لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

اصـرار بر تجــرد در جوانان!

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ازدواج و خروج از زندگی مجردی، دغدغه بسیاری از دخترها و پسرهای جوان است، این در حالی است که برخی از زوج های جوان تمایل دارند به زندگی مجردی خود برگردند.

در این میان افراد متاهلی هستند که به کسانی که هنوز ازدواج نکرده اند توصیه می کنند ازدواج نکنند و از روزهای شیرین مجردی خود لذت ببرند، زیرا بسیاری از آن ها دغدغه ها و مسئولیت های زندگی مشترک را فراتر از انتظار خود می دانند و هراس دارند که نتوانند به آن عمل کنند. دخترها و پسرهای جوانی که با هزار امید و آرزو پای سفره عقد نشسته اند و با انتخاب فرد مقابلشان برای یک عمر زندگی به قولی هندوانه ای سربسته انتخاب کرده اند که قرار است یا شیرینی آن را بچشند یا برعکس از انتخاب خود پشیمان شوند.
از تعهد های ازدواج می ترسم
«رضا. ی» درباره ازدواجش به خبرنگار ما می گوید: خیلی زود ازدواج کردم و چون در آن سن از نظر مالی تامین نبودم مشکلات اقتصادی زیادی گریبان گیرم شد. با همسرم مشکلی نداشتم، اما چون از نظر اقتصادی تامین نبودم در زندگی دچار مشکل شدم. در دوران مجردی مشکلی از نظر مالی نداشتم و پدرم هزینه هایم را تامین می کرد اما همین که ازدواج کردم خانواده ها به یک باره ما را به حال خود رها کردند.«شهرام. ب» هم می گوید: اگر مشکلات مالی نبود خیلی زودتر از این ها ازدواج کرده بودم، با دیدن دوستان متاهلم که زیر بار مشکلات مالی خیلی زود کم آورده بودند از ازدواج هراس داشتم، حتی هنگامی که می خواستم ازدواج کنم می ترسیدم من هم مانند دوستانم نتوانم مشکلات بعد از ازدواج را رفع کنم.
«علی. ن» هم می گوید: 37 ساله و هنوز مجردهستم. از نظر من ازدواج مسئولیت سنگینی است که در خودم توان قبول کردن این مسئولیت را نمی بینم. این که قرار باشد خودم را وقف یک نفر کنم برایم سخت است احساس می کنم نمی توانم از دوستان مجردم رها شوم. از این که اگر متاهل شوم از بسیاری ارتباط هایم باز می مانم هراس دارم.
وی بیان می کند: خودم با دخترهای زیادی در ارتباط هستم و اگر متأهل شوم شاید نتوانم این اخلاقم را کنار بگذارم به همین دلیل می ترسم رفتار همسرآینده ام هم مشابه خودم باشد.
ترس از جدایی
«لاله. ب» تحصیل کرده، مجرد، در آستانه 30 سالگی و از خانواده ای با موقعیت خوب است. او می گوید: خواستگارهای زیادی دارم، اما هنوز فردی را انتخاب نکرده ام. از ازدواج می ترسم چون میان دوست و آشنا دیده ام که وقتی زن و شوهری با هم مشکل پیدا می کنند خیلی راحت طلاق می گیرند و به دنبال رفع مشکل خود نیستند، از طرفی هم جدایی برخلاف گذشته از نظر خیلی ها کار ناپسندی نیست و این امر تقریباً برای بعضی از مردم عادی شده است!«نسرین. ش» که 32 سال دارد درباره این که چرا هنوز مجرد است اظهار می کند: وقتی سنم کمتر بود به ازدواج تمایل داشتم اما وقتی نارضایتی اطرافیانم در ازدواج را دیدم، دلزده شدم. دلیلی برای ازدواج ندارم از هر نظر تامین هستم و دوست دارم پولی را که کسب می کنم خرج سفر و تحصیلم کنم. نمی توانم خودم را درگیر رابطه ای کنم که نمی دانم سرانجام خوبی دارد یا خیر.
خواسته های زوجین دیگر سنتی نیست
یک روانشناس به خبرنگار ما می گوید: بسیاری از دختران و پسران ترس از ازدواج را دلیل ازدواج نکردنشان می دانند که این ترس ناشی از تعهد نداشتن درست طرفین به هم، طلاق، ناسازگاری زوجین با خانواده ها، مشکلات اقتصادی، بیکاری، کار نامناسب و ... است.
«محمد نعیم محمدحسنی» ادامه می دهد: معیارهای ازدواج در دخترها و پسرها تغییر کرده و خواسته های زوجین از یکدیگر بالا رفته است و مراسم ازدواج و امور قبل از آن کمتر به صورت سنتی انجام می شود. اختلاف طبقاتی میان دخترها و پسرها فاصله ایجاد کرده است. بیشتر جوانان می خواهند با کسی ازدواج کنند که حداقل از نظر تحصیلات با خودشان در یک رده باشد و با توجه به این که مدت تحصیل در دانشگاه طولانی است خود به خود سن ازدواج بالا می رود.
وی خاطرنشان می کند: وضعیت اقتصادی، قسط، بدهی و کاهش درآمد سبب شده است بسیاری از مردان از ازدواج گریزان شوند، از طرفی هم برای اکثر دختران مجرد پول و موقعیت پسر مهم ترین ملاک برای ازدواج به شمار می رود به همین دلیل انتخاب زوج ها برای یکدیگر سخت است.
وی تصریح می کند: تشکیل زندگی، مثل قصه ها نیست و دختر و پسر باید قبول کنند واقعیت تشکیل زندگی خیلی پیچیده تر از آن چیزی است که تصور می کنند و زندگی مجردی با متاهلی زمین تا آسمان متفاوت است، اگر با این موضوع کنار بیایند رفع بسیاری از مشکلات برای آن ها آسان می شود.
مقایسه زندگی متاهلی با دوران مجردی
این روانشناس با بیان این که تقریبا همه زوج های جوان ناخودآگاه زندگی متاهلی خود را با دوران مجردی مقایسه می کنند می گوید: در دوران مجردی طرفین دغدغه مالی و کاری ندارند، اما به یک باره باید نگران پرداخت کرایه خانه، قسط، انجام وظایف مربوط، تهیه مایحتاج خانه، تمیز کاری خانه و ... باشند که این ها سبب شده است دختران و پسران مجرد با مشاهده دوستانشان که تازه ازدواج کرده اند به قول خودشان درس عبرت بگیرند و به سمت ازدواج نروند.
وی تصریح می کند: بسیاری از افراد ازدواج را وسیله‌ای برای رسیدن به خواسته هایی می دانند که در دوران مجردی نتوانسته اند تامین کنند اما زمانی که ازدواج می کنند و خلاف این موضوع ثابت می شود تحمل زندگی برای آن ها سخت است و دیگران را هم از ازدواج باز می دارند.
ثبت 18 هزار و 748 ازدواج در استان
مدیرکل ثبت احوال به خبرنگار ما گفت: از ابتدای امسال 18 هزار و 748 مورد ازدواج در استان به ثبت رسیده است.  آمارهای ازدواج ثبت شده در این اداره کل نشان می دهد سیستان و بلوچستان دارای کمترین سن ازدواج در کشور است و بیشترین ازدواج ها در زوجین با سن مساوی به ثبت رسیده است.«رضا راحت دهمرده» افزود: البته از ابتدای امسال هزارو790 طلاق هم در استان ثبت شده است که بیشترین آن ها در زوجین با طول زندگی مشترک یک تا دو سال بوده است. بسیاری از زوج ها به ظاهر زندگی آرام و به دور از تنشی دارند، اما به شدت به اطرافیان خود توصیه می کنند بی خیال ازدواج شوند.

منبع:روزنامه سیستان و بلوچستان

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.