لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

سکه چقدر گران و چقدر ارزان شد؟

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سکه تمام در ماه گذشته (دی ماه) افزایش ۱۲۰ هزار تومانی قیمت را تجربه کرد که علت این افزایش بی سابقه در یک ماه، به دلیل تاثیرپذیری از افزایش نرخ دلار مطرح می‌شود که البته طی روزهای اخیر باتوجه به کاهشی شدن روند قیمت‌ این نوع ارز، قیمت سکه هم حدود ۳۴ هزار تومان کاهش یافت.

sekeh701aبه گزارش ایسنا، بازار سکه از یکی - دو ماه پیش با تغییرات افزایشی همراه بود و به شکل بی سابقه‌ای در سال جاری با جهش قیمت روبرو شد و به بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید که به بالاترین نرخ در سال ۱۳۹۶ است.

بررسی روند نرخ سکه تمام نشان می‌دهد که این نوع سکه در یک ماه گذشته با افزایش حدود ۱۲۰ هزار تومانی قیمت روبرو بوده است؛ به گونه‌ای که از یک میلیون و ۳۹۶ هزار تومان به یک میلیون و ۵۱۹ هزار تومان رسید.

عوامل مختلفی برای افزایش قیمت سکه در بازار مطرح می‌شود؛ افزایش قیمت جهانی طلا در شروع سال جدید میلادی، بالا رفتن نرخ دلار در بازار داخلی و افزایش تقاضا از جمله مهمترین عواملی هستند که برای افزایش قیمت سکه از سوی دست‌اندرکاران بازار مطرح می‌شود.   

محمد کشتی آرای - عضو اتحادیه طلافروشان - در این باره به ایسنا،‌ گفت:‌ در شروع سال جدید میلادی قیمت جهانی طلا رو به صعود رفت و حدود ۵۰ دلار به طور متوسط افزایش یافت.

سکه؛ هم پای طلای جهانی و دلار

به گفته وی، افزایش قیمت جهانی طلا از یک طرف و پرش یکباره نرخ ارز و رسیدن آن به ۴۷۵۰ تومان از طرف دیگر باعث شد که قیمت سکه هم‌پای قیمت جهانی طلا و هم ‌پای نرخ ارز روند صعودی پیدا کند و دچار افزایش این‌چنینی شود. طبیعتا با توجه به این افزایش‌ها مقداری در بازار التهاب ایجاد شد و همین التهاب به نوعی باعث شد که خرید طلا و سکه مجددا بین مردم رایج شود.

کشتی آرای درباره تحولات اخیر در بازار سکه گفت: در دو روز گذشته اتفاقات جالبی افتاد. بعد از برگزاری نشست "داووس"، آمریکا قصد داشت ارزش دلار را بالا نگه دارد ولی چنین اتفاقی نیفتاد و ارزش دلار به شدت کاهش یافت؛ به طوری که به پایین‌ترین نرخ خود در چهار سال گذشته رسید. یعنی از سال ۲۰۱۴ تاکنون ارزش دلار در بازار جهانی تا این حد کاهش پیدا نکرده بود.

حراج سکه ارزانی نمی‌آورد، بازار را تعدیل می‌کند

عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر گفت: این اتفاق باعث شد در دو روز گذشته با توجه به کاهش ارزش دلار و پایین آمدن قیمت آن در داخل، قیمت سکه هم با کاهش شدیدی مواجه شود؛ به طوری که حدود ۳۴ هزار تومان نسبت به روز چهارشنبه کاهش پیدا کرد. در واقع این نوسانات و افزایش و کاهش‌ها را می‌توان برای سکه طبیعی دانست.

کشتی آرای اضافه کرد: در حال حاضر بانک مرکزی همچنان به حراج سکه ادامه می‌دهد. البته این تصور وجود دارد که وقتی سکه حراج می‌شود حتما باید نرخ آن پایین آید اما در واقع اینگونه نیست و حراج سکه قیمت را تعدیل می‌کند. 

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.