لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

تفاوت بین فسخ نکاح و طلاق چیست؟

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در این ستون هر هفته نکات حقوق شهروندی و حقوق خانواده توسط شادان نیوپور، استاد دانشگاه و حقوقدان، به زبان ساده توضیح داده می‌شود.

تفاوت بین فسخ نکاح و طلاق چیست؟
در وقوع طلاق و فسخ نکاح شرایط و تفاوت‌هایی وجود دارد که باید در زمان طلاق یا فسخ به آنها توجه شود.
در مورد مهریه، تفاوت‌هایی بین فسخ نکاح و طلاق وجود دارد؛ از جمله این‌که هرگاه طلاق قبل از رابطه واقع شود زن مستحق نصف مهریه است، درحالی که در فسخ نکاح هرگاه عقد قبل از رابطه فسخ شود زن مستحق مهریه نبوده مگر در زمانی که نکاح به دلیل عنن (ناتوانی مرد) فسخ شده باشد که در آن صورت زن مستحق نصف مهریه است.
در زمان طلاق زن باید در طهر غیر مواقعه باشد (طهر غیر مواقعه طهری است که در ایام آن رابطه‌ای صورت نگرفته باشد) درحالی که در فسخ نکاح این شرط وجود ندارد.
طلاق در حقوق ایران به وسیله مرد انجام می‌شود، درحالی که در فسخ نکاح یا از طرف شوهر یا از طرف زن انجام می‌شود.
فسخ نکاح هیچ گونه حرمتی ایجاد نمی‌کند، در حالی که در طلاق بعد از سه بار حرمت ایجاد می‌شود .
عدم ثبت طلاق در دفترخانه رسمی جرم شناخته شده، برعکس عدم ثبت فسخ ازدواج در دفترخانه جرم شناخته نمی‌شود.
طلاق در ازدواج دائم است؛ اما فسخ نکاح، هم در ازدواج دائم و هم در ازدواج موقت است.
در فسخ نکاح هیچ‌گونه حق رجوعی برای مرد وجود ندارد، درحالی که در طلاق رجعی برای مرد تا زمانی که زن در عده است حق رجوعی وجود دارد.
مجازات ازدواج مجدد بدون اجازه همسر اول یا حکم دادگاه
دفاتر رسمی ازدواج به هیچ عنوان اجازه ندارند بدون اجازه دادگاه، ازدواج دائم مجدد زوج را به ثبت برسانند و اگر شوهر بدون اجازه دادگاه ازدواج مجدد کند و از طرفی آن ازدواج را به ثبت نرساند، به دلیل عدم ثبت واقعه ازدواج نیز مجرم محسوب می‌شود و به حبس یا شلاق یا جزای نقدی مطابق ماده 49 قانون حمایت از خانواده جدید محکوم خواهد شد.
منبع:ضمیمه تپش جام جم

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.