لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

اختلاف وزارت بهداشت و سازمان استاندارد درباره نظارت بر تجهیزات پزشکی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: دولت باید هرچه سریعترآیین نامه ایجاد متولی برای نظارت بر سلامت کالاهای پزشکی را تصویب کند.

حیدرعلی عابدی درگفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، در خصوص انتقاد یکی از مسئولان وزارت بهداشت مبنی بر ورود سازمان استاندارد به نظارت بر سلامت کالاها و تجهیزات پزشکی، گفت: مجلس به نظارت بر سلامت صنایع غذایی ورود نکرد، اما درخصوص نظارت بر سلامت تجهیزات و لوازمات پزشکی اختلاف نظرهایی وجود داشت مبنی بر اینکه این مورد وظیفه وزارت بهداشت و درمان و یا جزء حیطه اختیارات سازمان استاندارد است.

نماینده مردم اصفهان درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه طبق مصوبه مجلس و تایید مجمع تشخیص نصلحت نظام، سازمان استاندارد و وزارت بهداشت و درمان باید برای تعیین تکلیف این موضوع آیین نامه ای تهیه کنند، گفت:  این آیین نامه باید درهیات دولت تصویب شده و پس از آن متولی نظارت بر سلامت تجهیزات پزشکی مشخص شود، زیرا طبق آیین نامه سازمان استاندارد نظارت برسلامت تمام کالاها باید توسط این سازمان انجام شود.

وی تاکید کرد: برهمین اساس نمی شد نظارت برتمام کالاهای کشور را تنها برای تعیین تکلیف کالاهای پزشکی معطل نگه داشت، زیرا کل مواد  قانونی تنها برای نظارت استاندارد برتجهیزات پزشکی از شورای نگهبان بازمی گشت؛ اما مجلس تصمیم گرفت جدای از تجهیزات پزشکی نظارت برتمام کالاها را مشخص کرده و برای تجهیزات پزشکی آیین نامه ای میان وزارت بهاشت و سازمان استاندارد مصوب شود.

عابدی با بیان اینکه آیین نامه مورد نظرباید دریک دوره زمانی مشخص تهیه و درهیات دولت تصویب شود، گفت: تا پیش ازاین تعیین تکلیف ناظر بر سلامت کالاها و تجهیزات پزشکی چندین مرتبه از شورای نگهبان به مجلس بازگشت، برای سایر قسمت ها و موارد هیچ مشکلی وجود ندارد؛ تنها برای نظارت برتجهیزات پزشکی اختلاف نظر وجود داشت؛ بنابراین اگر تصمیم فعلی اخذ نمی شد بازهم نظارت برتمامی کالاها درکشور دچار مشکل می شد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به اینکه سازمان استاندارد باید بر سلامت تجهیزات پزشکی مانند دستگاه شتاب دهنده درمان سرطان نظارت کند، افزود: از نظرنوع اشعه، میزان استحکام و حفاظت این سازمان می تواند نظارت کند، اما می توان کمیته ای پزشکی تشکیل داد؛ یعنی درآیین نامه مقرر شود که سازمان استاندارد با استفاده از متخصصان پزشکی تجهیزات را به لحاظ سلامت ارزیابی کند.

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.