لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

نگرانی از شیوع بیماری‌های واگیردار در میان زلزله زدگان

پس از گذشت ۶ روز از وقوع زلزله ۷ و ۳دهم ریشتری استان کرمانشاه اگرچه آرامش نسبی در فضای شهرهای آسیب‌دیده برقرار شده اما زلزله زدگان کماکان از نحوه تقسیم چادر، مواد غذایی و آشامیدنی و آب معدنی گلایه‌مند هستند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت - محسن خزائی؛ پس از گذشت ۶ روز از وقوع زلزله ۷ و ۳دهم ریشتری استان کرمانشاه به مرکزیت شهر ازگله، آرامش نسبی در فضای شهرهای آسیب‌دیده برقرار شده و اکثر مردم ثلاث‌باباجانی در چادرها اسکان پیدا کرده‌اند اما کماکان از نحوه تقسیم چادر، مواد غذایی و آشامیدنی و آب معدنی گلایه‌مند هستند.

غیرقابل سکونت بودن واحدهای مسکونی ثلاث

علی رغم حفظ شکل ظاهری ساختمان‌ها در بافت نوساز شهر ثلاث باباجانی بر اثر وقوع زلزله بسیاری از آنها قابل سکونت نیستند و مردم در خیابان‌ها وپارک‌ها اسکان داده شده و نیاز به چادر و وسایل گرمایشی دارند، بیشترتخریب  منازل در بافت فرسوده این شهر اتفاق افتاده است.

ادامه دار بودن قطع گاز در ثلاث باباجانی

آب و برق شهر ثلاث باباجانی وصل است اما به علت احتمال آسیب و نشتی در شبکه گازرسانی فعلا امکان تزریق گاز در شبکه وجود ندارد، نبود گاز نیاز به وسایل گرمایشی مانند چراغ و بخاری‌های نفت سوز و سوخت مورد نیاز آن را افزایش داده و همچنین حادثه‌‌دیدگان نگران کاهش دمای هوا و بارش باران هستند.

نگرانی نسبت به شیوع بیماری‌های واگیردار در نبود سرویس بهداشتی و حمام

به علت غیر قابل استفاده بودن سرویس‌های بهداشتی و حمام‌های منازل آسیب دیده و نبود حمام و سرویس بهداشتی پیش ساخته احتمال شیوع برخی بیماری‌ها دربین حادثه دیدگان اسکان یافته در چادرها وجود دارد.

حضور روانپزشکان در بین حادثه دیدگان

از شهرهای دور ونزدیک روان‌پزشکان و نیروهای امدادرسان مردمی در شهرثلاث باباجانی به‌منظور افزایش روحیه کودکان و بزرگسالان جلسات مشاوره‌ای و بازی‌های گروهی برگزار می‌کنند تا هرچه زودتر شرایط روحی آنهابه حالت عادی برگردد.

نگرانی حادثه‌دیدگان از فراموش شدن در گذر زمان

می‌توان مجددا خاطرنشان کرد اولین نگرانی مردم شروع فصل سرما و نیاز به وسایل گرمایشی، چادر، مواد غذایی، آب معدنی و بزرگترین نگرانی آنها فراموش شدن در گذر زمان است که به همین‌منظور باید نهاد‌های امدادرسان دولتی و خصوصی اقدامات لازم را به همین منظور انجام دهند.

نادری: انتظار می رفت ستاد مدیریت بحران با توجه به تجربه زلزله های بم و رودبار، عملکرد بهتری داشته باشد

شهاب نادری در این زمینه در گفت ‌و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، اظهار داشت: از تمامی مردم ایران که در چند روز گذشته با جان و دل در کنار مردم زلزله زده استان کرمانشاه بودند، قدردانی می کنم، همچنین از مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و هیات دولت، استاندار و نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی،ارتش، جمعیت هلال احمر، نیروی انتظامی و بسیج  و تمامی مسئولان که در کنار مردم زلزله بودند، تشکر می کنم.

نماینده مردم پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی و روانسر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به  تلفات جانی و مالی بالا در اثر زلزله استان کرمانشاه، افزود: انتظار می رفت ستاد مدیریت بحران کشور با توجه به تجربه وقوع زلزله های بم و رودبار، عملکرد بهتری داشته باشد.

فرمانداران و بخشداران شهرستان های زلزله زده آمار دقیقی از حجم خسارات ندارند

نادری با اشاره به ضعف مدیریت در توزیع کالاها و اقلام مورد نیاز زلزله زدگان در شهرستان ها گفت: مردم زلزله زده دچار آسیب های روحی و روانی شدیدی شده اند بطور مثال کسانی که عزیزان خود را در زلزله از دست داده اند در شرایط روحی نیستند که بتوانند بروند تقاضای چادر یا  مواد غذایی کنند بنابراین باید با مدیریت صحیح امکانات توزیع شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه فرمانداران و بخشداران شهرستان های زلزله زده آمار صحیح و دقیقی از حجم خسارات وارده ندارند و این باعث شده مدیریت توزیع اقلام مورد نیاز زلزله زدگان با مشکل اصلی روبرو شود.

مصالح ساختمانی برای بازسازی مناطق زلزله زده تامین شود

نادری تصریح کرد: یکی از نیازهای اصلی زلزله زدگانی که خانه هایشان تخریب شده این است کانکس به مناطق زلزله زده ارسال شود همچنین اقدامات لازم برای شروع ساخت و ساز صورت گیرد به نحوی که بانک ها تسهیلات لازم را سریعا اختصاص دهند از طرفی با برنامه ریزی، مصالح ساختمانی مورد نیاز منطقه تامین شود چرا که فصل زمستان در پیش است و برپایی چادر با توجه به اقلیم منطقه به تنهایی نمی تواند جوابگوی مسائل خانوارهای زلزله زده باشد چرا که بی توجهی به موضوعات مذکور می تواند باعث شیوع بیماری شود.

وی با اشاره به وصل شدن برق و آب در منطقه ازگله در شهرستان ثلاث باباجانی که یکی از کانون های اصلی زلزله شب گذشته در استان  کرمانشاه بود، گفت: آقای رئیس جمهور، جمعی از وزراء و همچنین آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در سفر به کرمانشاه به صورت میدانی در جریان خسارات قرار گرفته اند.

نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی یادآور شد:براساس برنامه ریزی ها فردا آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشوربرای بار دوم به استان کرمانشاه سفر می کند و همچنین در شهرستان ثلاث باباجانی حضور خواهد یافت که این موضوع جای قدردانی دارد و  امیدوارم با تصمیم گیری ها روندرسیدگی به زلزله زدگان تسریع شود.

چاپ ایمیل

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.