لینک خبری

با درود خدمت شما دوستان گرامی . وب سایت جدید صدرا نیوز به صورت کامل اپ شده است و اگر مشکلی در این رابطه دیدید می توانید با مدیریت تماس بگیرید.

اخبار ویژه

خبرگزاری دانشگاه آزاد:رونمایی از نتایج جلسه محرمانه بزرگان اصلاحات

در معامله بین یک مقام عالی رتبه اجرایی با رئیس‌ دولت اصلاحات قرار بر این شده بود که نتیجه معرفی کابینه دوازدهم به صورت برد– برد باشد و در ازای حمایت اصلاح‌طلبان از کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم، جریان اعتدال در سال 1400 از کاندیدای مورد حمایت اصلاح‌طلبان پشتیبانی کنند.

ESLAHAT08خبرگزاری آنا وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی گزارش داد:اصلاحات و آینده سیاسی آن دغدغه ذهنی بزرگان اصلاح‌طلب است. مهره‌های تاثیرگذار این طیف پیش از این ائتلاف را ابزاری برای شکستن فضای انزوای بعد از 88 کردند و در این راه به ائتلاف با چهره‌های اصولگرا نیز تن دادند. اکنون آنان احساس می‌کنند قدرت حضور مستقل در انتخابات آینده را پیدا کرده‌اند. لذا آرام‌آرام تئوری جدایی از دولت را پیاده می‌کنند.
ماجرای ورود مجدد اصلاح‌طلبان به شاهراه سیاسی کشور، با حمایت از روحانی شروع شد. اما وقتی احساس کردند نمی‌توانند با روحانی به نتایج مد نظرشان برسند تصمیم گرفتند راهشان را از او جدا کنند. لذا این روزها از اردوگاه اصلاح‌طلبی سخنان تازه‌ای به گوش می‌رسد که خمیرمایه گمانه‌زنی‌ها در کناره‌گیری آنان از طیف اعتدال و حضور مستقل در صحنه‌های سیاسی آینده کشور است.
تئوری جدایی از دولت بعد از ناتوانی روحانی در بهبود وضعیت معیشیتی مردم و اشتغال زایی در جلسات محرمانه اصلاح‌طلبان مطرح می‌شود که پیشتر در گزارشی به آن پرداخته بودیم؛ اینکه باید از هزینه‌دادن برای دولت دوازدهم خودداری کرده و نقشه راه خود را از دولت روحانی جدا کنند و این مواضع در قبال دولت روحانی امروز به راحتی از سخنان صاحب نظران اصلاحات نتیجه می‌شود و این سخنان گاه چنان پیش می‌رود که گویا دلایل اصلی برای ائتلاف را هم منکر می‌شوند.
یکی از لیدرهای جریان اصلاحات عنوان می‌کند که باید نقشه راه خودمان را از دولت جدا کنیم و برای انتخابات آینده آماده شده و به صورت مستقل در انتخابات آتی شرکت کنیم و نباید اجازه دهیم از اصلاح‌طلبان برای روحانی هزینه شود.
این جریان، نزدیک شدن روحانی به چهره‌های اصولگرایی را زنگ خطری برای اصلاحات قلمداد کرده و حزب کارگزاران را به عنوان لیدر این بازی سیاسی مورد نکوهش قرار می‌دهد و برخی اطرافیان و مشاوران روحانی را مشکوک و چهره امنیتی معرفی می‌کند.
صاحب‌نظران اصلاحات نه تنها مسأله جدا شدن از دولت اعتدال و آمادگی برای حضور مستقل در انتخابات آینده را پاشنه آشیل آینده اصلاحات می‌دانند بلکه معتقدند دولت‌ حساب شده آنها را بازی داده و آنان اکنون باید بازی دولت را بهم بزنند.
بهزاد نبوی چهره مطرح اصلاح‌طلبی هم روز گذشته در جلسه ندای ایرانیان با سرلوحه قرار دادن روحانی زدایی بار دیگر بر اصل ائتلاف اصلاح‌طلبان با روحانی شبه وارد کرده و گفته است: «مگر در انتخابات 92، 94 و 96 جنبش اصلاحی که در رأس آن شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان است، با روحانی وارد ائتلاف شده؟ او روحانی را خیرالموجودین انتخابات دوازدهم می‌داند که جناح اصلاحات ناچار به رای دادن به او شده‌اند.
شیخیانی دبیرکل یکی از احزاب اصلاح‌طلب پیش از این در گفت‌وگو با آنا، شورای عالی اصلاح‌طلبان را به باد انتقاد گرفته و گفته است که این شورا باعث شد برخی از صندوق و ذخیره سیاسی اصلاح‌طلبان استفاده کنند.
او اضافه می‌کند که ما از همان ابتدا معتقد بودیم جبهه اصلاح‌طلبان و شورای‌عالی سیاست‌گذاری نباید بدون پیش‌شرط از روحانی حمایت کند. منتهی بزرگان این جبهه و دیگران، بدون پیش شرط اعلام حمایت کردند و دلیلش هم این بود که می‌خواستند فقط طرف مقابل رای نیاورد و قوه مجریه را در دست نگیرد. روحانی هم این مفهوم را خوب فهمید و اکنون می‌بینیم که اعتراض اصلاح‌طلبان به حقوقشان را بر نمی‌تابد!
ادعای خیرالموجودین بودن روحانی در انتخابات دوازدهم در حالی از سوی اصلاح‌طلبان مطرح می‌شود که مجید محتشمی دبیر کل حزب آزادی و رئیس جبهه اصلاح‌طلبان پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سخن از شرط و شروط اصلاح‌طلبان برای حسن روحانی به میان آورده و گفته بود که مجموعه احزاب اصلاح‌طلب با توجه به اینکه در انتخابات یازدهم از روحانی راضی نبودند در انتخابات دوازدهم برای او شرط و شروط گذاشته‌اند که از نخبگان اصلاح‌طلبی بیشتر در مسئولیت‌های اجرایی دولت دوازدهم استفاده شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز پیش از این درباره فاصله گرفتن معنادار اصلاح‌طلبان از دولت گفته بود: "این موضوع حاصل توافق سعدآباد و دیدار یک مقام عالی رتبه اجرایی با رئیس‌جمهور اسبق است."
حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت‌وگو با آنا با بیان اینکه در معامله بین یک مقام عالی رتبه اجرایی با رئیس‌ دولت اصلاحات قرار بر این شده بود که نتیجه معرفی کابینه دوازدهم به صورت برد– برد باشد، گفته بود: در این جلسه مقرر شده که در ازای حمایت اصلاح‌طلبان از کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم، جریان اعتدال در سال 1400 از کاندیدای مورد حمایت اصلاح‌طلبان پشتیبانی کنند.
نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این جلسه درباره کلان شهرها، شهرداری‌ها و شوراها نیز تصمیم‌گیری شد، افزود: یکی از برنامه‌های اصلاح‌طلبان این است که با برعهده گرفتن مدیریت کلان شهرها و شهرداری‌ها و شوراها، مدیرانی را تربیت کنند که برای سال 1400 از صفر تا صد مسئولان کشوری از رئیس‌جمهور گرفته تا پایین‌ترین مدیر را انتخاب و به‌کار بگیرند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به تشتت و افتراق بین دو جریان اصلاحات و اعتدال تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود و اختلاف و تفاوت شدید در دیدگاه‌ها، فکر نمی‌کنم که این برنامه به ثمر برسد.

چاپ ایمیل

درباره ما

صدرا نیوز یک وب سایت خبری مستقل بوده که وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته و وفق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. . این وب سایت در سال 1391 فعالیت رسمی خودش را شروع کرده و سعی نموده در این مدت مستند ترین اخبار از معتبر ترین منابع موجود را دروب سایت نقل کند و گسترش دهد. این وب سایت به وسیله وب سایت سئو و بهینه سازان وب ایران برنامه نویسی گشته و پشتیبانی می گردد.