبر ارکستر و آهنگ‌ساز هم در این برنامه با تجلیل از مولف کتاب «ارکستراسیون به زبان ساده»، اظهار داشت:«در ارکستراسیون مشکلی عمده و اساسی است؛ اینکه رنگ‌های موسیقی را نمی‌توان تعریف کرد بلکه باید آن‌ها را شنید که خوشبختانه کتاب «ارکستراسیون به زبان ساده» سعی کرده این مشکل را حل کند. این در حالی است که اغلب کتاب‌های ارکستراسیون حالت تئوری دارند و عملی نیستند اما آقای قربانی در این کتاب به گونه‌ای عملی هم سعی در بیان مطالب کرده است. گرچه باید این نکته را هم در نظر داشت که کار ارکستراسیون روش‌های خاصی دارد که علی‌اکبر قربانی در این کتاب، این روش‌ها را به بهترین نحو به خواننده منتقل می‌کند. جالب این است که مثال‌هایی که در کتاب هست، حتی فراتر از یک مثال هستند. فارغ‌التحصیلانی که از دانشگاه بیرون می‌آیند، خیلی با استعداد هستند و انرژی دارند اما بعدها می‌فهمند که آنچه در دانشگاه آموخته‌اند به کارشان نمی‌آید و بعد از آن باید به دنبال یادگرفتن و تجربه کردن بروند.» علی اکبر قربانی، نویسنده کتاب «ارکستراسیون به زبان ساده» نیز در سخنانی گفت:«موسیقی در نهایت باید شنیده شود و با حرف زدن درباره موسیقی خیلی چیزی به آن اضافه نمی‌شود اما آلن بلکین می‌گوید، در آموزش هر مبحثی معلمان زیادی می‌بینید اما در آن میان یک یا دو معلم تاثیر بسیاری بر روی شما می‌گذارند. استاد فخرالدینی نیز از آن جمله هستند که به گردن من حق بسیار دارند. نوشتن این کتاب از سوی من رسیدن به یک مِتُد آموزشی است. من سعی کردم راهکار و فرمول برای ارکستراسیون پیدا کنم و اینکه چقدر موفق بوده‌ام، به قضاوت خوانندگان بماند. خاطرم هست ۱۸ سال پیش که دانشجوی استاد فخرالدینی بودم، اثری نوشته بودم و آن را نزد استاد بردم، وقتی ایشان دید و تعریف کرد و گفت که این اثر را با ارکستر ملی اجرا می‌کنیم، از آن زمان فعالیت‌ام با ارکستر ملی شروع شد و تجربه‌ای که در آنجا به دست آوردم برایم بسیار مهم بود. تجربه‌هایی که در ارکستر به دست آوردم در هیچ دانشگاهی قابل دستیابی نیست.» قربانی اظهار کرد:«استاد فخرالدینی این امکان را به من و خیلی از دوستان جوان داد که نتیجه آن ارکستری بود که سال‌ها فعالیت کرد، خوانندگان و آهنگ‌سازانِ خوبی بود و امروز اگر توانسته‌ام کتابی بنویسم، به‌خاطر لطفی بوده که استاد فخرالدینی به من داشته‌اند.» از دیگر بخش‌های برنامه می‌توان به اجرای گروهی از دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی تهران به سرپرستی بهنام ابوالقاسم و خوانندگی وحید تاج و اهدای یکی از سازهای ساخته شده توسط دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی به استاد فرهاد فخرالدینی اشاره کرد.

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.