لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

روزنامه رسالت:جانسون متهم است نه قاضي

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بوريس جانسون وزير امور خارجه انگليس طي دو روز گذشته به تهران سفر کرد تا در خصوص موضوعاتي مانند زندانيان دو تابعيتي، برجام و مسائل منطقه اي با ايران گفتگو کند.

واقعيت امر اين است که جانسون در موضوع زندانيان دو تابعيتي به شدت از سوي سياستمداران انگليسي تحت فشار قرار دارد. اظهارات جانسون در خصوص چرايي سفر زاغري به ايران که در هفته هاي گذشته بيان شد، موجي از انتقادات را عليه وي به دنبال داشت. حتي برخي سياستمداران هر دو حزب کارگر و محافظه کار از جانسون خواستند تا بابت گاف‌هايي که در حوزه سياست خارجي انگليس مي دهد، از سمت خود استعفا کند.
در خصوص برجام نيز جانسون ديدارهايي با مقامات دستگاه سياست خارجي کشورمان داشت. وزير امور خارجه انگليس در حالي از پايبندي کشورش به برجام سخن مي گويد که دولت انگليس در طول دو سال اخير همگام با ايالات متحده بدترين عهد شکني ها را در قبال پرونده هسته اي ايران داشته است. بانک‌هاي انگليسي هنوز بر سر معاملات بانکي و اعتباري با ايران سنگ اندازي مي کنند و چنانچه محمد جواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان چندي پيش در نيويورک تاکيد کرد، با گذشت دو سال از توافق هسته اي حتي ما نمي توانيم يک حساب عادي در بانک‌هاي انگليس باز کنيم. کارشکني انگليس در مخالفت با خريد 950 تن اورانيوم و کيک زرد درخواستي از سوي کشورمان را نيز بايد به ليست بدعهدي هاي انگليس اضافه کنيم.
در خصوص اوضاع منطقه اي نيز انگليس يکي از بانيان ترويج ترور و خشونت در غرب آسيا محسوب مي شود. حمايتهاي مالي و تسليحاتي انگليس از رژيم منفور سعودي منجر به کشتار روزانه مردم بي‌گناه يمن شده است. همچنين انگليس در بحرين نيز از جنايات رژيم آل خليفه عليه مردم مظلوم اين کشور و شيخ عيسي قاسم حمايت مي کند.همچنين نقش انگليس در پيدايش داعش و ديگر گروههاي متوحش تروريستي در منطقه چيزي نيست که بتوان آن را انکار کرد. در چنين شرايطي جانسون با دستاني خالي و صرفا با کوله باري از ادعا به ايران آمد! بديهي است که جانسون و ديگر مقامات انگليسي در کسوت يک متهم بايد پاسخگوي جنايات و بدعهدي هاي خود باشند . به عبارت بهتر، وزير امور خارجه انگليس يک متهم است نه يک قاضي!
وزارت خارجه انگليس پس از ديدار «بوريس جانسون» وزير خارجه انگليس با «محمدجواد ظريف» همتاي ايراني‌اش در تهران، لندن از «صريح» بودن لحن ديپلمات انگليسي در هنگام ديدار با ديپلمات ارشد ايراني خبر داده است.آنطور که سخنگوي وزارت خارجه انگليس اعلام کرده، «طرفين طيف گسترده‌اي از مسائل موجود در روابط دوجانبه را مورد بحث و بررسي قرار دادند و موانع موجود در مسير روابط فيمابين را به صراحت به بحث گذاشتند.»
در بيانيه طرف انگليسي از «مسائل کنسولي افراد داراي تابعيت بريتانيايي-انگليسي» به عنوان يکي از نگراني‌هاي وزير انگليسي و از موارد مندرج در دستور کار مذاکرات جانسون و ظريف ياد شده است.
در قوانين جمهوري اسلامي ايران، تابعيت دوگانه به رسميت شناخته نمي‌شود و اتباع ايراني در صورت ارتکاب جرم، صرف‌نظر از داشتن پاسپورت هر کشور خارجي، مانند ديگر ايرانيان بايد در پيشگاه قانون پاسخگو باشند.سخنگوي وزارت خارجه انگليس به ارزيابي نتايج ديدار دو وزير خارجه هم پرداخته و بدون اشاره به جزئيات گفته: «در ابتداي سفر وزير خارجه (جانسون) به ايران، اين نشست در کل نشست مفيدي بود  و طرفين بر تعهد خود به ادامه کار براي بهبود روابط دوجانبه، تأکيد کردند.»
در پايان بيانيه سخنگوي وزارت خارجه انگليس، به مابقي نشست‌هاي «بوريس جانسون» و ديدار وي با «علي لاريجاني، سخنگوي پارلمان ايران و علي شمخاني، دبير شورايعالي امنيت ملي» اشاره کرده است؛ مقام انگليسي البته به محتواي مذاکرات با مقامات پارلماني و امنيتي ايران اشاره‌اي نکرده است.

منبع:روزنامه رسالت

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.