لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

ارزان‌ترين و گران‌ترين اينترنت در کدام کشورهاست؟

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 امروزه اينترنت شاهرگ اصلي پيشرفت و توسعه در هر کشور و منطقه‌اي به شمار مي‌رود و به همين دليل هم بيشتر کشورها تلاش دارند تا اينترنت ارزان و باکيفيت در اختيار کاربران خود قرار دهند؛ موضوعي که در ايران نيز به آن توجه شده است و تلاش مي‌شود بر ميزان ضريب نفوذ اينترنت در کشور افزوده شود.

ايران در 5سال گذشته در اين زمينه موفقيت‌هاي بسياري کسب کرده و هم‌اکنون ضريب نفوذ اينترنت در کشور به 70درصد رسيده است. وقتي حرف از سرعت اينترنت به ميان مي‌آيد، نگاه‌ها به سمت کره جنوبي و ژاپن مي‌رود که اينترنت پرسرعت را با قيمتي مناسب در اختيار مصرف‌کننده قرار مي‌دهند ولي کداميک از کشورها ارزان‌ترين و کداميک گران‌ترين اينترنت را در اختيار کاربران قرار مي‌دهند و وضعيت فناوري اطلاعات در اين کشورها چگونه است؟
قيمت مناسب اينترنت در اوکراين
اگر بخواهيم از کشورهايي آغاز کنيم که ارزان‌ترين اينترنت را در اختيار مصرف‌کننده‌هاي خود قرار مي‌دهند در گام نخست بايد به يکي از بزرگترين کشورهاي شرق اروپا يعني اوکراين اشاره‌اي داشته باشيم که کاربران براي اينترنت با سرعت 10مگابيت بر ثانيه، ماهانه رقم قابل توجه 3.23دلار مي‌پردازند. آنچه مسلم است، اينکه وضعيت اينترنت در اوکراين رو به رشد است و اين توسعه نيز در آوريل 2012 يعني درست در زماني که جهان با بحران‌هاي مالي دست و پنجه نرم مي‌کرد کليد خورد. اکنون در بيشتر هتل‌ها، کافه‌ها و رستوران‌هاي اين کشور، اينترنت واي فاي رايگان يافت مي‌شود و با توجه به اينکه بيشتر شهرها «هات‌اسپات»هاي واي فاي دارند، ايستگاه‌هاي اتوبوس، قطار و همچنين فرودگاه‌ها غالباً واي فاي رايگان به مردم ارائه مي‌دهند.
ازسوي ديگر بايد گفت با توجه به دسترسي آسان مردم به اينترنت، ديگر تقريباً اثري از کافي‌نت‌ها در اين کشور نيست و بيشتر آنها به مراکز بازي‌هاي آنلاين و رايانه‌اي تبديل شده‌اند. در حال حاضر آنقدر استفاده از اينترنت در اوکراين راحت و سريع است که از هر 10 کاربر، يک نفر از کاربران اينترنت حداقل درماه يک بار خريد آنلاين انجام مي‌دهند به‌طوري‌ که ضريب نفوذ اينترنت در اوکراين 43درصد است ولي شاخص خريد آنلاين در اين کشور به 91درصد مي‌رسد و به اين ترتيب اوکراين در ميان 7کشور برتر از نظر مشارکت مردم در تجارت الکترونيک محسوب مي‌شود.

اينترنت ارزان اما بي‌کيفيت در ونزوئلا
شايد برايتان باورش سخت باشد ولي ونزوئلا، کشوري در امريکاي لاتين که همچنان با مشکلات متعددي دست به گريبان است و در حوزه مالي نيز مردم با مشکلات زيادي مواجه هستند يکي از ارزان‌ترين اينترنت‌هاي جهان را در اختيار دارد و مردم با وجود مشکلات مالي، براحتي از اين فناوري بهره مي‌گيرند. جالب است بدانيد که ضريب نفوذ اينترنت در ونزوئلا به 57.2درصد مي‌رسد و کاربران مي‌توانند ماهانه با پرداخت 3.94دلار، اينترنت در اختيار داشته باشند هرچند اين اينترنت کيفيت مناسبي ندارد. اينترنت بيشتر در شهرهاي بزرگ مورد استفاده جوانان و افراد تحصيلکرده ونزوئلا قرار دارد ولي مشکل بزرگ کاربران تشنه تکنولوژي، پايين بودن کيفيت اينترنت در اين کشور است. به بيان ديگر ونزوئلا به‌دليل ضعف در زيرساخت‌ها، يکي از کم‌سرعت‌ترين اينترنت را در جهان دارد. خاموشي‌هاي مکرر برق در اين کشور نيز مزيد بر علت شده است و البته برخي هم معتقدند که دولت ونزوئلا هيچ علاقه‌اي به آزادي بيان در فضاي مجازي ندارد و ترجيح مي‌دهد کيفيت اينترنت در همين حد باقي بماند.
ارزان‌ترين و گران‌ترين اينترنت جهان در کدام کشورهاست

اعجاب روسيه
شايد شما هم از ديدن نام روسيه در ميان کشورهايي با ارزان‌ترين قيمت اينترنت تعجب کنيد ولي اين موضوع واقعيت دارد؛ اينترنتي ارزان اما با محدوديت‌ها و سانسورهاي شديد که اين عملکرد هميشه هم البته مورد انتقاد بوده است. هم‌اکنون ضريب نفوذ اينترنت در اين کشور به 73.41درصد مي‌رسد و کاربران مي‌توانند هرماه با پرداخت 6.35دلار، اينترنت 10مگابيت بر ثانيه را در اختيار داشته باشند.

کشوري کوچک با اينترنت ارزان
هرچند ارزان بودن اينترنت در ونزوئلا با کيفيت نامناسب و در روسيه با محدوديت‌هاي بسيار همراه است ولي در اين ميان، در روماني يکي از کوچک‌ترين کشورهاي اروپايي که اينترنت 10 مگابيت بر ثانيه با قيمت 7.36دلار وجود دارد اتصالي سريع، بدون قطعي و با کيفيت مناسب ديده مي‌شود. کاربران در اين کشور کوچک به اينترنتي سريع‌تر از ايالات متحده امريکا دسترسي دارند و گفته مي‌شود که هفتمين اينترنت سريع جهان در اختيار آنهاست. مساحت روماني به اندازه ايالت اورگان امريکاست و شايد به‌دليل کوچک‌تر بودن کشور و تعداد کمتر جمعيت نسبت به امريکاست که بسرعت مي‌تواند اينترنت را به همه مردم برساند. گفتني است در حالي که متوسط سرعت دانلود در امريکا 28.9مگابيت بر ثانيه است اين رقم در روماني به 60مگابيت بر ثانيه مي‌رسد. همچنين ضريب نفوذ اينترنت در روماني، اکنون حدود 75درصد است که انتظار مي‌رود اين رقم تا سال 2020 به 100درصد برسد. البته اين کشور از نظر سرعت اينترنت از کره جنوبي و ژاپن عقب‌تر است چرا که اين دو کشور پيشرفته‌ترين تکنولوژي‌ها را در اختيار دارند ولي فعالان فناوري در روماني تلاش دارند تا از سد اين دو رقيب عبور کنند.

بلغارستان رو به پيشرفت
وقتي صحبت از اينترنت ارزان به ميان مي‌آيد بيشتر ما به کشورهايي فکر مي‌کنيم که هر روز خبرهاي تازه‌اي از تکنولوژي آنها به گوش مي‌رسد ولي جالب است بدانيد که بلغارستان واقع در جنوب شرق اروپا يکي از کشورهايي است که چندان در زمينه تکنولوژي حرفي براي گفتن ندارد ولي کاربران مي‌توانند ماهانه با پرداخت 8.38 دلار، به اينترنت 10مگابيت بر ثانيه دسترسي پيدا کنند. در اين کشور با جمعيت بيش از 7ميليون نفر بيش از 4ميليون کاربر اينترنت وجود دارد و انتظار مي‌رود اين تعداد در سال‌هاي آتي افزايش يابد.

بلاروس ارزان قيمت
کشورهاي اروپاي غربي ازجمله بلاروس چندان به حفظ حريم خصوصي اهميتي نمي‌دهند ولي به هرحال اينترنت را با قيمت مناسب در اختيار مردم قرار مي‌دهند. طبق آخرين گزارش وب سايت themerkle، بلاروس ماهانه با 5درصد رشد کاربر اينترنت روبه‌روست و کاربران در اين کشور براي داشتن اينترنت 10مگابيت بر ثانيه، ماهانه مبلغي حدود 9.40 دلار مي‌پردازند که اين رقم در مقايسه با کشورهاي غربي بسيار عجيب به نظر مي‌رسد.

کشورهايي با اينترنت گران
اما چه کشورهايي گران‌ترين اينترنت جهان را دارند؟ وقتي به کشورهايي نگاه مي‌کنيم که نمي‌توانند اينترنت ارزان در اختيار کاربران خود قرار دهند و مردم هم به‌دليل گراني، نمي‌توانند به فضاي مجازي دسترسي داشته باشند، نام کشورهايي را مي‌بينيم که ثبات زيادي ندارند و جنگ، فقر يا ساير بحران‌ها دامان آنها را گرفته است.
يکي از گران‌ترين اتصال‌هاي اينترنت جهان به کوبا تعلق دارد. کاربران در اين کشور براي دسترسي به اينترنت مجبورند ماهانه بيش از هزار دلار و مبلغي معادل 1752.7 دلار بپردازند که با توجه به ميزان درآمد مردم اين کشور و مشکلات اقتصادي موجود، اصلاً رقم کمي نيست. اينترنت در اين کشور بشدت تحت کنترل دولت قرار دارد و سانسور بسيار شديدي هم بر اين کشور حکمفرماست. هرچند در اين کشور نيز شاهد تغييراتي هستيم و بسياري انتظار دارند در آينده، وضعيت اين کشور متحول شود. اينترنت از سال 2007 در اين کشور پا گذاشته است و درحالي که ضريب نفوذ اينترنت کوبا در سال 2014 حدود 30درصد بود، اين رقم در سال 2015 با ايجاد «هات‌اسپات»‌هاي واي‌فاي در 35 منطقه اين کشور بالاتر رفته و قيمت اينترنت نيز تا حدودي کاهش يافت ولي به هرحال هنوز هم پرداخت بيش از هزار دلار در ماه براي اينترنت، بسيار سنگين است و بسياري کاربران عطاي آن را به لقايش مي‌بخشند.

هرچند تغيير وضعيت تکنولوژي در اين کشور بسيار آهسته و کند است ولي با توجه به استقبال جوانان از اينترنت و آنلاين بودن، بسياري به آينده کوبا اميدوار هستند. در سوازيلند، کشوري در جنوب آفريقا نيز کاربران مجبورند ماهانه 874.6 دلار براي دراختيار داشتن اينترنت بپردازند. تاجيکستان هم در زمره کشورهايي با اينترنت گران محسوب مي‌شود چرا که هزينه يک ماه اينترنت برابر با 362.5 دلار است. با توجه به گراني اينترنت در تاجيکستان و سطح درآمد مردم، تنها 17درصد از مردم اين کشور به طور مرتب از اينترنت استفاده مي‌کنند. در گينه نو هم اين رقم ماهانه به 185.6 دلار مي‌رسد.
ماداگاســـکار چهارمين جــزيـره بزرگ جهان که در اقيانوس هند، در کنار سواحل جنوب شرقي آفريقا قرار گرفته است هم يکي ديگر از کشورها با اينترنت گران محسوب مي‌شود. در اين کشور اينترنت با کيفيتي مناسب در اختيار کاربران قرار دارد ولي به هر حال آنها بايد رقم بالايي براي دستيابي به اينترنت بپردازند. هزينه ماهانه اينترنت در اين جزيره بزرگ، 63.7 دلار است و مطمئناً با توجه به اين رقم، اينترنت براي بيشتر مردم اين کشور که درآمد بالايي ندارند اولويت محسوب نمي‌شود.به همين دليل ضريب

نفوذ اينترنت در اين کشور چندان بالا نيست.
قيمت ماهانه اينترنت در نيجريه به 63دلار و در موزامبيک به 58.50 دلار مي‌رسد که نسبت به وضعيت معيشت مردم آفريقا رقم بالايي محسوب مي‌شود. در افغانستان کشوري که هميشه شاهد جنگ و خونريزي بوده است هم اينترنت با قيمت ماهانه 53.50 دلار در اختيار کاربران قرار مي‌گيرد. در اين کشور که تا سال 2002 عملاً دسترسي به اينترنت امکانپذير نبود و گروه تروريستي طالبان هرگونه اتصال اينترنت را منع کرده بود حالا هم کاربران براحتي نمي‌توانند از اينترنت بهره بگيرند چرا که قيمت آن بالاست. جالب است بدانيد که تعداد کاربران اينترنت افغانستان به 0.1 درصد کاربران جهاني اينترنت مي‌رسد که رقمي بسيار پايين است. مالي و مالاوي نيز به ترتيب با بهاي اينترنت 50 و 48.10دلار از ديگر کشورها با اينترنت گران قيمت محسوب مي‌شوند که بالطبع تعداد کاربران نيز چندان زياد نخواهد بود.

منبع:روزنامه ايران - ميترا جليلي

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.