لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

خبرگزاری دانشگاه آزاد:چرا اصلاح‌طلبان لیست امید را پوپولیستی و رانتی می‌دانند؟

اصلاح‌طلبان در انتقاداتی که درباره لیست امید تا به امروز ابراز داشته اند آن را پوپولیستی، رانتی و پولی نامیده‌اند.

خبرگزاری آنا وابسته به دانشگاه آزاد که پس از انتصابات اخیر به جبهه مخالف اصلاح طلبان پیوسته است امروز نوشت: اصلاح‌طلبان پس از تشکیل شورای عالی سیاستگذاری و انتصاب محمدرضا عارف به عنوان رئیس آن دو لیست انتخاباتی برای مجلس دهم و شورای شهر پنجم تهران ارائه کردند که هر دو این لیست‌ها به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.
اگرچه اصلاح‌طلبان سعی دارند انتقادات نیروی‌های خود از این لیست‌ها سرکوب کنند اما بعضا دیده می شود انتقاداتی در رسانه‌ها درز می‌کند که نشان دهنده زخم کاری و عمیق این جریان از انحصارطلبی قدرت در اصلاحات است.
رانتی و پولی بودن لیست اصلاحات
شاید اولین انتقاد جدی را الهه کولایی، استاد دانشگاه و فعال سیاسی زن اصلاح‌طلب مطرح کرد که بازتابی ویژه داشت. وی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «آنا» اعلام کرد: «به هر حال افرادی که از امکان مالی و ارتباطات خوبی برخوردارند و چنین امکاناتی برای آنها فراهم است، قطعاً نسبت به بقیه افراد شانس بیشتر و بهتری برای حضور در همه لیست‌های انتخاباتی دارند.» وی دربخشی دیگر از سخنان خود اظهار داشت: «همیشه پول و قدرت در حوزه سیاست تأثیرگذار هستند. برخی کاندیداها از طریق رانت وارد لیست امید شدند و من این مسئله را تکذیب نمی‌کنم.‌»
افشای پولی بودن لیست امید
فاطمه دانشور دیگر زن اصلاح‌طلبی بود که درباره لیست شورای شهر پنجم همین موضوع را تایید کرد. در همین رابطه این عضو شورای شهر چهارم تهران پیشنهاد ۲میلیارد تومانی کرباسچی و حقانی را برای گنجاندن نام وی در لیست اصلاح‌طلبان رسانه‌ای کرد، رسانه‌ای شدن این خبر اما برای خانم دانشور گران تمام شد و نام وی به طور کلی از لیست اصلاح‌طلبان حذف شد. لیست فروشی اصلاح‌طلبان به لیست دوم آنها نیز رسید و رقم‌های ۵۰ تا ۱۰۰ میلیونی از برخی افراد درخواست شده بود.
ژن‌های خوب در لیست امید
اعتراض اصلاح‌طلبان به لیست امید ادامه دارد. در هفته گذشته سعید رضوی فقیه عضو سابق دفتر تحکیم با انتقاد از تبعیضی که در جریان اصلاحات وجود دارد گفت.
وی بیان داشت:« باید سراغ کسانی می‌رفتیم که به اصلاحات نه فقط به عنوان یک شعار برای ورود به لیست بلکه به معنای واقعی اعتقاد داشتند. ولی متاسفانه رفتیم سراغ اصلاح‌طلبان سببی و نصبی! خانم حسینی با چه اساسی باید وارد لیستی شوند که پشتوانه اصلاحات را دارد و عملکرد ایشان چه بوده است؟ به طور کلی زنان مجلس برای اصلاح ساختار زن‌ستیزانه چه کرده اند؟ دختران که در بهزیستی مورد تجاوز قرار گرفتند کدام یک از نمایندگان زن مجلس موضع خود را اعلام کرده اند؟ در خصوص حقوق نجومی آقای حسینی که به هر سوء نیتی منتشر شد خانم حسینی از تریبون مقدس مجلس از حقوق پدرشان دفاع کردند. »
پوپولیستی بودن لیست امید
حالا نیز «محمد رضا تاجیک» مشاور رئیس دولت اصلاحات در مصاحبه با روزنامه آرمان درباره روش بستن لیست امید توسط شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان و همچنین لیستی رأی دادن مردم گفته:
«این لیست، چهره دوگانه‌ای دارد. وقتی یک لیست رأی می‌آورد، بدان معناست که یک جریان از چنان مقبولیتی برخوردار است که می‌تواند افکار عمومی جامعه را متوجه خود کند و افکار عمومی جامعه بدون شناخت از افراد، بنابر اعتماد به یک جریان، به همه چهره‌های لیست رأی می‌دهد. اما در پشت این موضوع، یک نوع پوپولیسم است و به این شکل خود را نشان می‌دهد که من نمی‌شناسم اما رأی می‌دهم، من نمی‌دانم اما انجام می‌دهم. به قول ژیژک، نوعی کلبی مشربی در پشت این موضوع خود را پنهان کرده است و این موضوع با بلوغ و توسعه یافتگی جامعه، تناقض دارد. جریانات سیاسی کشور باید به سمتی حرکت کنند که مردم ما، آگاهانه و هوشیارانه رأی بدهند و تصمیم بگیرند.»

چاپ ایمیل

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.