لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

کنایه یاسر هاشمی به ولایتی درخصوص کشتیبان را سیاستی دیگر آمد!

دانشگاه آزاد اسلامی بعد از آیت‌ا... هاشمی از یارانش پیراسته شد. حذف یک‌به‌یک نزدیکان ایشان در رسانه‌ها به عنوان هاشمی‌زدایی از دانشگاه آزاد مطرح شد.

YASERروزنامه آرمان امروز نوشت:البته گویا هاشمی‌زدایی تنها به فرزندان و یاران نزدیک آیت‌ا... هاشمی خلاصه نمی‌شود. گویا نباید تفکر آیت‌ا... در دانشگاه آزاد ترویج یابد و افرادی که امروز تاثیرگذاری آیت‌ا... را از یاد برده‌اند، گویی قصدی جز حذف تفکر سازنده از دانشگاه آزاد ندارند و گویی از یاد برده‌اند که آیت‌ا... هاشمی یکی از موسسان موثر آن بوده است.

تذکر ولایتی

بعد از برگزاری مراسم روز دانشجو در واحد نجف‌آباد دانشگاه آزاد رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در نامه‌ای به رئیس واحد نجف‌آباد این دانشگاه، نسبت به بروز برخی حواشی مبتذل در مراسم روز دانشجو که در این واحد برگزار شد، تذکر داد. ولایتی نوشت: «هدف از اهمیت‌دادن به روز دانشجو این است که «ره گم نشد». ما مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی می‌بایست طوری عمل نماییم که دانشجویان و اساتید محترم دانشگاه و احاد ملت شریف و هوشمند ایران به‌ این باور برسند که رهنمودهای مقام معظم رهبری در جهت‌گیری‌های سیاسی و حرکت‌های آرمانی و اجتماعی نصب‌العین ما می‌باشد. شما و دیگر مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی لابد دریافته‌اید که «کشتیبان را سیاست دیگر آمده است». اطلاعات موثق واصله حکایت از این دارد که مراسم بزرگداشت روز 16آذر سال جاری در دانشگاه آزاد اسلامی نجف‌آباد شامل دو بخش بوده است: بخش اول با حضور خانواده معزز شهید محسن حججی و مبتنی بر ارزش‌های متعالی جمهوری اسلامی و در شأن بزرگداشت شهدای نهضت ملی‌شدن صنعت نفت، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و دفاع از حرم و به طور کلی در شأن دانشجویان عزیز جمهوری اسلامی ایران بوده است. لیکن متاسفانه بخش دوم مراسم دور از شأن دانشجو، استاد و عرصه دانشگاه، در کمال ابتذال بود که روح شهید احمد کاظمی و شهید حججی از آن بیزار است.»

واکنش یاسر هاشمی

یاسر هاشمی در یادداشتی کنایه‌آمیز خطاب به دکتر علی‌اکبر ولایتی نوشت: وقتی در بیست‌وهفتم تیرماه سال1331 قوام‌السلطنه، جانشینی دکتر مصدق را که به‌دلیل اختلاف نظر با شاه استعفا کرده بود، پذیرفت، اعلامیه‌ای خطاب به «ملت ایران» صادر کرد که مردم را به «اطاعت از اوامر و نواهی حکومت» فرا می‌خواند. یاسر هاشمی آورده است عبارت «کشتیبان را سیاستی دگر آمد» سه بار با یک اختلاف معنای فاحش، در تاریخ و فرهنگ کشور ایران مطرح شد.

بار اول

فرزند آیت‌ا... هاشمی نوشت: بار اول در یک شعر منوچهری که وقتی می‌خواست مدح سلطان مسعود غزنوی گوید، ابتدا از روند شراب‌شدن انگور گفت و با اشاره به چیدن انگور در ماه مهر، آنها را «کُشتنی» دانست و سرود: باز دگر باره مهر ماه در آمد/ جشن فریدون آبتین به برآمد/ عمر خوش دختران رز به سر آمد/ کشتنیان را سیاستی دگر آمد/ دهقان در بوستان همی سحر آمد/ تا ببرد جانشان به ناخن و چنگ.

بار دوم

بار دوم وقتی در بیست‌وهفتم تیرماه سال 1331 قوام‌السلطنه، جانشینی دکتر مصدق را که به‌دلیل اختلاف نظر با شاه استعفا کرده بود، پذیرفت، اعلامیه‌ای خطاب به «ملت ایران» صادر کرد که مردم را به «اطاعت از اوامر و نواهی حکومت» فرا می‌خواند. در پایان آن با کسره دادن به ضمه «کاف» و جایگزینی «ب» به جای «نون» و کمی تغییر، «کُشتنیان» شاعرانه را «کشتیبان» سیاسی ساخته و تاکید کرده بود: «کشتیبان را سیاستی دگر آمد». البته او و شاه دو روز بعد مجبور شدند در مقابل قیام سی‌تیر مردم تسلیم شوند و مصدق دوباره نخست‌وزیر ایران شد.

بار سوم

بار سوم و در جریان حواشی مراسم روز دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد، دکتر ولایتی، رئیس هیات امنای این دانشگاه که در تاریخ ایران یادگار دوراندیشی علمی و آموزشی آیت‌ا...‌هاشمی رفسنجانی است، در پیامی سرشار از تهدید و تشویق به رئیس این واحد نوشت: «کشتیبان را سیاست دیگر آمد»؛ واقعا که چه سرنوشت عبرت‌آموزی دارد این عبارت در تاریخ ایران!

چاپ ایمیل

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.