لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

رویای روپوش‌های دوست‌داشتنی مدارس

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در طول 12 سال تحصیلش با تمام لباس‌های مدرسه عکس یادگاری در آلبوم دارد.

به گزارش روزنامه ابتکار:در یکی از عکس‌هایش، لباس فرمی نارنجی با سرآستین و یقه‌ای چهارخانه به تن دارد و مقنعه‌ای‌ سفید بر سر. در عکسی دیگر لباسش سرمه‌ای یک دست است، در عکس بعد رنگ و روی لباس عوض می‌شود، این بار رنگش قهوه‌ای است با دو جیب بزرگ بر رویش، از عکس ششم به بعد لباس‌ها یکی در میان یا سیاهند یا سورمه‌ای با اندک تفاوت‌هایی در جزئیات. این روایت اکثر دانش‌آموزان ایران است. روایتی که شاید در سال‌های اولیه خوشایند باشد اما کمتر دانش‌آموزی پیدا می‌شود که خاطرات خوبی با لباس‌های فرم مدرسه داشته باشد و با میل و رغبت آن را بر تن کند. حالا اما قرار است لباس فرم مدارس به دوخت‌های تزئینی ایرانی همچون سوزن دوزی مزین شود تا هم لباس فرم مدارس پیشرفتی همه جانبه کنند و هم چشم دانش‌آموزان ایرانی به هنرهای از یادرفته عادت کند. گرچه که تا کنون تغییر و تحولات در لباس‌های فرم مدارس با تجربه خوبی همراه نبوده اما استفاده کاربردی از هنرهای سنتی در کشور آن هم به صورت همگانی شاید خبر خوب و امیدوارکننده‌ای باشد. با این حال اما حالا که قرار است این هنرهای سنتی در چارچوب دستورالعمل‌های آموزش و پرورش قرار گیرد آیا این طرح می‌تواند سبب پیشرفت لباس فرم دانش‌آموزان و احیای هنرهای سنتی ایرانی شود؟ گرچه جزئیات این طرح هنوز مشخص نشده اما شهین ابراهیم زاده پزشکی، هنرمند و پژوهشگر دوخت‌های سنتی ایران بر این اعتقاد است که این طرح با شکست مواجه خواهد شد.
هم‌سانی رنگ لباس دانش‌آموزان یک کلاس قانون‌پذیری، تبعیت‌پذیری و اجتماعی شدن را در کودکان پرورش می‌دهد و از همین‌رو است که اکثر مدارس دنیا برای دانش‌آموزان خود لباس فرم واحدی را طراحی می‌کنند و می‌دوزند. لباس فرم یک دست سبب می‌شود باوجود این‌که دانش‌آموزان در طبقات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مختلفی قرار دارند اما سادگی و برابری را درک کنند و خود را برابر با هم بیابند و راحت‌تر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. علم روان‌شناسی می‌گوید هرچه لباس‌ها یک رنگ‌تر و متحدالشکل‌تر باشد به این اهداف کمک بیشتری می‌کند اما از دید هیچ بیننده‌ای دور نیست که این لباس یک دست و ساده در طولانی مدت تحصیل دانش‌آموز برای او کسالت‌آورتر خواهد شد. لباس‌های فرم مدارس در ایران در طول سال‌هایی که از شکل‌گیری رسمی مدارس می‌گذرد بارها و بارها تغییر کرده است اما با تمامی این تفاسیر همچنان نتوانسته رضایت دانش‌آموزان را جلب کند. پژوهش و تحقیق‌های میدانی در زمینه بررسی وضعیت پوشش موجود در مدارس مناطق مختلف تهران این نارضایتی را ثابت کرده و سبب شده تا در سومین جلسه شورای سیاستگذاری دومین نمایشگاه لباس مدارس کارشناسان تصمیم به استفاده از هنرهای سنتی ایران مثل سوزن دوزی روی لباس دانش آموزان گرفته‌اند تا شاید استفاده از این هنرهای سنتی بتواند پیشرفتی همه جانبه در لباس مدارس حاصل کند. گرچه هنوز جزئیاتی از این طرح به بیرون درز نکرده است اما بسیاری از دوست داران هنرهای سنتی این خبر را به فال نیک گرفته‌اند و آن را روزنه‌ امیدی برای فرهنگ استفاده کاربردی از هنرهای سنتی در کشور آن هم به صورت همگانی دانسته‌اند. اما آیا واقعا این طرح می‌تواند یک روزنه امید برای استفاده کاربردی و رونق دوباره هنرهای سنتی در ایران باشد؟
اتخاذ یک تصمیم عجولانه برای یک هنر سخت
شهین ابراهیم زاده پزشکی، هنرمند و پژوهشگر دوخت‌های سنتی ایران در این باره به «ابتکار» می‌گوید: این تصمیم یک تصمیم عجولانه است که سرانجامی نخواهد داشت و از نظر من این طرح نیز با شکست روبه‌رو خواهد شد. به این خاطر که فرد تصمیم گیرنده شناختی نسبت به دوخت‌های سنتی نداشته است. چون اگر شناخت درباره دوخت‌های سنتی داشت چنین تصمیمی را برای لباس و فرم یک پارچه دانش آموزان اتخاذ نمی‌کرد. این موضوع بسیار خوب است که به دوخت‌های سنتی اهمیت داده‌ شود اما باید موقعیت را نیز در نظر گرفت.

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.