لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

داود هرمیداس باوند:بیت المقدس پایتخت فلسطین است

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یک تحلیلگر سیاست خارجی با نابخردانه خواندن تصمیم ترامپ، پیامد آن را تشکیل جنبش هایی مانند انتفاضه دانست.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ «داود هرمیداس باوند»، تحلیلگر سیاست خارجی، در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، با اشاره به تعیین مرزهای بیت المقدس در قطعنامه های سازمان ملل، گفت: سال 1947 شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ای درباره بیت المقدس صادر کرد، بعد از آن بخش غربی شهر در دست اسرائیل و شرق نیز توسط اردن اداره می شد. تا آنکه در جنگ 6 روزه که به شکست اعراب منجر شد، اسرائیل بخش شرقی را نیز تصرف کرد. اما سازمان ملل در قطعنامه ای از اسرائیل خواست تا به مرزهای امن و شناخته شده بازگردد اما آنها اعتنایی نکردند.

او با بیان اینکه اعراب تاکید دارند، بیت المقدس پایتخت فلسطین است، افزود: ترامپ با این دستور، مشکل جدیدی را به مشکلات منطقه خاورمیانه اضافه کرد. احتمال می رود جنبش هایی مانند انتفاضه از سوی گروه های فلسطینی ایجاد شود و خاورمیانه را دچار بحران جدیدی کند که ناشی از نابخردی رییس جمهور آمریکاست.

این تحلیلگر سیاست خارجی اتخاذ چنین تصمیم را ناشی از سیاستمدار نبودن دونالد ترامپ دانست. در عین حال که به اعتقاد او، ترامپ خواهان جا انداختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی است.

او درباره واکنش کشورهای اروپایی گفت: رهبران کشورهای اروپایی دارای خرد سیاسی هستند. در مورد منطقه ای که از سال 1947 تا به امروز مورد مناقشه بوده، اتخاذ تصمیم یک سویه بدون توافق با فلسطینی ها منطقی نیست.

هرمیداس باوند درباره واکنش اتحادیه عرب به این تصمیم ترامپ اظهار کرد: نتیجه تصمیم گیری اعراب وابسته به درایت آنهاست. البته اتحادیه عرب از سال 1945 تشکیل شده، در حالی که تا بحال هیچ یک از مشکلات اعراب را حل نکرده است.

این استاد دانشگاه افزود: اگر اعراب همبستگی داشته باشند و موضع گیری های جدی علیه آمریکا انجام دهند، احتمالا می توانند موثر واقع شوند؛ در غیر اینصورت گذشت زمان به نفع اسرائیلی ها خواهد بود.

او در خصوص واکنش احتمالی شورای امنیت سازمان ملل اظهار کرد: احتمالا شورای امنیت مجدد تاکید می کند که قدس شرقی از آن فلسطینی هاست.

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.