لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

اشرف غنی می رود، نور می ماند!

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آقای غنی متکی به حمایت ایالات متحدهء آمریکا و بانک جهانی پس از یک انتخابات پر از تقلب و در یک ائتلاف پنجاه پنجاه زیر عنوان حکومت وحدت ملی قدرت را در افغانستان به دست گرفت.

به گزارش شفقناافغانستان-آقای غنی در مدت سه سال فرمانروایی اش به قاطعیت، کم حوصله گی، تمامیت خواهی، بدقولی و کنار زدن رقبا و حتی هم تیمی هایش شهرت پیدا کرده است .
آقای غنی به هیچ یک از وعده های دوران کمپاین انتخاباتی اش جامهء عمل نپوشانیده است. در برخی موارد حتی عکس وعده هایش عمل کرده است .
آقای غنی هر روزی که از عمر حکومت اش میگذرد، خشتی از اعتماد ملی را به ضرر نظام فرو می کاهد هرچند در نخستین روزهای زمام داری اش نوعی دلگرمی و امید ایجاد کرده بود.
آقای غنی از نظر پایگاه مردمی، نسبت به هر کدام از سیاست مداران کشور دست خالی تر و بی پایه تراست .
در دورهء ریاست جمهوری ایشان افغانستان به نقطه ء رسیده است که اگر حضور جنگجویان خارجی نباشد ترس فروپاشی کل ساختار سیاسی کشور به واسطهء بی اعتمادی داخلی ، فشار جنگ و مداخلهء همسایگان افغانستان هرلحظه متصور است .
برای شخص اشرف غنی، هم از نظر سن و سال و هم از نظر جایگاه و دید مردم نسبت به او، این آخرین ماموریتی است که دارد .
شخصیت طرف مقابل، آقای نور والی فعلی بلخ و از فرماندهان مشهور دوران جهاد و مقاومت افغانستان می باشد که به شکل غیر قابل کنترول برای اشرف غنی احمدزی و تیم اش ، نگفته بر بخش عظیمی از جغرافیای افغانستان حاکمیت میراند.
آقای نور دانشگاهی و نویسنده نیست و حتی از جانب جریان متعلق به خودش هم تا امروز در معادلات قدرت حرف اول را به تنهایی نزده است .
آقای نور نیز به قاطعیت در تصمیم گیری، صداقت درعمل، شجاعت در مبارزه و رک و راست گویی معروف است .
او از مخالفان جدی تیم اشرف غنی در قبل و بعد از انتخابات ۲۰۱۴ میلادی بوده است و تا امروز تنها صدای منتقد و مخالف داخل حکومت علیه رهبری حکومت به شمار می رود .
آقای نور دارای جایگاه اجتماعی بلند و دارای پایگاه گستردهء مردمی ست. او خلاف سایر رهبران و فرماندهان جهادی تا هنوز و علی الرغم داشتن موقف و جایگاه بلند مادی و سیاسی، ارادت و احترام فرماندهان و مجاهدان خود را حفظ کرده است .
آقای نور بیرون از کار حکومتی دارای چندین رسانه، نشریه و مرکز فرهنگی در مرکز و ولایات افغانستان می باشد که ازین طریق طیف گستردهء از تحصیلکرده گان و صاحبان قلم را به نفع خویش کنترول و نظارت میکند .
بسیاری از سیاسیون بلند مرتبت (به قول عوام) و شناخته شدهء همسو و هم سازمان با او هنوز، یا از سر حسادت و یا از روی شک، کلانی اش را به تمام و کمال قبول نکرده اند، در حالیکه آقای نور بعد از مار شال فهیم این حق را برای خودش محفوظ می داند، چون تعدادی از قوماندان های سرشناس جهادی در شمال کابل، پنجشیر، ننگرهار، قندهار و هرات به صورت جدی نسبت به او ابراز علاقه و نزدیکی می کنند، شاید می پندارند که آخرین چریک برسر اقتدار او هست که هنوزهم علی الرغم فشار سیاسی  رقبای بی رحم  و سست عنصری رفقای مجهول الهویه و تاریخ زده اش نفس می کشد .
طی روزهای اخیر موضوع عزل آقای نور از مقام ولایت بلخ از سوی ارگ و سپیدار بر سر زبان ها افتاد که به صورت پنهانی حرف و حدیث های بسیاری را در میان حلقات سیاسی درون و بیرون حکومت به همراه داشت. و حتی گفته می شود که نمایندگی های سیاسی کشورهای بزرگ حامی افغانستان در کابل و همین طور فرماندهی ناتو و نهاد های بین المللی را نیز مشغول خود کرده بود.
اعلان تلویحی کاندیداتوری آقای نور در انتخابات آیندهء ریاست جمهوری، رفت و برگشت های  سران جمعیت به مزار و کابل، موضع گیرهای گاه گاهی حزب اسلامی حکمتیار، احتمال باز گشت دوباره جنرال دوستم از ترکیه به کابل و موارد دیگر از پیامدهای این عزل و یا کناره گیری احتمالی بوده است. اما نظر به جدیت و اعلام حمایت هایی که از جانب هواداران نور صورت میگیرد این نتیجه را به دست می دهد که ممکن آقای نور به آسانی در برابر فرمان عزل خویش از سوی ریس جمهور تسلیم نشود .
اطلاعاتی نیز وجود دارد که فرمان برکناری ایشان از سوی ریس جمهور متعاقب توقیف آقای مهمند بواسطهء والی بلخ به امضا رسیده که بنا به دلایلی از تطبیق بازمانده است .
و همچنان گفته می شود که شخص داکتر عبدالله به نیابت  اشرف غنی ، از آقای نور خواسته که هرکه را خود او به جایش می گمارد مختار است و نیازی به تشریفات رسمی حساسیت برانگیز نیست که گویا پاسخ این در خواست را نیز آقای نور به نتیجه ء  مشورت از سران جمعیت موکول کرده باشد.
این کشاکش از دیری به دین سو جریان داشته و به استثنای مدت کوتاهی که قراربود  معاهدهء میان غنی و نور برای همکاری، به اجرا گذاشته شود، دوطرف را همیشه در حالت حمله و دفاع در برابر هم قرار داده است .
فکر میکنم نزد همگان این سوال ها مطرح شود که :
۱: چه چیزی باعث دوام ماموریت استاد عطا منحیث والی بلخ علی الرغم مخالفت شدید او با رهبری حکومت مرکزی شده است؟
۲: آیا تنها تصمیم گیرنده در مورد عزل و ابقای آقای نور، ریس جمهور غنی ست؟
۳: در صورت برکناری آقای نور از مقام ولایت بلخ واکنش او و تبعات این برکناری چه خواهد بود؟
۴: آیا حضور و عدم حضور او به حیث والی بلخ رابطهء در رقابت های منطقه ای و فرا منطقه ای بر سر مسالهء افغانستان دارد؟
۵: آیندهء سیاسی عطا محمد نور با کنار رفتن از مقام ولایت بلخ چه خواهد شد؟
به نظر می رسد که در قدم اول قطع نظر از موافقت و مخالفت دیدگاه او با داکتر غنی، یکی از والی های پیشتاز در امر سازندگی، تامین امنیت و رضایت مردم به جانب حکومت بوده است و از طرف دیگر سابقهء خوب و نحوهء تعامل او با اقوام و جریان های سیاسی حاضر درشمال و به خصوص در ولایت بلخ باعث ماندگاری او شده است .
دوم فکر می کنم در ارتباط به عزل و یا نصب آدم هایی چون استاد عطا و جعرافیایی چون بلخ در شرایطی که بحث حضور و دخالت جامعهء بین المللی به خصوص ایالات متحدهء آمریکا مطرح است، کار تنها اشرف غنی بوده نمی تواند، تجربهء بر اندازی امیر اسماعیل خان از هرات را اگر بیاد بیاورید این مساله به خوبی برایتان مفهوم خواهد شد.
سوم اینکه در صورت برکناری بدون رضایت آقای نور، تبعات منفی و زیان باری را هم مردم بلخ و هم ولایات شمالی افغانستان و هم حکومت مرکزی شاهد خواهند بود که در قدم اول جنگ داخلی میان جناح های حزب اسلامی، جمعیت اسلامی، جنبش ملی، حزب وحدت شاخهء استاد محقق و متباقی را در پی خواهد آورد و به رغم آن زمینه را برای گسترش حضور طالبان و داعش مساعد تر خواهد کرد. در قدم بعدی و با حضور اپوزیسیونی استان دار بلخ ، هیچ والی جانشینی با خاطر آرام زیر ریش و سایهء او کار کرده نخواهد نتوانست و این بستگی به ایجاد مزاحمت از جانب نور و هواداران او هم ندارد .
نیرو های مخرب، اختطاف گر، مافیای مواد مخدر و قاچاق اسلحه فعال تر خواهند شد و از خلای بوجود آمده از ناحیهء نبود یک والی مبتکر و فعال جولان بیشتر خواهند کرد.
چهارم اینکه ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا، در رقابت با روسیه و آسیای مرکزی، شمال افغانستان را از دست خواهد داد .
و پنجم هم اینکه با کنار رفتن او بر اثر فشار داخلی و احتمالا خارجی های همسو با غنی، او را نزد هوادان اش محبوب تر خواهد کرد و از طرفی هم مجال بیشتر برای فعالیت سیاسی در چارچوب ائتلاف نجات برایش دست خواهد داد تا بتواند در صورت کاندیداتوری اش به انتخابات ریاست جمهوری ، سرحال تر ، با برنامه تر و موفق تر ظاهر شود.
به هر صورت، اگر حوادث غیر مترقبه را از تحلیل جدا کنیم، در هر صورت شانس مانایی نور در عرصهء سیاست افغانستان نسبت به اشرف غنی بیشتر است و آن هم در شرایطی که آن هایی که یک روزی برای ریس جمهور کردن آقای غنی ، انتخابات افغانستان را به گند کشیدند امروز او را بار گرانی بر شانه های خویش بیش نمی دانند .
منبع:رشد

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.