لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

بازگشت یوسف پس از ٢٤ روز سرگردانی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پسر معلول ٨ روز بدون آب‌وغذا در جاده‌های شمالی کشور سرگردان بود.

روزنامه شهروند نوشت: «یک معلول ذهنی که چند هفته پیش در یک رستوران بین‌راهی گم شده بود، چهار روز پیش به طرز معجزه‌آسایی پیدا شد. این جوان ٣٨ساله که یوسف نام دارد، ٢٤روز از خانواده‌اش دور بوده است. او که برای آخرین‌ بار در رستورانی در جاده قزوین به رشت رویت شده بود، ٨ روز بعد در یک رستوران بین‌راهی دیگر در حوالی فومن دیده و توسط صاحب آن رستوران به پلیس تحویل داده شد و پلیس هم با توجه به شرایط یوسف او را به بهزیستی معرفی کرد. یوسف به خانه سالمندان منتقل شد و همه این مدت را در آنجا سپری کرد. در نهایت خانواده این جوان معلول از طریق تماس همسر صاحب رستوران بین‌راهی فومن از حضور یوسف در آن شهر مطلع شدند و روز یکشنبه هفته جاری او را به خانه بازگرداندند اما سرگذشت عجیب این جوان معلول برای همه به‌ خصوص اعضای خانواده‌اش به یک معمای شیرین تبدیل شده است. این‌ که یوسف در این مدت چطور خودش را با پای پیاده از کوهین به فومن رسانده، این‌ که در این مدت چگونه بدون آب و غذا دوام آورده، مسیر و جهت حرکت درست را چگونه تشخیص داده است و سوالاتی از این دست.

برای روشن‌ شدن واقعیت این ماجرای عجیب «شهروند» به سراغ یکی از اعضای خانواده این معلول خوش‌شانس رفت که در ادامه می‌خوانید.

یوسف چطور گم شد؟

سیزدهم مهر بود که این اتفاق افتاد. او همراه با مادرش در مسیر شمال بود که در رستوران چلچله کوهین گم شد. در واقع یوسف به سرویس بهداشتی رفت و بعد از آن دیگر خبری از او نشد. مادرش همه‌ جا را دنبال او گشت. به پلیس هم اطلاع دادند. حدود بعدازظهر بود که من از طریق تماس مادرش در جریان گم‌ شدن یوسف قرار گرفتم. بعد هم به همراه خانواده یوسف به آنجا رفتیم و در دادسرا مفقود شدن او را اعلام کردیم.

تصاویری از دوربین یا نشانی از یوسف در اطراف آن رستوران نبود؟

متاسفانه دوربین رستوران خراب و هیچ تصویری از بیرون ضبط نکرده بود. از کسبه و راننده‌های آن منطقه هم پرس‌وجو کردیم اما هیچ‌کس او را ندیده بود.

برای تفریح به شمال می‌رفتند؟

دایی یوسف در جمشید آباد رودبار زندگی می‌کند. یوسف همراه با مادرش برای دیدن او به آنجا می‌رفت.

یوسف قبل از این هم گم شده بود؟

نه، با این‌ که او بیمار است و معلولیت ذهنی دارد اما تاکنون گم نشده بود. او در تهران به تنهایی از خانه خارج می‌شود و به راحتی بازمی‌گردد. این برای اولین‌ بار بود که چنین اتفاقی برای او می‌افتاد.

او چند ‌سال دارد؟

٣٨سال. او متولد ١٥خرداد ٥٩ است اما به دلیل بیماری و عقب‌ماندگی ذهنی ازدواج نکرده و با مادرش زندگی می‌کند.

خانواده یوسف در این مدت چه کار می‌کردند؟

پدرش که سال‌ها پیش فوت کرده است. مادرش خیلی نگران بود. مدام اسم یوسف را صدا می‌زد. خواهر و برادرهایش هم به شدت نگران بودند. چند بار به اتفاق هم برای پیگیری کارهای او به کوهین رفتیم.

یوسف چند خواهر و برادر دارد؟

سه خواهر و سه برادر. یکی از برادرهایش خارج از کشور زندگی می‌کند اما بقیه خانواده‌اش در تهران هستند. در این مدت که او گم شده بود، خواهرهایش خیلی نگران بودند، همه کار کردند تا او زودتر پیدا شود.

او کی پیدا شد؟

سه روز پیش بود که تلفن زنگ خورد و مردی مشخصات یوسف را به ما اعلام کرد. او گفت که چنین کسی با این مشخصات چند روز قبل پیش آنها بوده و بعد از تماس با ١١  او را تحویل اورژانس اجتماعی داده‌اند.

از طرف پلیس با شما تماس گرفته بودند؟

نه، آن کسی که با ما تماس گرفت، صاحب یک رستوران به نام جیران در فومن بود. او به ما گفت که یوسف را تنها در نزدیکی رستورانش دیده که پرسه می‌زند. بعد از چند ساعت به رفتار او مشکوک می‌شود و او را به داخل رستورانش می‌برد و متوجه معلولیت ذهنی او می‌شود. بعد از آن هم با پلیس تماس می‌گیرد و یوسف را تحویل آنها می‌دهد. بعد از چند هفته همسر این مرد خبر گم شدن یوسف را در تلگرام و چند روزنامه دیده بود و بعد از آن هم با ما تماس گرفتند.

بعدش چه شد؟

من همراه با مادر و خواهرهای یوسف به سمت فومن حرکت کردیم. ابتدا به رستورانی رفتیم که یوسف آن‌جا پیدا شده بود. وقتی از سالم بودن یوسف مطمئن شدیم، با پلیس تماس گرفتیم. از طریق پلیس متوجه شدیم که آنها او را به اورژانس اجتماعی فومن تحویل داده‌اند. به بهزیستی رفتیم و بعد از ارایه مدارک، ما را پیش یوسف بردند. او را در یک خانه سالمندان نگهداری می‌کردند.

یعنی پلیس از پیدا شدن یوسف مطلع نشده بود؟

یکی از گلایه‌های ما همین موضوع است. پلیس به ما هیچ اطلاعی نداد. البته آنها مدعی هستند که سازمان بهزیستی به‌ موقع به آنها اطلاع‌رسانی نکرده است اما وقتی صاحب رستوران در فومن با پلیس تماس گرفته و یوسف را تحویل آنها داده است، چطور مشخصات او استعلام نشده است. ما چند بار به آنجا رفتیم و گم‌ شدن یوسف را به پلیس و مسئولان قضائی آنها اعلام کردیم. یعنی اگر همسر صاحب رستوران خبر گم‌ شدن او را در تلگرام یا روزنامه‌ها نمی‌دید، خدا می‌داند که ما کِی از سالم بودن یوسف باخبر می‌شدیم.

او چه مدتی در خانه سالمندان بود؟

حدود ١٧روز در خانه سالمندان از او نگهداری کردند.

بقیه این مدت کجا بود؟

کسی درست نمی‌داند. همان‌طور که گفتم، او در کوهین گم شده بود و ٨ روز بعد در رستورانی در فومن پیدا شده بود. از خودش که پرسیدیم، به ما می‌گوید همه این مدت را راه رفته و راهنمایش هم جاده بوده است اما این‌ که حرف او درست باشد یا نه، نمی‌دانم. برای خود ما هم مشخص نیست یوسف در این مدت کجا بوده است. کسی با شرایط او چنین مسافتی را طی کرده باشد، بیشتر شبیه یک معجزه است. ٨ روز بدون آب و غذا، بدون هیچ همراهی در این مسیر طولانی با پای پیاده ماجرای خیلی عجیبی است.»

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.