لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

استیضاح وزیران در ابتدای دولت چه معنایی دارد؟

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رحمانی فضلی بعد از وزیر دفاع که 261 رای از مجلس کسب کرد با 250 رای دومین وزیر پیشنهادی حسن روحانی بود که توانست رای بالایی از مجلس دهم برای ورود به کابینه دوازدهم کسب کند و اینک حرف از استیضاح زودهنگام و تعویض او در دقایق اول بازی دولت موضوع بسیار تعجب آوری است.

به گزارش خبرگزاری آنا: به تازگی کابینه دوازدهم به طور کلی بسته شده و همگان به نظاره فعالیت و عملکرد این دولت نشسته‌اند که برخی از نمایندگان مجلس در اقدامی زودهنگام سخن از استیضاح دو وزیر کشور و کار و امور اجتماعی می‌گویند.
در همین رابطه الیاس حضرتی، نماینده اصلاح طلب تهران در توئیتی اعلام کرد که استیضاح این دو وزیر در مجلس کلید خورده است و تا الان 22 نفر استیضاح وزیر کشور را امضاء کرده اند. جالب اینجاست که وزیر کشور با رای بالایی وارد کابینه دولت دوازدهم شد و نمایندگان حالا که تنها چند ماه از رای شان به رحمانی فضلی گذشته است سعی دارند او را استضیاح کنند موضوعی که بسیار قابل تامل و البته معناداری است.
رحمانی فضلی بعد از وزیر دفاع که 261 رای از مجلس کسب کرد با 250 رای دومین وزیر پیشنهادی حسن روحانی بود که توانست رای بالایی از مجلس دهم برای ورود به کابینه دوازدهم کسب کند و اینک حرف از استیضاح زودهنگام و تعویض او در دقایق اول بازی دولت موضوع جالبی است.

هرچند در راستای جمع‌آوری امضا برای استیضاح ربیعی هم تلاش‌هایی در جریان است، ولی به‌نظر می‌رسد عزم‌ها برای استیضاح رحمانی‌فضلی جزم‌تر است. البته مدتی پس از رأی اعتماد هم ربیعی و هم رحمانی‌فضلی کارت زرد گرفتند و در جریان همین کارت زردهای مجلس به دولتی‌ها بود که محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید به ربیعی گفت «لطفاً به آقای روحانی از قول من بگویید دولت و وزرا با مجلس و نمایندگان یک‌رو و صادقانه تعامل داشته باشند و این ۲ کارت زرد مجلس پیام هشیاری برای دولت بود که مجلس در وظیفه نظارتی خود جدی است.»
البته انتقاداتی که به رحمانی فضلی می شود شامل مواردی است که وی در انتخاب استانداران لحاظ کرده است. منتقدان می گویند که استانداران ضعیف به جای برکناری جابه جا شده اند و برخی از استان‌ها با استانداران جدید غیربومی سر و کار دارند که این موضوع سبب می شود تا استاندار کمتر با مسائل استان آشنا باشد و آزمون و خطاهای بسیاری صورت گیرد و بعضا اظهار می شود که استاندار غیربومی دلسوزی لازم را ندارد و بدنه استانداری هم توامان از کارکنان غیربومی تشکیل می شود که این موضوع برای استان‌ها مطلوب نیست.
اما به هر جهت با این دست فرمان مجلس شبهه چوب لای چرخ دولت گذاشتن پدید می آید. این درحالی است که در مجلس نهم اصلاح طلبان در مقابل هر استیضاح و حتی کارت زرد مجلس به دولتی‌ها آن را سیاسی تلقی کرده و ممانعت از کار دولت می‌دانستند.
حال مجلسی که بدنه اصلاح طلب آن قوی تر شده است خود در ماه‌های آغازین دولت دست به استیضاح دو تن از کلیدی ترین وزرای دولت می زند. البته در این زمینه برخی بیان می کنند که دلخوری‌ نمایندگان علت اصلی مطرح شدن استیضاح وزیران است اما به هر جهت موضع نمایندگان هر چه که هست بایستی در چارچوب نظارتی خاصی در این زمینه ساری و جاری شود تا دولت در اولین گام‌های خود با موانع جدی آن هم از سوی مجلس روبرو نشود.

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.