لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

فاصله زیاد تعریف شغل در نگاه مسوولان با استاندارهای جهانی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یک فعال بخش صنعت گفت: دولت برنامه جامع و یکپارچه‌ای برای تولید نداشته و نمی‌تواند اشتغال پایدار درست کند.

محمد عطاردیان فعال بخش صنعت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران اظهار کرد: به نظر می‌رسد که دولت برنامه جامع و یکپارچه‌ای برای تولید و اشتغال ندارد و دولتیان فکر می‌کنند که با طرح‌های ضربتی مانند کارگاه‌های کوچک زودبازده و نیز طرح‌های خانگی می‌توان اشتغال پایدار درست کرد.

وی با اشاره به تنگناهای اقتصادی بخش تولید، گفت: آمار بانک مرکزی مبنی بر بیکاری دومیلیون شاغل طی چندسال اخیر، نشان از این دارد که فشار به بخش تولید زیاده بوده و این بخش  به تعدیل نیروی کار خود، روی آورده است.

عطاردیان با تشریح بیکاری نیروی کار در بخش‌های اقتصادی گفت: سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان در سال 95 نزدیک به 20 درصد کاهش یافته که به معنی بیکارشدن عمده کارگرانی است که در این بخش فعال بوده‌اند،البته در بخش صنعت نیز وضعیت رکود کمابیش حاکم است .

این کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید بر ضرورت رفع مشکلات بخش تولید برای جبران این معضل افزود: به اعتقاد بنده  بخش خصوصی این قابلیت را ندارد که در این نوع اقتصاد نوآوری کند، به عنوان مثال فردی که می‌خواهد کارخانه بزند، به جای اینکه مشمول حمایتهای دولتی قرار بگیرد، باید صورت بلندبالا از مالیات و سایر هزینه ها را بپردازد و این امر باعث می‌شود که سرمایه‌ها به بخش تولید هدایت نشوند.

وی در همین راستا افزود: از این  2 میلیون شاغلی که در طی چندسال گذشته بیکار شدند، به نظرم افراد تحصیل کرده بیشتر ضربه می‌خورند. به عبارت دیگر افراد کم‌سواد انتخاب‌ بیشتری برای اشتغال دارند و مرتب شغل عوض می‌کنند ولی در مورد نیروی کار تحصیل‌کرده، این حق انتخاب چندان وجود ندارد. اگر به مدت بی‌کاری این افراد هم نگاه کنید، درخواهید یافت مدت بی‌کارماندن افراد کم‌سواد بسیار کمتر از نیروی کار تحصیل‌کرده است و مهاجرت بالای کارگران ساده خارجی به ایران نیز این ادعا که پیدا کردن شغل برای کارگران ساده راحت تر از افراد فارغ التحصیل است را اثبات می‌کند.

عطاردیان  ادامه داد: اقدامات دولت در هدایت نقدینگی به سمت تولید باید واقعی باشد و منجر به جان گرفتن فعالان بخش تولید شود. فعالان بخش واقعی صنعت و شرکتهای خصوصی، شرکتهایی هستند که سرمایه‌ تولیدشان را خود تامین می‌کنند وسرمایه آنان وابسته به دولت نیست.

نماینده کارفرمایان در شورای کار در پایان در خصوص آمارهای اشتغال، گفت: دولت اعلام کرد که 700 هزار شغل تولید کرده است، به تعبیری به کسی می‌گوید شاغل که یک ساعت در هفته کار کرده باشد،که البته این تعریف با استاندارد اشتغال فاصله زیادی دارد. بهتر است دولت  صورتهای آماری خود را به کارشناسان ارائه بدهد تا بدانیم در کدام بخش شغل تولید شده است.

بر این اساس طبق گزارش بانک مرکزی یک میلیون و هفتصد هزار نفر در پنج سال گذشته شغل خود را از دست داده‌اند، که از این بین سهم زنان 200 هزار و سهم مردان 1500 هزار نفر بوده است. با این همه دولت از تحقق اشتغال 80 هزار نفری در هر سال صحبت می‌کند. چندی پیش نوبخت، سخنگوی دولت از ایجاد 950 هزار شغل در سال خبر داد، درحالیکه بنا به اظهارات برخی از کارشناسان تعریف شغل از منظر برخی از سیاستمداران استاندارد نیست و مشکل در تعارف کلمات شغل و اشتغال است.

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.